בית המשפט העליון של ספרד החליט היום (ה') להשעות את ישיבת הפרלמנט האזורי של קטלוניה שהייתה אמורה להיערך ביום שני. זאת כנראה בשל הצפי שנשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, יכריז בישיבה על עצמאות קטלוניה.

כינוס הפרלמנט היה אמור להיות ההזדמנות הראשונה שתהיה לנשיא להכריז על עצמאות מאז שנחקק חוק משאל העם, ולאחר המשאל שנערך בשבוע שעבר. לדברי בית המשפט, צו ההשעיה יצא לבקשת המפלגה הסוציאליסטית הקטלונית.

קטלוניה תכריז על עצמאות מספרד (צילום: רויטרס)

ממשלת קטלוניה אמרה ל-CNN בתגובה לצו: "עוד נראה". בריאיון ראשון מאז משאל העם, שבו תמכו כ-90 אחוז מהמצביעים בהיפרדות מספרד, אמר פוג'דמון אתמול כי ספירת כל הקולות תושלם במהלך השבוע, וכי ממשלתו תפעל לפי ההחלטה.

אזרחים מחכים לתוצאות משאל העם בקטלוניה (צילום: EPA)

בריאיון קבל פוג'דמון על טענת הרשויות בספרד כי משאל העם לא היה חוקי, ואמר שקטלוניה "תפעל באופן דמוקרטי", וכי על ספרד לכבד זאת. עוד הזהיר הנשיא הקטלוני כי אם מדריד תתערב ותנסה להשתלט על הממשלה הקטלונית, זו תהיה "טעות אולטימטיבית שתשנה הכול".

את הדברים אמר פוג'דמון לקראת נאום פומבי של מלך ספרד פליפה השישי. המלך האשים בנאומו את מנהיגי הקטלונים בניפוץ עקרונות הדמוקרטיה ובפילוג חברה הקטלונית. לדבריו, ה"התנהגות חסרת האחריות" של המנהיגים הקטלונים ערערה את ההרמוניה החברתית בקטלוניה, ואילו הוא מחויב בכל מאודו לחוקה ולדמוקרטיה ו"לאחדות וליציבות של ספרד".

המלך פליפה השישי ומשפחתו (צילום: EPA)

הרשויות בספרד מתנגדות בתוקף לרעיון של הכרזת העצמאות, ופועלות בכל האמצעים לסיכול המהלך. בית המשפט העליון בספרד הוציא אתמול צו הקורא לראש משטרת קטלוניה להעיד בחשד להמרדה. מאות אלפי קטלונים יצאו בימים האחרונים למחות ברחובות על אלימות מצד השוטרים הספרדים במהלך ההצבעה במשאל – שבמהלכה נפצעו כמעט 900 אנשים.

נושאים קשורים: