בחמאס הודיעו השבוע על מינויו של סלאח אל-ערורי, סגנו של אסמעיל הנייה, למספר שתיים בארגון. אל-ערורי, שנולד בכפר ערורה בשומרון, אחראי על פעילות הטרור של הארגון ביהודה ושומרון. הוא נחשב לאחד ממייסדי הזרוע הצבאית של החמאס, עז א-דין אל-קסאם.

קו מיליטנטי ברור. יחיא סנוואר ואיסמעיל הנייה (צילום ארכיון: EPA)

אל ערורי ישב היה בכלא הישראלי 18 שנים, וב-2010 גורש לטורקיה. אחרי התחממות היחסים עם אנקרה גורש לקטאר, וב-2017 נכלל ברשימה שהעבירה קטאר של אנשי חמאס שיגורשו מהמדינה. מאז הוא מנהל את ענייני חמאס מלבנון. שמו נזכר כמי שאחראי לחטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים, כאשר הודה לאחר החטיפה כי חמאס עומד מאחורי הפעולה ושיבח אותה.

הצטרפותו של סלאח אל-ערורי לכוורת השלטונית, הכוללת גם את יחיא סנוואר, בכיר החמאס בעזה שצמח גם הוא מהזרוע הצבאית שלה, היא קו ברור של הארגון: מיליטנטיות והסלמה של שרשרת הפיקוד וחיזוק הקו המעודד התקרבות מחודשת לאיראן.

במובן מסוים, ההחלטות שמקבל הארגון מנוגדות למתרחש בשטח. נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי מקדם את הסכם הפיוס בין חמאס לפת"ח, שכולל בין היתר ויתור של חמאס על שליטה ביטחונית ברצועת עזה. בדרך לאותה התקרבות עם המצרים חמאס מקימים גדר ביטחון כדי למנוע הברחות ועושה מהלכים נוספים כדי לרצות את השליט מקהיר ולזכות בקרבתו.

ראש הממשלה הפלסטינית חמדאללה ביקר בעזה (צילום: רויטרס)

ההתקדמות בפיוס צוינה בתחילת השבוע בחגיגות מרשימות ובביקור של הממשלה הפלסטינית בעזה. 3,000 אנשי ביטחון מרמאללה באו לאבטח את השרים ואת העומד בראשם, ראמי חמדאללה. הרשות הפלסטינית ראתה במהלך צעד ראשון בכיוון מסירת השליטה הביטחונית לידיה, יושב ראש הרשות אבו מאזן התראיין לתקשורת המצרית ודיבר אפילו על פירוק ארגון חמאס מנשקו. בארגון מיהרו להבהיר שהנשק של חמאס הוא קו אדום. המצרים הצטרפו להבהרות וציינו שהדיון בנשק של חמאס ייערך רק בשלב הסופי של הפיוס.

סוכנות FBI הודיעה אמש על צירופו של מנהיג הג'יהאד האסלאמי רמדאן עבדאללה שלח לרשימת המבוקשים לחקירה על הלשכה הפדרלית. בפלגים הפלסטיניים, וחמאס ביניהם, גינו את המהלך וציינו כי שלח הוא מנהיג פוליטי. המהלך של האמריקאים אולי מסמן לראשי חמאס, שנחשב לארגון טרור בארה"ב, כי עדיף להם ללכת לכיוון של פיוס והתקרבות למצרים מאשר לממש את חזון המנהיגים הנוכחיים של חידוש הקשר עם טהרן.

כך או כך סביר להניח שיחלוף זמן רב לפני שהפיוס יתממש – אם בכלל – והוא יצריך שינויים גדולים בשטח. זוהי החלטה גורלית שחמאס ייאלץ לקבל, אך יש אומרים כי הוא אינו מסוגל להחלטה כזו. דובר הארגון, מושיר אל מסרי, תמצת את העניין במשפט אחד. "ההתנגדות והנשק של חמאס הם קו אדום".

נושאים קשורים: