ארגנטינה ופרו כבר היו בסרט הזה בעבר: מונדיאל על הפרק, מפגש ישיר בבואנוס איירס, קרב על כל הקופה. שלוש פעמים בעבר נפגשו השתיים בצומת האכזרי שמפריד בין השתתפות בגביע העולם לצפייה בו בטלוויזיה מהסלון הביתי, ובלילה שבין חמישי לשישי (2:30, ספורט 1) ייערך הפרק הרביעי. כוונו את השעונים.

הזיכרון הראשון יצר צלקת שסוחבים איתם הארגנטינאים כבר כמעט 50 שנה. באוגוסט 1969, במחזור האחרון של מוקדמות המונדיאל במקסיקו, פרו הגיעה לעיר. הבומבונרה, האצטדיון שנבחר לארח גם את המשחק הקרוב, לבש חג, שחקני ארגנטינה היו בטוחים בניצחונם, אך לפרואנים היו תוכניות אחרות.

בהנהגתו של תאופילו קוביאס והודות לצמד של אוסבלדו ראמירס הם השיגו 2:2, ששלח את פרו לטורניר ואת ארגנטינה ללקק את הפצעים. האצטדיון של בוקה סומן כמקולל, ורק 28 שנים אחר כך חזרה הנבחרת לשחק בו.

הזיכרון האחרון מתוק הרבה יותר מבחינת הארגנטינאים. דייגו ארמנדו מראדונה נקרא להציל את החבורה המקרטעת בדרכה לגביע העולמי בגרמניה, ומחזור אחד לסיום המוקדמות פרו הגיעה למונומנטאל (של ריבר פלייט) כדי להפריע.

עוד פרק בהיסטוריה. מסי במדי נבחרת ארגנטינה (צילום: AP)

למרות שאיבדה סיכוי, האורחת הדהימה בשוויון בדקה ה-89. רגע לפני ששדי העבר שיתקו את החבורה בתכלת-לבן, הגיח מרטין פאלרמו בין טיפות המבול וכבש את ה-1:2 ששם סוף למוקדמות מסויטות והעניק את הכרטיס למונדיאל שייעצר ברבע הגמר.

אל טיגרה לא שוכח

דווקא הזיכרון האמצעי, זה שהתרחש ב-1985, הוא הרלוונטי ביותר למפגש הקרוב. שוב היה זה המחזור האחרון, שוב במונומנטאל, אלא שהפעם לארגנטינה הספיק תיקו ופרו הייתה חייבת ניצחון. תוכנית המשחק של האורחים, לשתק את מראדונה ולעקוץ, עבדה מצוין מן הפתיחה. למרות פיגור מוקדם, עשר דקות לשריקת הסיום לוח התוצאות הראה 1:2 לפרואנים.

שיברון לב נוסף היה בפתח, ובדיוק אז הגיע ריקרדו "אל טיגרה" גארקה, שדחק מקרוב את ה-2:2 אשר לאחריו המשיכה ארגנטינה למקסיקו והניפה את גביע העולם. פרו, ששיחקה בשני המונדיאלים הקודמים, לא חזרה מאז.

"זה הגול החשוב ביותר בחיי", יגיד עם השנים גארקה, "אך האכזבה הכי גדולה היא שלא זומנתי לאותו טורניר".

"מגיעים בכושר מעולה". גארקה באימון נבחרת פרו (צילום: AP)

כן, על אף הגול החשוב, המאמן קרלוס בילרדו ויתר על החלוץ, שגם ב-1982 נותר מחוץ לסגל. כך סיים את קריירת המשחק מבלי שהיה במונדיאל.

בשנתיים וחצי האחרונות גארקה החיה את חלום הגביע העולמי שלו הרחק ממולדתו. במרץ 2015 מונה למאמן נבחרת פרו, ובמידה רבה הוא הגורם לכך שלראשונה מאז ניפץ לה את החלום באותו ערב ב-1985 – היא שוב במרחק נגיעה מהשתתפות בגביע העולמי.

"אנחנו מגיעים בכושר מעולה", הכריז גארקה לקראת המפגש הגורלי ורמז שהפעם לא תוצב שמירה אישית על הכוכב הארגנטינאי, במקרה הזה לאו מסי.

הרבה היסטוריה תתערבב כששתי הנבחרות יעלו על הדשא של הבומבונרה, אך במוקד יעמוד סיפורו של גארקה. מי שהיה הנבל של פרו והגיבור של ארגנטינה לפני 31 שנים, יכול בתוך 90 דקות להפוך תפקיד: להיות גיבורה של פרו, ולמנוע מארגנטינה מונדיאל.