"לא בא החופש לילדים, אלא כדי למרר את חיי ההורים", נכתב באחד העיתונים בתקופת טרום קום המדינה, שנת 1943. אבל הקולות האלה לא זרים או חריגים גם היום. הגישה השלילית שמקובלת בשיח בין ההורים ביחס לחופש הגדול היא החמצה ענקית ופספוס הזדמנות לחוויה חד-שנתית נהדרת.

עוד ב-nrg יהדות:
שדרוג לסעודת שבת: גפילטע פיש וקוגל עם גראס"הקליפ של אביתר הפתיע את כל מי שמכיר אותו"– כל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו

אנחנו רואים אותם בכל מקום, הילדים שמנסים להתמודד עם ה"חופש הגדול". בחלק מהזמן הם גודשים בהמוניהם את חופי הים ואזורי הטיולים בצפון הארץ, ובשאר הימים מגיעים לעבודה עם הוריהם. ההרגל שלנו כהורים לרוטינה המשפחתית של עבודה, בית ספר, סופי שבוע וחוזר חלילה, מייצרת קבעון במערכת היחסים בינינו לבין הילדים.

אנחנו מכירים אותם דרך הכריך שאנחנו מכינים להם, הדיווח היבש של "איך היה היום בבית הספר", הסעות הורים קבועות ויתר הדברים הטכניים המרכיבים את זרימת הפעילות. מציאות החיים שלנו בעולם המערבי היא בדרך כלל מרוץ נגד הזמן. במיוחד בעולם שבו התקשורת היא מהירה וגדושה באינפורמציה, והיכולת שלנו לחיות במאה אחוזים עם הסביבה המשפחתית הקרובה שלנו נפגמת.

ימי החופש הגדול הם ההזדמנות לשבור את המרחק ולחוות את הילדים שלנו לעומק. דווקא מתוך היעדר סדר יום מוגדר מראש ובלי החובה להתמודד עם צרכים חדשים. זו ההזדמנות להתקרב לילדים שלנו מתוך חוויות משותפות והתמודדויות שאין לנו תמיד זמן או יכולת לקיים ביומיום. יש כאן הזדמנות ענקית לחיזוק הקשר המשפחתי.

בפרשת השבוע פרשת "עקב" הבורא מדבר לעם ישראל כמו אב אל בנו ומסביר את מהות מערכת היחסים בינו לבין העם היהודי. אחד הפסוקים המרגשים בפרשה נאמרים בהתייחס למצב שהקב"ה מייסר את עם ישראל – וְיָדַעְתָּ עִם לְבָבֶךָ כִּי כַּאֲשֶׁר יְיַסֵּר אִישׁ אֶת בְּנוֹ ה' אֱלֹהֶיךָ מְיַסְּרֶךָּ.

מערכת יחסים נכונה ועמוקה בין הורים לילדים צריכה להיות כזו שמושתתת קודם כול על היכרות עם תכונות האופי הייחודיות שלהם. להכיר לעומק את ההעדפות שלהם בשעות הפנאי, את הפחדים והאהבות שלהם. מכאן נבנית רמה כזו של אמון שגם כאשר יש צורך לתת מוסר ולהעמיד ילד במקום, קיים אמון עמוק ובלתי פגיע בין הילד להורים. כך גם דברי המוסר מתקבלים באהבה. כאשר הילד מרגיש ויודע שכשאבא צועק הוא לא מחפש רק עוד חמש דקות של שקט אלא שבאמת אכפת לו מעתידו, הוא יקשיב ויפנים.

בשביל זה צריך להעמיק את ההיכרות שלנו עם הילדים הרבה מעבר לסנדוויץ' בבוקר והאיסוף בסוף יום העבודה. בשביל זה אנחנו צריכים להכיר אותם כמו שאנחנו מכירים את עצמנו, להקשיב ולהבין מה הם מרגישים, מה עובר עליהם, וכיצד הם חווים את המציאות שאנחנו רואים במשקפים הבוגרים והשונים שלנו.

ה"חופש הגדול" הוא לא עונש למבוגרים ולא נועד למרר את חיי ההורים, להיפך, הוא הדרך הכמעט יחידה בכאוס המערבי-מודרני-דיגיטלי להכיר את הילד שגדל בבית שלנו. להיכנס לעולם שלו ולהרגיש את העולם כפי שהוא מרגיש. החופש הוא הזדמנות להפוך את חיי המשפחה למחוברים ומאוחדים יותר.

נושאים קשורים: