השבוע הכריזה מדינת ישראל באמצעות "משרד התפוצות" על הקמת תוכנית עולמית לחיזוק הקשר של סטודנטים יהודים ליהדות. מדובר בתוכנית בהיקף של עשרות מיליונים שיושקעו בתוכניות שונות וארגונים שונים, ביניהם "הלל", "עולמי" ו"חב"ד בקמפוס". מהלך זה זכה לביקורות מצד גורמים שסבורים שהעיסוק של מדינת ישראל בתפוצות מיותר, ודי לה שתעסוק ברווחתם של תושבי המדינה ולא אלה שמחוצה לה.

עוד כותרות ב-nrg:
פאות ומהומות: הכירו את החרדי מתאגיד השידורהתאהבתי בדוס – איך מגשרים על הפערים?– כל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו

הקשר בין מדינת ישראל לעם היהודי בתפוצות ידע תהפוכות לאורך שנות קיומה, ובמיוחד בעשור האחרון מאז המדינה סימנה את התפוצה היהודית כקהל יעד שלה, והקימה משרד ממשלתי ייעודי שאמון על הטיפול בקשר ביניהן.

התפיסה הרווחת בקרב מנהיגי המדינה לדורותיהם עד לפני כמה שנים הייתה, שמקומו של כל העם היהודי הוא, אך ורק במדינת ישראל והתפוצה היהודית מעצם היותה מחוץ לגבולות המדינה הקטנה והנלחמת על קיומה, נתפסה כאנוכית ולא ציונית.

בעשרים השנים האחרונות הבינה מדינת ישראל שהעם היהודי בעולם, במיוחד זה שלא מאוגד בקהילות יהודיות נמצא בסכנת הכחדה ממשית ולצורך כך הוקמו תכניות "תגלית" ו"מסע" שמביאות מדי שנה לישראל עשרות אלפי צעירים יהודים מרחבי העולם. במקביל השתרשה לה התפיסה שהקהילות היהודיות בעולם אינן רק מקור לתרומות, אלא הן שותפות אמיתיות בהובלת תהליכים למען העם היהודי ושמירה על עתידו.

אבל ממה מורכב העתיד של העם היהודי?

בפרשת השבוע שפותחת את ספר דברים, עם ישראל עומד ערב הכניסה לארץ. משה רבנו מסכם לעם את התקופה בה שהה במדבר ובעיקר את החטאים שגרמו לו להתעכב שם ארבעים שנה, למרות שעקרונית זו אמורה להיות דרך של שבועות בודדים בלבד.

כיום אנחנו מקבלים את המציאות שלנו כאן כמובנת מאליה, בזכות הכוח, בזכות הדיפלומטיה ומכוח ההרגל. אבל ההיסטוריה שלנו מלמדת שהזכות לחיות בארץ בנויה מהקשר של היחיד לעם היהודי כולו ולמחויבות שלנו כיהודים.

מציאות החיים הנפלאה שלנו כיום בישראל ייצרה משהו חדש שלא היה קיים בהיסטוריה של העם שלנו: מציאות חיים יהודית כדבר המובן מאליו. אין לנו בארץ התמודדות עם חיים מעורבים בין יהודים לשאינם כאלה וכמעט אין סיכון להתבוללות. יהדות העולם מתמודדת עם תופעה של בין 60-80 אחוזי התבוללות וכל זה תוצאה של היעדר חינוך יהודי מספיק. אין ספק שהמציאות לה זכינו כיום בארץ, מחייבת אותנו לדאוג לעם היהודי בתפוצות, שהיא בעצם אותה מחויבות שמקנה לנו זכות על הארץ.

נכון עשה השר בנט וצוותו שדאגו לחינוך יהודי בקמפוסים ברחבי העולם ועדיף שימשיכו וישקיעו גם בנוער ובהילות היהודיות ברחבי העולם.