נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יצא בפומבי פעמים רבות נגד הסכם הגרעין עם איראן, אך גורמים רשמיים בסביבתו אומרים שהוא אינו מעוניין להודיע על נטישת ההסכם. במקום זאת, הוא שוקל להודיע שאיראן אינה עומדת בתנאי ההסכם, ולהעביר את ההחלטה לידי הקונגרס.

הנאום של טראמפ באו"ם (רויטרס)

טראמפ מוכרח לאשר עד ה-15 באוקטובר, כמדי שלושה חודשים מאז נבחר לנשיאות, האם איראן עומדת בתנאי ההסכם. במסגרת הדיונים הקדחתניים לפני ההחלטה, אמרו מספר גורמים הבקיאים בנושא לסוכנות AFP כי טראמפ הבהיר שהוא לא מעוניין להכריז בפעם השלישית שאיראן עומדת בתנאי ההסכם.

טראמפ כבר קרא להסכם "בושה לארה"ב" וקרא למעצמות האחרות ולמקביליו בלונדון, פריז וברלין לדחות אותו ולהתחיל עליו משא ומתן מחודש – אך אלו אינם מסכימים. אולם עתה שוקלים בסביבת הנשיא תוכנית פשרה, שתבהיר את התנגדותו של טראמפ להסכם אך לא תוציא את ארה"ב מההסכם לחלוטין.

יכריז שאיראן מפרה את ההסכם? טראמפ (צילום: AP)

לפי התוכנית, טראמפ יודיע שאיראן מפרה את ההסכם או לחילופין יסרב לאשר שהיא עומדת בתנאיו, וייתן לקונגרס 60 יום להחליט האם להטיל עיצומים על איראן. תוכנית דומה אף הציג הסנאטור הרפובליקני טום קוטון, לפי דיווח ב"בלומברג", תוך שהוא מצטט את בנימין נתניהו שאמר כי יש "לתקן את ההסכם או לזרוק אותו לפח". קוטון אמר כי מטרת התוכנית היא להציג דרישות מאיראן שיקלו על האירופים לתמוך במהלך ולפתוח את ההסכם למו"מ.

עם זאת, לפי הגורמים בממשל, בנושא מתנהלים ויכוחים קשים בתוך הבית הלבן, ועד תאריך היעד הכל יכול לקרות. "אבל נראה שהוא נוטה לצד הזה", אמר אחד הגורמים. בצד הניצי יותר קוראים להתעמת עם איראן, בעוד הנציגים היוניים יותר מזהירים כי הדבר יצית את המזרח התיכון ויפגע ביחסים עם מדינות אירופה – שרואות את ההסכם כמייצג את האינטרסים החיוניים שלהן.

נושאים קשורים: