באחד הדיונים האחרונים בוועדת הבריאות של הכנסת בנושא תנאי האשפוז הפסיכיאטריים, ציין חבר הכנסת משה גפני שאין ספק שהדיון הזה לא היה מתקיים אילולא תהודה ציבורית שקיבל הנושא בעקבות התוכנית "סדר יום" בהנחיית קרן נויבך. הערת האגב הזאת בדיון הייתה זרקור ממסדי צר מדי אל מול מאבק אינטנסיבי וסיזיפי שנויבך מנהלת דרך התוכנית שלה כבר קרוב לשנה. אם אתם חלק ממאזיניה או עוקבים אחריה ברשתות החברתיות, אתם לא ממש יכולים לפספס אותו.

עוד כותרות:
• פינק פלויד מתאחדת למען עזה• הכל לטובה: נתן זהבי עצבני מתמיד• אנשי השנה: גל גדות ישראלית בהוליווד• "חזיר שונא נשים": הסלבס מגיבים לטראמפ
אין כמעט בוקר שנויבך לא פותחת את השידור שלה או את ארוחת הבוקר בטוויטר עם סיפור קשירה קורע לב שדרכו היא מנסה לתת קול ולהציף טיפול בעייתי שבו משתמשת מערכת הבריאות הפסיכיאטרית בישראל. 

מעלה לסדר היום נושאים שאנחנו מעדיפים להדחיק. קרן נויבך (צילום: יוסי אלוני)

היתרונות והחסרונות שקרן נויבך מביאה איתה לשידור – עם סוג הרדיו האקטיביסטי שהיא נמצאת בחוד החנית שלו – משתקפים דרך הסוגיה הקשה הזו. מצד אחד נבירה בחצר האחורית של החברה בארץ, שיטוט בפינות החשוכות שאנחנו כל כך אוהבים להדחיק ומעדיפים לעצום את העיניים מולן כל עוד הן לא פוגעות בשגרת היום יום שלנו. נויבך, שבקלות יכולה למצוא אייטמים קצת יותר קומוניקטיביים לקשט איתם את סדר היום שלה שמה את כל הביצים בסל הזה של תיקון החברתי.

• קרן נויבך יצאה מהארון: "גאה להיות חלק מהקהילה"
לא תקבלו ב"סדר יום" סיפורי "שמאלץ" על הקרנף הצעיר החדש בספארי, לא ראיונות עם השכנה של ירדן ג'רבי ולא דיון בדובי שבסלון של בוז'י. גם במוזיקה נויבך תמיד תיתן עדיפות לצדדים העצמאיים של הסצנה בארץ ופחות למיוחצנים. מצד שני, צריך להגיד שיש גם משהו בלהט וברגש שלה שלפעמים גורמים לאיבוד קשר עם התמונה המלאה ויוצרים תפיסה כמעט אוטומטית של הממסד ושל נציגיו כחשודים המיידים.

זאת גישה שעושה פעמים רבות עוול ללא מעט אנשים. אם ניקח פקידי אוצר שמאוד קל להשתלח בהם, או לחלופין רופאים עלומים שעובדים במשמרות אין סופיות. אלו הברגים שמניעים את גלגלי המערכת ואשר צריכים הרבה פעמים להתמודד עם בירוקרטיות הכרחיות ועם גורמים שלנו כמאזינים אין באמת יכולת להכיר. גם אם מדובר באייטם של חצי שעה, הסיכוי לפגוש את התמונה המלאה באמת הוא מאוד בעייתי.

לא תמיד נויבך עצמה מצליחה לשמור על הבלאנס הזה וכפועל יוצא לזכור שיש מצבים שבהם הבחירה במצוי תביא איתה תוצאות טובות יותר מהרצוי האוטופי.

מאידך, היא תמיד הוגנת. יותר אולי מכל תוכנית אחרת שקיימת ברדיו היום, היא תמיד מביאה לתוכנית קשת רחבה של דעות ואף מצייצת אותן הלאה בהמשך בלי לסלף אותם מגמתית, כמו שעושים לא פעם בשעות המקבילות בגלי צה"ל.

כשלא מעט דיבורים נשמעים בזמן האחרון סביב סוגיית תאגיד התקשורת החדש – תלאות ההקמה, התקציבים, האיומים והפוליטיקאים – נדמה שהטפל תפס את הכותרות הראשיות. החגיגה הברנז'אית עלולה לרגע להשכיח את הסיבה האמיתית שלשמה קיים השידור הציבורי. גם אם יש בעייתיות באקטיביזם הזה, נוכל לישון קצת יותר טוב בלילה אם פרסונות כמו נויבך ימשיכו לנסות לשמור על הגב שלנו.

"סדר יום" עם קרן נויבך – רשת ב', א'־ה' 08:00־10:00 

נושאים קשורים: