כשבאיירן מינכן הודיעה על פיטוריו של קרלו אנצ'לוטי בשבוע שעבר, התקבלה התחושה שרשימת המועמדים להחליפו מצומצמת ושפרופיל הנמצאים בה דומה למדי. התקשורת הזכירה את מאמן הופנהיים יוליאן נגלסמאן בן ה־30, את מאמנה לשעבר של בורוסיה דורטמונד תומאס טוכל בן ה־44, ובימים האחרונים נוסף שמו של אקס ברצלונה לואיס אנריקה בן ה־47.

המגמה, לפחות על פי שמות אלה, הצביעה על הרצון למנות מאמן צעיר או כזה עם קריירת אימון צעירה, אחד שיחזיק בתפקיד שנים רבות. מהסיבה הזאת, החדשות שדיווחו אתמול (חמישי) על מינויו של יופ היינקס כמחליפו של האיטלקי עד לתום העונה התקבלו בהפתעה גמורה.

הגרמני, שחגג 72 במאי, אמנם הוביל את באיירן לטרבל ב־2013, אלא שאחרי הניצחון ההוא על דורטמונד בוומבלי יצא לפנסיה ומאז לא עסק בכדורגל כלל. לא בדיוק עונה לטייפקאסט שהאלופה הגרמנית מחפשת. "היו שיחות ביני לבין ראשי המועדון", הודה היינקס לאחר ששמו נשלף מהנפטלין והבהיר: "שום דבר לא סגור, יש הרבה דברים לחשוב עליהם".

המאמן הוותיק כנראה באמת לא ציפה לזה מכיוון שלא היה בסדר העדיפויות של הבווארים. לא בתחתית ובוודאי לא בראש. ואולם ברגע שהבינו כי נגלסמאן לא ישוחרר מהופנהיים, שם הוא מחזיק בחוזה עד 2021 והמו"מ עם טוכל התארך והסתבך, ראשי המועדון נזכרו בפתרון המוכר והטוב.

אם ימונה לתפקיד כפי שמסתמן שיקרה, זאת תהיה קדנציית האימון הרביעית של היינקס במינכן. בפעם הראשונה, בין 1987 ל־1991, הוביל את הקבוצה לשתי אליפויות, בפעמיים הבאות הגיע כסותם חורים ועשה עבודה טובה: ב־2009 חזר מפרישה כדי להחליף את יורגן קלינסמן חמישה מחזורים לסיום העונה ובכל זאת הוביל את באיירן למקום השני ולליגת האלופות; ב־2011 תפס את מקומו של לואי ואן חאל המפוטר רק כדי להפוך שנה וחצי מאוחר יותר למאמן הראשון שמוביל את באיירן לטרבל.

הקדנציה הרביעית של היינקס תתחיל כמו שתי קודמותיה, כממלא מקום שתפקידו להושיע ולייצב את השורות. "הוא בחירה מעולה", פרגן אוטמר היצפלד, והציג את הפלוסים של בן ה־72: "הוא מכיר את המועדון, את האוהדים, והמחויבות שלו תביא את השקט הנדרש".

באיירן מינכן של פתיחת העונה סבלה מבעיות משמעת וממערכת יחסים רעועה בין כוכביה לבין אנצ'לוטי, ואלו דברים שהיינקס הוכיח בעבר שביכולתו לפתור. את ריברי, רובן, אלאבה, בואטנג, נוייר ומולר אימן בקדנציה הקודמת ועם כולם הסתדר בצורה נהדרת. כעת יהיה עליו להחדיר משמעת וסדר ולמנוע מהעונה הזאת לברוח כבר בתחילתה. על טרבל, אף אחד לא מדבר. בינתיים.

נושאים קשורים: