הרבה חידושים נראו העונה במכבי ת"א, אבל חידוש אחד בלט מעל כולם. לאחר שנים רבות שבהן הצהובים לא גידלו שחקן, העונה בחרו בקבוצה בפרויקט יובל זוסמן. הילד בן ה-‭19‬ מתחיל עונה כשחקן רוטציה לגיטימי, והכוונה היא שיהפוך לגורם מוביל בעתיד הקרוב.

"היו לי שבועיים ראשונים מאוד קשים", מודה זוסמן, "לא הבנתי איפה אני נמצא. נתקלתי בפיזיות ובאינטנסיביות ברמה שבחיים לא התקרבתי אליה. לא הצלחתי להיכנס לצבע בכלל, זה היה ברמה שהייתי מיואש שאני לא יכול לעבור שחקן. כל האימון רצים ב־100 אחוז ואם אתה רץ ב‭ 60-‬ אחוז, המאמן מייד רואה וכועס עליך ואתה חייב להמשיך הלאה הכי מהר שאתה יכול. במשחקי ההכנה מול קאזאן ואולימפיאקוס הייתי קצת בהלם בהתחלה עד שקיבלתי את הזבנג והבנתי שזו הרמה של הגדולים. לאט לאט אני מצליח לקלוט את מה שדורשים ממני ומה שמצפים ממני לעשות".

אתה בנוי לזה? שיחקת בשנה שעברה במכבי רעננה מהלאומית.

"חובת ההוכחה היא עלי, כמובן. את זה נראה במהלך השנה. אני מאוד מאמין בעצמי. אני מאמין שאני מוכן".

טל בורשטיין אמר לי בראיון שמכבי היא לא המקום לגדל שחקנים. אתה חייב מייד להוכיח את עצמך.

"ברור. מכבי זה אריות אירופה. אם אתה לא אוכל, אז טורפים אותך. אתה חייב להיות מאוד חזק מנטלית ואסור לוותר לרגע. היו בעבר שחקנים שהגיעו למכבי צעירים ולא התאקלמו. היה להם קשה. אני מאמין שאני בשל מספיק. אם אני רוצה להיות השחקן הכי טוב, אז זה המקום הכי נכון בשבילי".

מה התפקיד שלך בקבוצה?

"העונה בקבוצה אני ‭ ,3-2‬אני בעיקר קולע. כרגע אני בטוח לא 4. אני צריך לעבוד הרבה על כדרור, להמשיך לעבוד על קליעה, שזה הדבר הכי חשוב בכדורסל של ימינו, וכמובן לעבוד על הביטחון העצמי, שחייב להיות איתי כל הזמן".

הסיטואציה שלך מזכירה את זו של טל בורשטיין, עוזר המאמן הנוכחי, בתחילת שנות האלפיים.

"אני מודע לזה שיש ציפיות ממני לעשות משהו גדול. אני שמח שאני הבן אדם שנותנים לו את ההזדמנות, וחייב להוכיח שמה שעושים זה נכון. טל, שעבר את אותו תהליך, עוזר לי מאוד. הוא נותן הערות קטנות וגדולות, שאני לומד ומפיק מהן המון. הוא תמיד שם כדי לעזור לי, עושה לי אימונים אישיים. אני מאמין שהוא די אוהב אותי, ואולי אני מזכיר לו קצת את עצמו".

האם הובטח לך משהו לפני שחתמת? האם הובטח לך מקום בחמישייה?

"עם יד על הלב, לא הובטח לי שום דבר. מתנות לא יהיו פה. אין מתנות ברמות האלה. כל מה שנאמר בשיחה לפני שחתמתי היה שחובת ההוכחה עלי, ושיש כאן מאמן שמקדם צעירים".

ואם תהיה בחמישייה?

"דקות משחק הן דבר חשוב לשחקן צעיר כדי להתפתח. להיות בחמישייה יכול להיות מאוד נחמד, אבל אני לא מחליט. זה תלוי במאמן, ואני אשמח עם מה שייתן לי".

מה הפוטנציאל של הקבוצה לדעתך?

"עובדים מאוד קשה. החבר'ה מאוד צנועים. אין פה אף אחד שמרגיש את עצמו מעל כולם. אנחנו שומרים הגנה אגרסיבית, וגם התקפית אנחנו קבוצה טובה מאוד".

אני וקטש

בניגוד לאחרים, שמפנטזים בגיל צעיר על ה-NBA, זוסמן, שגדל באקדמיה של מכבי ת"א, חושב קודם כל על אירופה: "החלום שלי מגיל קטן היה להיות שחקן בקבוצה מובילה ביורוליג".

מה עם הליגה הטובה בעולם?

"אני לא יכול להגיד. מה שיבוא מעבר לזה אני אשמח".

מה שנתן לך דחיפה גדולה זו הצלחת העתודה בקיץ.

"הגענו למקום השני, לא יודע כמה אנשים ציפו שזה יקרה. היינו קבוצה מיוחדת מאוד. עודד קטש עשה לנו סדר וכל אחד ידע את תפקידו. היינו מאוד אגרסיביים ומחוברים. חבל שבגמר קצת פספסנו".

אתה רואה את עצמך בנבחרת הבוגרת?

"לא חושב על זה כרגע. אני לא יודע אם אני מתאים לה עכשיו. אני מעדיף להמשיך לעבוד קשה ולהגיע לשם אולי בעוד שנה מזווית קצת שונה".

קטש יהיה שם המאמן.

"הוא בן אדם באמת מדהים. אם אתה מכיר אותו לעומק, אתה מבין כמה הוא חכם ויש לו המון כדורסל וידע. אני חושב שהוא מאוד מאוד מתאים. גם כשחקן וגם כמאמן הוא היה במעמדים הכי גדולים שיש. אני מקווה מאוד שהוא יצליח".

תמיר בלאט, חברך לנבחרת העתודה, גם נמצא לפני עונה חשובה.

"תמיר הוא חבר מאוד קרוב שלי, שהיה גם השותף שלי לחדר בנבחרת. הוא בן אדם צנוע, וכל זה שקוראים לו בלאט לא משגע אותו. הוא משיג דברים רק בזכות עצמו. הוא באמת יכול להגיע לרמות הכי גבוהות – יורוליג ואולי אפילו יותר. אני מקווה שיום אחד נשחק יחד".

נושאים קשורים: