בזמן שמחאלב זורמות עוד ועוד תמונות קשות של פינוי פצועים והרוגים מעיי החורבות שעד לא מזמן היוו את העיר הגדולה והמשגשגת בסוריה, מתחת לפני השטח הולך ונוצר אחד המשברים ההומניטריים הקשים ביותר מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה: על פי הערכת האו"ם, קרוב לשני מיליון בני אדם שמתגוררים באזור אינם נהנים יותר מגישה למים זורמים, וקריסת הפסקת האש בשבוע החולף שמה קץ לתקוות לשנות את המצב בעתיד הקרוב.

צילום: רויטרס 
 

"סכנת קטסטרופה מרחפת על האזור", אמר ל-BBC קייראן דווייר, דובר יוניצ"ף, סוכנות האו"ם שאחראית על מתן סיוע לילדים באזורי מצוקה. לדבריו, "מחוסר ברירה התושבים נאלצים לשתות מים מזוהמים, ומצב זה יוצר סכנה מוחשית של התפרצות מגיפות". דווייר אף ציין כי המים משמשים ככלי נשק בידי הצדדים הלוחמים בסוריה, שאינם חוששים לפגוע באספקה לאוכלוסייה האזרחית על מנת להגביר את הלחץ על אויביהם.

עוד כותרות:
משבר ביחסים עם ירדן: "אל-עמרו נרצח בדם קר"למה התפרץ עוד גל טרור? אנחנו כבר נמצא סיבההעתיד כבר כאן: הרובוטים הפכו לאנושיים יותר
"תחנת שאיבה אשר מספקת מים לחלקי העיר שמוחזקים על ידי המורדים ניזוקה ביום חמישי האחרון", סיפר דווייר, "ותקיפות נוספות הפכו את עבודות התיקונים לבלתי אפשריות. התחנה הזו מספקת מים לכל האוכלוסייה בחלק המזרחי של חאלב, שבו עדיין מתגוררים לפחות 200 אלף בני אדם. בתגובה לפגיעה בה בוצעה חבלה בתחנת שאיבה אחרת, שמספקת מים לכל החלק המערבי של העיר שמוחזק על ידי הממשל ולסביבותיה של חאלב – אזור שבו חיים כמיליון וחצי בני אדם".
 

"המים הפכו לכלי נשק". אזרח סורי נושא גופת ילד אחרי הפצצה אווירית בחאלב. (צילום: AFP )

הפסקת האש קרסה מיד לאחר שהוכרזה. מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. (צילום: EPA)

האנה סינגר, נציגת סיוע של יוניצ"ף, אמרה לעיתון הבריטי גרדיאן כי "קרוב לשני מיליון אנשים באזור חאלב מנותקים כעת ממים. מניעת מים מילדים מציבה אותם בסיכון להתפרצות קטלנית של מחלות, ומוסיפה לסבל, לפחד ולאימה שהם מנת חלקם של ילדי חאלב מדי יום ביומו". לדבריה, "בחלקה המזרחי של העיר אין לתושבים ברירה והם נאלצים לשתות מי באר מזוהמים במיוחד. זה קריטי למען הישרדותם של הילדים שכל הצדדים הלוחמים יחדלו מתקיפת תשתיות מים, ויאפשרו לעובדי התחזוקה להגיע למתקנים שניזוקו ולתקן אותם".
 

יותר מ-90 הרוגים ביום אחד. פעוט מחולץ מהריסות בניין שהופצץ בחאלב. (צילום: AFP)

גורמי רפואה בחאלב דיווחו כי ביום שישי בלבד נהרגו 91 בני אדם בהפצצות כבדות על העיר. זאת לאחר שהפסקת האש שהושגה בגיבוי אמריקאי ורוסי קרסה כמעט מיד לאחר שהוכרזה בשבוע שעבר, למרות האופטימיות הזהירה שהביעו בתחילה מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. הנתונים אודות הנפגעים בחמש שנות מלחמת האזרחים בסוריה ממשיכים להאמיר, והגיעו למספרים עצומים. על פי ההערכות של גורמי מחקר וסיוע שונים, בין 350 אלף לחצי מיליון בני אדם נהרגו בלחימה, ויותר משבעה וחצי מיליון נעקרו מבתיהם.

נושאים קשורים: