אלפי ילדים ובני נוער בישראל חוששים בימים אלה להתהלך לבדם ברחובות, מחשש שליצן יקפוץ עליהם מתוך שיח ויטיל עליהם אימה. בקבוצות הוואטסאפ הכיתתיות של התלמידים ההפחדות עולות כיתה, וילדים מוסיפים אש למדורה ומעלים ידיעות חדשותיות כביכול, שבהן עולה כי ליצנים לא רק מבהילים – אלא גם רוצחים.

הבהלה לא דילגה על משטרת ישראל, שפרסמה השבוע הודעה ובה מצד אחד קראה להורים להשגיח על ילדיהם, ומהצד האחר יצאה להגן על הליצנים מחשש שמא אחד ההורים יגיב בהגזמה להפחדת ילדיו.

אחת הנפגעות מתופעת הליצנים היא קרן שלהבת, רווקה בת 40 מהוד השרון, המתפרנסת מהיותה ליצנית בשם "צמר". "זו תופעה פסולה שעומדת בניגוד מוחלט לכל העשייה של הליצנים שאני מכירה – אם זה ליצנים רפואיים או ליצנים לימי הולדת", היא אומרת. "אנחנו מגיעים במטרה לשמח את הילדים, בכל הגילאים ובכל מקום בארץ. חלק מהפעילויות נעשות בהתנדבות מתוך מטרה לתת מכל הלב לקהילה שבה אנחנו פועלים. ילדים בבתי חולים, או ילדים שסובלים מחרם כיתה – הופכים ליום אחד לגיבורים ומחייכים חיוך שעשוי להעלות אותם חזרה לדרך המלך. אנחנו באים לעשות טוב. ליצן שבא להפחיד עושה נזק תדמיתי אדיר לאנשים כמוני".

נותנת את הלב. צמר ליצנית (יחצ)

את נתקלת בילדים שפוחדים מליצנים?

"אני חייבת לומר שבשנים שאני עוסקת בתחום, לא נתקלתי אף פעם בילדים או במבוגרים שפוחדים מליצנים. ייתכן שהסיבה היא שאני לא מגיעה בתלבושת של ליצן, כי אני ליצנית בנשמה ולא צריכה תחפושת מיוחדת בשביל לשמח. אני עושה שטויות ושמח בכל מקום שאני מגיעה אליו. אני רוצה להאמין שגם אם הייתי מגיעה בתחפושת, זה לא היה יוצר פחד או רתיעה, אבל כמובן שכעת זה יהיה בלתי אפשרי בגלל התופעה".

האם היום אין נטייה של הורים להזמין לימי הולדת פעילויות כגון קוסם, או מישהי שמארגנת פעילות ורודה של נסיכות?

"בהחלט יש נטייה כזו, אבל ההורים דורשים גם תוכן. הם לא מסתפקים בליצן או במפעיל – הם רוצים מסיבה מושקעת. לא רק באביזרים, אלא גם בתוכן ייחודי. מלבד היותי ליצנית, אני גם אמנית שיוצרת את כל התלבושות, המשחקים, האביזרים והתפאורה, כך שאני יודעת לתפור לכל ילד יום הולדת מושלם עם הרבה יצירתיות".

מה כוללת פעילות של ליצן ביום הולדת?

"זה תלוי בגיל ובחלומות של הילד. לילדים קטנים אני מעבירה את הפעילות בצורה תיאטרלית באמצעות בובות, אביזרים ושירים מהאלבום שלי. אני עושה הצגות, קסמים, בלוני צורה, בועות סבון ועוד. לגדולים אני עושה פעילות מגבשת לכל ילדי הכיתה. אני מעצימה את הילד החוגג, נותנת לו תפקיד משמעותי בפעילות שכוללת משחקי ספורט, משחקים היתוליים ודינמיקה קבוצתית".

"זו תופעה פסולה שעומדת בניגוד מוחלט לכל העשייה של הליצנים ". צמר ליצנית (יחצ)

יש זעם של הורים על המחיר המופרז שמשלמים הורים עבור מסיבת יום הולדת. הם טוענים: "וואלה, שעתיים של פעילות ב-1,500 שקל – לא רע". איך את מתגוננת בפני משפטים כאלה?

"לא פעם אני משוחחת עם הורים שמופתעים מהמחיר שאני לוקחת. אני לא שופטת אף מפעיל, לכל אחד הזכות לגבות על פי מה שהוא מעריך את עצמו. כשהתחלתי עם הליצנות, המטרה שלי הייתה לשמח את הילדים מתוך ידיעה שהמחיר לא יהיה חסם בשביל אף ילד. המחירים שאני לוקחת נעים מ-600 ל-950 שקל להפעלה. המחירים בענף נעים מ-500 עד 2,000 שקל להפעלה. חשוב לציין שבמחירים הגבוהים חלק מהמפעילים מביאים אוכל וציוד לכן לא הוגן לשפוט אותם".

Nrg3600@gmail.com

נושאים קשורים: