סרטון שעלה אתמול (שני) לעמוד הפייסבוק "קירות שקופים", עורר סערה וזכה כבר לעשרות אלפי שיתופים בתוך יממה. הסרטון שפורסם תחת הכותרת "ג'לטין, הסיפור האמיתי" נפתח במראה של סוכריות גומי מהסוג הנפוץ בחנויות. לאחר מכן, מוצג הליך ייצור הסוכריות במעין הרצה לאחור – מהוספת צבעי המאכל לעיסת הג'לטין, דרך ההכנה שלו מאבקה לבנה, ועד לפשיטת עורות בעלי חיים ועיבודם. בסרטון מוצג  למעשה כיצד מיוצרת אבקת הג'לטין מרצועות עורות של חזירים.

• כל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו

"איזה עולם דפוק": הסרטון שזכה לעשרות אלפי שיתופים ביממה
 


הסרטון הגרפי למדי הועלה במקור לפני כשלושה חודשים על ידי אלינה קניפקנס, במאית ויוצרת סרטים בבלגיה. בתחילתו מופיע הכיתוב "סוכריות גומי מבשר חזיר". לאחר פרסומו בעמוד הפייסבוק הישראלי הוא זכה לרבבות שיתופים ואלפי תגובות. "סוכריות גומי צבעוניות נראות כל כך תמימות למראה. מי היה מאמין שזה עשוי משאריות של תעשיית הבשר? אני לא יודעת מה אני מרגישה יותר- גועל או בושה שאכלתי מזה פעם כל כך הרבה, כתבה מגיבה אחת.

עם זאת, רבות מהתגובות עסקו בעובדה שבישראל הג'לטין המשמש לייצור סוכריות כאלו מגיע מדגים או ממקורות צמחיים, מטעמי כשרות. "מה שרואים בסרטון זה הגומי הלא כשר. בארץ זה עם צמחים וג'לטין של דגים. לאלה שקופצים תבדקו לפני שאתם אומרים דברים, ותסתכלו על מה שרשום בשקית לפני שאתם אומרים שזה בשר", כתב מגיב אחד שזכה למאות לייקים.
  
גולשים אחרים ענו לו כי גם בארץ ניתן למצוא סוכריות ומוצרים נוספים כשרים המכילים ג'לטין – כמו מקפאים ומאפים – אשר מקורו בבעלי חיים. בתגובה לגולשים שטענו כי הדבר לא ייתכן משום שמדובר הן בחומר לא כשר והן במרכיב ההופך את המוצרים לבשריים, הגיבו אחרים שישנן ארגוני כשרות המתירים ג'לטין כזה משום שהוא לא נחשב כבשר, אלא כמוצר אחר שעובד מעורות ועצמות בעלי חיים.

הרב מרדכי וולנוב מעמותת "כושרות", מסביר כי "בארץ אין ג'לטין המאושר על ידי הרבנות שמקורו בחיות". לדבריו, הרבנות לא מאשרת ג'לטין שלא מיוצר מדגים כשרים או מחומרים צמחיים. "בנוסף, יש כשרות של OU מחו"ל, של ג'לטין שמגיע מבעלי חיים שנשחטו בשחיטה כשרה".
 

סוכריות גומי בסוף תהליך הייצור (צילום מסך מתוך הסרטון)

לדברי הרב, כאשר מדובר במוצרים שלא קיבלו את אישור הרבנות, ייתכן שמדובר בג'לטין שמקורו בעורות ועצמות של חיות – בקר וחזירים. "צריך להבין שהג'לטין מדגים הוא אחוז אחד מהג'לטין העולמי, ובנוסף הג'לטין שנחשב איכותי יותר מגיע מקורו בחיות. המפעלים בחו"ל לא מבדילים בין ג'לטין שהגיע מבעלי חיים כשרים או לא".

בשל מצב זה, מוצרים בארץ שאינם באישור הרבנות ואף מוצרים בחו"ל שעליהם כשרות שאיננה של הרבנות, מכילים קרוב לוודאי ג'לטין שמקורו בבעלי חיים. "כשרויות אלו מסתמכות על כך שהג'לטין נפסל ממאכל במהלך הייצור שלו, או שמדובר במוצר חדש שלא נחשב כבשר לאחר הליך העיבוד שעבר".

הוא אישר תגובות של הגולשים לסרטון, לפיהם בעבר אישרה הרבנות מוצרים כאלו. "לפני יותר מ-10 שנים היה ג'לטין מבעלי חיים במילקי באישור הרבנות, כי  סמכו על היתרים בעבר. אבל הרבנות הבינה שהמציאות השתנתה והליך הכשרות השתכלל".

בעמוד הפייסבוק "קירות שקופים" שהעלה את הסרטון נכתב כי הוא פועל ל"חשיפה תיעוד והסברת המציאות מאחורי תעשיות המנצלות ומשעבדות בעלי חיים".