בתום מסע לחצים ממושך ולמעלה מחודש לאחר המועד המקורי, פעימת הבנייה השלישית ביהודה ושומרון לשנת 2017 צפויה להתקיים כשבוע לאחר חג הסוכות, ב־16 באוקטובר. מועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי, הגוף המוסמך לאשר את תוכניות הבינוי השונות, צפויה להתכנס במועד זה לדיון בן יומיים ולאשר שורה ארוכה של מיזמי דיור ביהודה ושומרון. על שולחנה צפויות לעלות תוכניות לבניית כ־3,000 בתים, ומתוכן אלף יחידות לבנייה והשאר לקידום התכנון בלבד. בנוסף צפויה המועצה לאשר את המכרז לבניית 300 בתים בבית־אל, את התוכנית להקמת יישוב חדש למפוני עמונה ואת התוכנית לבניית רובע חזקיה ביישוב היהודי בחברון.

אלא שבצד התוכניות שיאושרו, יש רבות שנדחו. מפרטים חדשים שנודעו ל'מקור ראשון' על התהליכים שמקדימים את כינוס המועצה עולה כי הלחצים האמריקניים מאחורי הקלעים לצמצם את היקפי הבנייה עוצמתיים מאוד. הדברים מגיעים לידי כך שראש הממשלה בנימין נתניהו מתמקח עם אנשיו של הנשיא דולנד טראמפ על כל תוכנית ותוכנית.

בניית בתים ביהודה ושומרון (צילום: מירי צחי)

ככל הידוע, נתניהו מקבל לידיו את הרשימה הראשונית של כלל התוכניות שהציגו נציגי המתיישבים. הוא ואנשיו בודקים אותן אחת־אחת, ואז שולפים מהרשימה תוכניות שלדעתם גדולות מדי או יעוררו ביקורת אמריקנית. הרשימה המדוללת מועברת לידי יועציו של הנשיא, השליח ג'ייסון גרינבלט והשגריר דיוויד פרידמן, ואלה מחזירים את הערותיהם ולעתים דורשים להוציא מן הרשימה תוכניות נוספות, שלדעתם גוזלות קרקע מן הפלסטינים.

מקור מדיני אמר ל'מקור ראשון' בהקשר זה כי מבחינת ממשל טראמפ שטחי אי ובי בכל מקרה שייכים כבר לפלסטינים, והדיון נסוב רק על שטחי סי. הממשל מעוניין שההתנחלויות יתפסו משבצות קרקע קטנות ככל האפשר גם באזור סי, ועל כן הוא מתנגד לתוכניות עתירות בנייה.

נתניהו וטראמפ. מבחינת הממשל, שטחי אי ובי שייכים כבר לפלסטינים (צילום: AFP)

כמו כן ציין המקור המדיני שיועציו היהודים של הנשיא מואשמים על ידי עמיתיהם בבית הלבן שהם פרו־ישראלים – האשמות שדוחקות אותם לנקוט עמדות שאינן נוחות לישראל ורחוקות מההצהרות שהשמיעו בימי מסע הבחירות. לדברי המקור המדיני, לא ירחק היום שמנהיגי הימין בישראל יצטרכו לפנות לקהילה האוונגליסטית בארה"ב כדי להציג בפניה את הלחצים שממשל טראמפ מפעיל על ישראל.

הקיצוצים והעיכובים בהיקפי הבנייה בהתיישבות גררו שלשום ביקורת ראשונה מסוגה של שר בכיר בישראל על ממשל טראמפ. חבר הקבינט השר זאב אלקין אמר ל'מקור ראשון' כי "אף כי מדובר בממשל ידידותי בהרבה לישראל, לצערי הדבר היחידי שבו לא חל מהפך הוא התפיסה השלילית לגבי הבנייה הישראלית ביהודה ושמרון. בעניין הזה, והוא אולי היחיד, הממשל ממשיך את המסורת של ממשל אובמה".

אלקין הוסיף כי "בעבר עמדנו מול לחצים הרבה יותר כבדים ועשינו מה שחשבנו לנכון. גם לאנשי הממשל הזה, ידידותיים ככל שיהיו, צריך להסביר שיש דברים שהם אינטרס לאומי עליון כמו בנייה בחברון".

השר זאב אלקין. "בעבר עמדנו מול לחצים הרבה יותר כבדים" (צילום: אבישג שאר ישוב)

דברי אלקין נאמרו על רקע הדרישה הנרחבת של שרי הממשלה, בליכוד ובקרב השותפות הקואליציוניות, לאשר את בניית רובע חזקיה בחברון. אתמול פורסם ביישומון '360' שהשרים נפתלי בנט ואריה דרעי קיבלו מראש הממשלה התחייבות לקדם את בניית המיזם. כעת מתברר כי הסוגיה הועלתה על ידי אלקין בשתי ישיבות של שרי הליכוד, גם השבוע וגם בשבוע שעבר.

אלקין, שמונה על ידי עמיתיו להציג את הנושא, אמר לנתניהו כי "יש חשיבות גדולה מאוד בבנייה יהודית בחברון וברובע חזקיה, ובפרט בעת הזו, כשהפלסטינים מנהלים קמפיין בינלאומי במטרה לשלול את הזכות ההיסטורית של היהודים בחברון, באונסק"ו ובמוסדות אחרים. בנייה בחברון היא הביטוי של הזכות ההיסטורית שלנו בעיר, והיא התשובה הטובה ביותר להחלטה נוספת שצפויה באונסק"ו בשבוע הבא", אמר אלקין לנתניהו.

מקורבים לראש הממשלה אמרו כי נתניהו פועל למעלה מחודש מול נציגי הממשל לקידום הבנייה של רובע חזקיה.

נושאים קשורים: