היוצר המוערך אביתר בנאי שחרר קליפ חדש לרשת – והיא הגיבה בשיח ער וסוער. השיר "פרגולה" שפורסם השבוע והקליפ לשיר שביים דורון צברי, הפתיעו רבים ממעריציו של בנאי, בשל החשיפה האישית שאפשר בה. מילות השיר עוסקות במעמדו העכשווי כאדם דתי ויוצר שמוערץ גם ברחוב החילוני, ובקליפ מככבים אשתו וילדיו, ביתם והשכונה בה הם גרים, באופן גלוי שאינו אופיינו להם.

עוד כותרות ב-nrg:
קוגל עם גראס: אוכל יהודי שיעיף ת'מוח– נתניהו והחרדים: כשראש הממשלה מרגיש בבית- כל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו

נראה שהקליפ מהווה שיא חדש של חשיפה עבור אביתר. לשם השוואה, בעטיפת אלבומו הראשון נראית דמותו המטושטשת, באלבומו השלישי כבר נראים פניו בבירור כשהוא חובש כיפה ובאלבומו האחרון "יפה כלבנה", נראית דמותה של אשתו רות כאשר היא מוצללת. בקליפ נראים כל בני המשפחה בסיטואציות יומיומיות בין קירות הבית בסביבתם הטבעית.

כיכובם של אשתו וילדיו, עוררה גם שיח ער בקהילת בעלי התשובה, ששרויה תמיד בהתלבטות בין ניסיון להשתלב ולקבל על עצמה את הקודים החברתיים ברחוב החרדי, לבין סלילת דרך משלה. ילדיו של בנאי לומדים בבית ספר חרדי המשלב לימודי ליבה, והעובדה שהם מככבים בקליפ שמשלב גם מראות מהופעות מעורבות, אינה מובנית מאליה.

בשנים האחרונות גובר השיח הפנימי בין בעלי התשובה על הפער שיש בינם לבין החברה החרדית, ומביא למציאת פתרונות שונים. חלקם בחרו לבנות קהילות עצמאיות, ואחרים עדיין תומכים בהשתלבות בחרדיות, תוך הקמת ארגונים שייתנו מענה לבעיות הפער שקיימות. בנאי, שבאופן טבעי בעלי תשובה נושאים אליו עיניים, בחר כאן בצעד מהפכני, שעורר תהודה, גם אם לא לכך התכוון.

"זה הפתיע את כל מי שמכיר את אביתר ואת האופי שלו ושל אשתו", אמר ל-nrg אחד ממכריו. "הם עושים כאן צעד אמיץ, שרק מי שמכיר אותם יודע כמה זה מנוגד ולא נוח להם. אבל הוא נותן בכך פנים אנושיות לתהליך שמקיף היום אלפי אנשים, הוא עשה צעד אמיץ שצריך שהרבה יעשו". את הקליפ ביים, כאמור, דורון צברי, שבמשך תקופה ארוכה מצלם את אביתר בנאי, לקראת סרט דוקומנטרי על חייו ופעילותו, מה שעתיד להגביר את החשיפה האישית שלו.

"מכלום הוא קפץ להכול". עטיפת האלבום "יפה כלבנה" (עטיפת האלבום החדש)

הקליפ משוחרר כמה שנים אחרי שבנאי הפך לאדם דתי. "זו הפעם הראשונה שהוא באמת נפתח ופותח", אומר נתנאל לייפר, מומחה למוזיקה יהודית ועורך באתר 'כיכר השבת'. "יכול להיות שהוא כבר מרגיש מספיק בטוח במציאות שלו כדי להראות את עצמו. זה קליפ מאוד יציב, מאוד ברור. אפילו הצילומים מוארים. הכול בהיר. שמש. הוא עשה פה קפיצת ראש. מכלום הוא קפץ להכול. לא ידענו עליו כלום, פתאום רואים את המשפחה שלו, את הבית, את הילדים, את אשתו. במכה אחת נתן הכול".

היוצרים בעלי התשובה מוכרים היום ברחוב הישראלי ונחשבים לז'אנר בפני עצמו. בתחילה הם כבשו את הציבור החילוני והדתי, ורק לאחר מכן גם את הציבור החרדי שכיום צורך אותם בהמוניו. חלקם מוגדרים חרדים, אבל בשונה מבעלי התשובה של שנות השבעים כמו אורי זוהר, הם שומרים על סגנון עצמאי. שיריהם בדרך כלל מופנים החוצה, למרות שלא נרתעים מלחשוף לבטים וספקות. השיר הנוכחי של בנאי מדבר על שגרת החיים הדתית, עם "שכונת רמות, וילה שתי קומות, סושי כשר בשערי חסד, מקום קבוע בבית כנסת, פרגולה למעלה, פרגולה למטה". גם זהו קו חדש בז'אנר, וצפוי שהדתיים והחרדים יתחברו אל השיר יותר מאשר הציבור הרחב.

הרב עופר גיסין, מראשי עמותת "ביחד – תנועת בעלי התשובה בישראל",  אומר ש"תנועת התשובה כולה נמצאת בשלב ההתבגרות. זהו תהליך חשוב מאוד, שלא רק מדברים על האור והגילויים, אלא גם על הצדדים האנושיים הפשוטים, הכוללים מורכבויות וקשיים". הוא סבור שלתהליך שעוברת תנועת התשובה יש בשורה גם פנימה, כלפי הציבור החרדי. "עדיף לכולנו להראות גם את המציאות הפשוטה ולא רק את מה ש'צריך' להגיד. לספר את הסיפור היהודי באופן אמין ואמיתי שחושף גם את התמודדויות והטעויות וגם את ההצלחות והמעלות".

נושאים קשורים: