לאחר שדן בנושא איראן וצפון קוריאה עם בכירים צבאיים אמריקאים, נעמד הלילה (ו') נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לתמונה משותפת לפני ארוחת ערב רשמית – והכריז על הרגע כ"שקט שלפני הסערה".

"אתם יודעים מה זה מייצג?", אמר טראמפ לאחר שעיתונאים התאספו בחדר האוכל של הבית הלבן, כדי לצלם אותו ואת הגברת הראשונה מלניה טראמפ עם המפקדים הצבאיים במדים ונשותיהם. "אולי זה השקט שלפני הסערה". כשכתבים שאלו אותו לאיזו סערה הוא מתכוון, ענה טראמפ: "אתם תגלו".

הבית הלבן לא הגיב מיידית לבקשות להבהיר את אמירתו של הנשיא.

מוקדם יותר באותו ערב, דיבר טראמפ על האיום הנשקף מצפון קוריאה ועל הצורך למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. "בצפון קוריאה, המטרה שלנו היא ניקוי האזור מנשק גרעיני", אמר. "אנחנו לא יכולים להרשות לדיקטטורה הזאת לאיים על אומתנו או על בעלות בריתנו בהרג בלתי נתפס. נעשה מה שצריך לעשות כדי למנוע תרחיש כזה. וזה ייעשה, אם יהיה צורך, תאמינו לי".

בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם בחודש שעבר אמר טראמפ כי ארה"ב "תשמיד לחלוטין" את צפון קוריאה אם היא תיאלץ להגן על עצמה או על בעלות בריתה.

קים ג'ונג און בוחן פצצת מימן שנוסתה (צילום: AFP)

הנשיא תקף במילים קשות אתמול גם את איראן, ואמר כי המדינה לא עמדה ברוח הסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות במטרה להגביל את תוכנית הגרעין שלה. בכיר בממשל אמר אמש כי טראמפ צפוי להודיע בקרוב רשמית כי איראן אינה עומדת בהסכם הגרעין.

טראמפ גם לחץ על המפקדים הצבאיים להיות יותר מהירים בסיפוק אופציות צבאיות, אם יהיה בכך צורך. "אני מצפה מכם לספק לי טווח גדול של אופציות צבאיות, במקרים שיש בכך צורך, בקצב גדול הרבה יותר. אני יודע שבירוקרטיה ממשלתית היא איטית, אבל אני תלוי בכם ובכך שתצלחו את מכשולי הבירוקרטיה", אמר בזמן פגישתם בחדר הקבינט.

נושאים קשורים: