צבא עיראק הודיע היום (ה') כי כבש את חוויג'ה, המעוז האחרון של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בצפון עיראק, כך דווח בסוכנות רויטרס. בכך הצטמצמה עוד יותר ה"ח'ליפות" של דאעש, ולוחמיו נדחקו לקרבת הגבול עם סוריה.

העיר חוויג'ה וסביבתה נכבשו במתקפה של החילות העיראקיים ולוחמים איראניים, בתמיכת ארצות הברית, שהחלה ב-21 בספטמבר. עם נפילתה של חוויג'ה, הסמוכה לעיר הנפט הכורדית כירכוכ, האזור היחיד שנותר בשליטת דאעש הוא הרצועה לאורך הגבול המערבי עם סוריה, וגם שם חילותיה בנסיגה.

לוחמי דאעש הציתו בארות נפט בסביבת העיר במהלך הלחימה כדי שהעשן הסמיך יקשה את זיהויים מהאוויר. בטלוויזיה הממלכתית בעיראק נראו החיילים מניפים דגלים באחת מכיכרות העיר, על רקע הריסות ועקבות קליעים.

הניצחון בחוויג'ה מועיל לממשלת עיראק על רקע המשבר בצפון המדינה עם המיעוט הכורדי, שהצביע בחודש שעבר ברוב מכריע בעד עצמאות. כיבוש העיר הביא את הצבא העיראקי למגע ישיר עם הלוחמים הכורדים השולטים באזור הרב-לאומי של כירכוכ, שגם עיראק וגם הממשלה האזורית הכורדית תובעות בעלות עליו.

ה"ח'ליפות" של המדינה האסלאמית התמוטטה למעשה בחודש יולי, כאשר כוחות צבא עיראק בתמיכת ארצות הברית כבשו את בירתה מוסול, לאחר מערכה קשה שנמשכה תשעה חודשים. מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי, שהכריז על הקמת הח'ליפות ממוסול ב-2014, הפיץ בשבוע שעבר הקלטה המעידה כי הוא חי. זאת לאחר כמה דיווחים על מותו. הוא עודד את חסידיו להמשיך במאבק למרות הכישלונות שספגו.

נושאים קשורים: