קטלוניה תכריז על עצמאות מספרד בתוך מספר ימים – כך הכריז היום (ד') מנהיג המחוז הבדלני קרלס פודג'מון בריאיון לאתר BBC. זהו הריאיון הראשון שלו מאז משאל העם בקטלוניה, שבו תמכו כ-90 אחוז מהמצביעים בהיפרדות מספרד. הרשויות בספרד מתנגדים בתוקף לרעיון ולמשאל ופועלים בכל כוחם, כולל באלימות, לסיכול מהלך של הכרזת עצמאות.

קטלוניה תכריז על עצמאות מספרד (רויטרס)

פודג'מון אמר כי ספירת כלל הקולות מהמשאל תושלם במהלך השבוע, ושממשלתו תחל לפעול לפי ההחלטה "בסוף השבוע או בתחילת השבוע הבא". הוא אמר שאם מדריד תתערב ותנסה להשתלט על הממשלה הקטלונית, הדבר יהווה "טעות אולטימטיבית שתשנה את הכל".

את הדברים הוא אמר לקראת נאומו בנושא של מלך ספרד פליפה השישי. המלך תקף בחריפות את מובילי מהלך הכרזת העצמאות, אמר שהם שמו עצמם "מחוץ לחוק", מנפצים את עקרונות הדמוקרטיה ומפלגים את חברה הקטלונית, ושהמצב בספרד "חמור ביותר".

ההפגנות האלימות בברצלונה (צילום: Getty Images)

היום הוציא בית המשפט העליון בספרד צו הקורא לראש משטרת קטלוניה להעיד בחשד להמרדה. מאות אלפי קטלונים יצאו בימים האחרונים למחות ברחובות על אלימות מצד השוטרים הספרדים במהלך ההצבעה – שבמהלכה נפצעו כמעט 900 אנשים.

עוד אמר מושל קטלוניה בריאיון כי אין בשלב זה כל קשר בין ממשלתו לבין ממשלת ספרד. הוא הביע התנגדות להודעת הנציבות האירופית שלשום, שלפיה האירועים בקטלוניה הם נושא פנים-ספרדי.

נושאים קשורים: