רשות המיסים הוציאה אתמול (יום ד') הודעה המתייחסת לצו שחתם שר האוצר משה כחלון, לפיו תוגדל המכסה ליבוא דבש מכל העולם בפטור ממכס, לקראת ראש השנה. "הצו נדרש לאור הערכות למחסור צפוי בדבש בשוק המקומי, והוא יחול עד סוף שנת 2016. עם החתימה על הצו גדלה כמות הדבש המיובאת בפטור ממכס מ- 600 טון ל- 1300 טון", נאמר בהודעת הרשות.

עוד כותרות:
230 אלף טילים לעבר ישראל: כך תיראה המלחמה הבאה50 הנשים המשפיעות ביותר בישראל ל-2016
במועצת הדבש רתחו מזעם: "זה לא לכבוד ראש השנה ולא בשל מחסור בדבש לחגים. אין ולא צפוי מחסור בדבש כזה", הודיעו. הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש אמר כי הודעת רשות המיסים הקושרת את הצו שנחתם לדבש לכבוד ראש השנה אינה כנה. התרת הגבלות על מכס היא פעולה שנתית רגילה, במסגרת הסכמי סחר עם מדינות שונות בעולם. הצו שנחתם מיועד להספקת דבש לחודשים הראשונים של שנת 2017, עד לתחילת עונת רדיית הדבש האביבי בישראל.
 
לדברי אבידור, לפני כמה חודשים נחתם צו לייבוא של 600 טון דבש, בנוסף לייבוא המתקיים במסגרת הסכמי הסחר עם האיחוד האירופי ארה"ב ודרום אמריקה, העומד על 700 טון דבש. אבידור מסביר שזהו הדבש שישמש את הישראלים לראש השנה. "כיוון שתהליך ייבוא הדבש מרגע הוצאת הצו ועד לשיווקו לרשתות אורך כשלושה חודשים, הדבש שיגיע לארץ במסגרת הצו שנחתם בימים אלה ישווק בארץ רק ברבעון הראשון של שנת 2017".

אבידור מודה שהשנה, עקב חורף שחון בצפון הארץ, יפחת ייצור הדבש המקומי ויעמוד על היקף של כ-2,500 טון דבש איכותי ישראלי בסך הכל, בהשוואה לממוצע רב שנתי של כ-3,000 טון. "אך אין זה אומר שיחסר דבש", אומר.
 

"זה לא לכבוד ראש השנה ולא בשל מחסור בדבש לחגים". שר האוצר (צילום: אנצ'ו גוש – ג'יני )

צריכת הדבש השנתית בקרב הציבור הישראלי מסתכמת ב-4,000 טון דבש, אך בחגי תשרי עומדת על 1,600 טון דבש המהווים כ- 40% מהביקוש השנתי. על פי נתוני מועצת הדבש, פועלים כיום בישראל כ- 500 דבוראים המטפלים במאה אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן מוצבות 60,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

ברחבי הארץ יתקיים בין התאריכים 22.9-29.10 פסטיבל הדבש במטרה לעודד צריכת דבש כחול לבן ומודעות לחשיבות קיום הענף בישראל.

נושאים קשורים: