מלך ערב הסעודית סלמאן בין עבד אל־עזיז צפוי להגיע מחר (יום ה') לרוסיה ולהיפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין. על הפרק: פיתוח קרן אנרגיה משותפת בשווי מיליארד דולרים. הביקור הרשמי של המלך יימשך כשלושה ימים.

עבד אל־רחמן אל־רסי, השגריר הסעודי במוסקבה, גילה שנשיא רוסיה הוא שהזמין את המלך למוסקבה.

לדבריו, קשרי המסחר בין המדינות צפויים להתחזק דרמטית בעקבות הביקור. "נראה קפיצת מדרגה ביחסים ומעבר לתחומים נוספים", אמר. "זה ביקור חשוב, הראשון של המלך הסעודי ברוסיה, ושיא ביחסים בין המדינות שנמשכים עשרות שנים". השגריר הסעודי אמר עוד ש"לביקור המלך תהיה השפעה גדולה לא רק על התפתחות היחסים בין המדינות, אלא על המצב באזור כולו".

סלמאן מלך סעודיה. הוזמן על ידי פוטין (צילום: AP)

שר האנרגיה הרוסי אלכסנדר נובאק אמר מצדו לקראת ביקור המלך ששתי המדינות מתכוונות "להקים קרן השקעות חדשה לפיתוח בתחום האנרגיה, בשווי מיליארד דולרים". בריאיון לרשת 'אל־ערביה' אמר נובאק ששיתוף הפעולה הסעודי־רוסי בתחום ההשקעות יעיל מאוד, וששני הצדדים הקצו 10 מיליארדי דולרים למימוש מיזמים משותפים לא רק בתחום האנרגיה, אלא גם בתחומי הרפואה, התעשייה והתחבורה.

יורש העצר הנסיך מוחמד בין סלמאן בן עבד אל־עזיז, שר ההגנה וראש הממשלה הסעודי, ביקר ברוסיה כמה פעמים בשנתיים האחרונות. בפגישה עם פוטין לפני כמה חודשים נרשם קונצנזוס בנושא הנפט, והשניים חתמו על הסכם שאמור להחזיר את היציבות לשוק.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הגיע לסעודיה בחודש שעבר ונפגש עם המלך הסעודי ועם יורש העצר. בין השאר דנו המנהיגים בהתפתחויות בסוריה, בטורקיה ובאיראן. בחודש הבא תיערך בריאד ישיבה של הוועדה המשותפת לרוסיה ולסעודיה לשיתוף פעולה מסחרי וכלכלי כדי לדון בפיתוח ההדדי בין המדינות.

פוטין. קונצנזוס בנושא הנפט (צילום: AP)

בריה"מ הייתה הראשונה להכיר בערב הסעודית כמדינה עצמאית, חודש בלבד לאחר הכרזתה ב־1926. היא גם הייתה הראשונה לפתח בסעודיה עסקים ותעשייה, בתחום הנפט. במלחמה הקרה היחסים בין המדינות הופסקו, ותמיכת ערב הסעודית במוג'האדין, מתנגדי המשטר הקומוניסטי, לא הועילה לשיפורם.

סביר להניח שבפגישה בין המלך לנשיא ידונו השניים במתרחש בסוריה, שכן כל אחד מהם תומך בצד אחר במלחמה שמתנהלת במדינה כבר שש שנים. "לראשונה לשני המנהיגים תהיה הזדמנות ללבן את העניינים בארבע עיניים", אמר מומחה למדעי המדינה ברוסיה, פיודור לוקיאנוב. "אף פעם לא היה דיון כזה בעבר. המצב השתנה בעקבות הבנתה של סעודיה שרוסיה היא שחקן משמעותי הרבה יותר מבעבר בנעשה במזרח התיכון". לדבריו, "עד שמוסקבה הוכיחה את יכולתה הצבאית באזור נקטו הסעודים מדיניות שלילית כלפיה, אבל עכשיו הם מסתכלים על רוסיה אחרת".

ההתנהלות האמריקנית בכל הקשור למשבר של ערב הסעודית מול קטאר סייעה גם היא להתקרבות בין ריאד למוסקבה. "הסעודים לא בטוחים במחויבות האמריקנית לביטחון האזור, ולכן הם מפזרים את הסיכונים", אמר ולדימיר פרולוב, מומחה למדיניות חוץ רוסית. "למרות זאת, רוסיה לא מחליפה את ארה"ב באזור".יורש העצר

נושאים קשורים: