האקדמיה השבדית הודיעה היום (ה') כי הסופר הבריטי ממוצא יפני, קאזואו אישיגורו, הוא הזוכה בפרס נובל לספרות לשנת 2017. ועדת הפרס נימקה את הבחירה בכך שאישיגורו "הצליח בעזרת כתיבתו הטעונה רגשית לחשוף את התהום הפעורה בין התפיסה החושית שלנו ובין העולם". את הפרס בסך 1.1 מיליון דולר יקבל אישיגורו בחודש דצמבר מידי מלך שבדיה, קרל גוסטב השישה עשר, בטקס מיוחד.

שמונת הספרים שכתב אישיגורו שעבור כתיבתן נבחר לקבל את הפרס היוקרתי עוסקים בכמה תמות כמו זיכרון, זמן ותודעה כוזבת. נוסף לספריו אישיגורו כתב גם תסריטים לקולנוע ולטלוויזיה.

"זה כבוד גדול, בעיקר בגלל שמשמעות הזכייה היא שאני צועד בעקבות הסופרים הגדולים ביותר שאי פעם חיו, כך שזה ציון לשבח נפלא", אמר אישיגורו לאחר שנודע לו על הזכייה."העולם נמצא כרגע במצב של חוסר ודאות ואני מקווה שכל פרסי הנובל ישמשו ככוח למשהו חיובי בעולם", הוסיף.

אישיגורו נולד בנגסאקי בשנת 1954, ובגיל חמש משפחתו עברה לבריטניה. הוא נודע בעיקר בזכות ספרו "שארית היום", בו תיאר בריאליזם דייקני את נפשו של משרת אישי ואת העיוות שחוללה בחייו ובגורלו של הגיבור דבקותו המפלצתית במקצועו. בספר תיאר אישיגורו גם את תהליך התפוררותם של בתי האצולה הבריטיים ואת השתלטות הממון האמריקאי על המורשת של הממלכה. גם הסרט שהופק על בסיס הספר זכה להצלחה.

לדברי מזכירת האקדמיה השבדית, שרה דניוס, אישיגורו "כותב עם יושרה גדולה. הוא לא מסתכל לצדדים, הוא פיתח עולם אסתטי בעצמו. אישיגורו הוא אדם שמתעניין בהבנת העבר, אבל שלא כמו מרסל פרוסט, הוא לא שואף לגאול את העבר, הוא חוקר את מה שעליך לשכוח כדי לשרוד מלכתחילה כאינדיבידואל או כחברה".

את כתיבתו היא תיארה כשילוב בין עולמותיהם של ג'יין אוסטין ופרנץ קפקא, אך ציינה כי "חייבים להוסיף גם קצת מרסל פרוסט לתערובת, ואז תערבבו, אבל לא יותר מדי – ותקבלו את הכתיבה שלו".

נושאים קשורים: