מסע הקטל ההמוני שבו נרצחו 59 בני אדם לפחות בליל יום ראשון בלאס-וגאס צפוי להצית מחדש את הדיון בקונגרס על חוקי נשיאת הנשק הפדרליים. עם זאת, מאמצים אחרונים של בית הנבחרים שבשליטת הרפובליקנים התרכזו בהקלת חוקי כלי הנשק, ולא בהחמרתם.

בתוך כך, משטרת ארצות הברית פרסמה תיעוד חדש מזירת הטבח, ממצלמת גוף של אחד השוטרים שהיו במקום. בסרטון נראים השוטרים מסתתרים מהירי וקוראים לאנשים: "תפסו מחסה!". לאחר מכן הם נראים מסייעים לפינוי האזרחים מהזירה.

הצילום החדש והדרמטי מהאירוע שפרסמה המשטרה:

אירועי ירי המוני, כולל הטבח במועדון הלילה בעיר אורלנדו שבפלורידה בשנה שעברה ופציעתם של חברי הקונגרס באימון בייסבול ביוני בצפון וירג'יניה, שינו אך במעט את המחלוקת המפלגתית העמוקה בעניין הפיקוח על רכישת נשק. רוב הדמוקרטים טוענים שהתקריות מדגישות את הצורך להדק את חוקי בקרת הנשק, בעוד מרבית הרפובליקנים אומרים שהאמריקאים זכאים ליהנות מיכולת רבה יותר להגן על עצמם.

בחודש שעבר קידמה ועדה של בית הנבחרים את "חוק העצמת מורשת הספורטאים והפנאי", שיקל לקנות משתיקי קול לרובים, שהרשויות הפדרליות מתייחסות אליהם כיום כמו למקלעים ולחומרי נפץ. תומכי הצעד, כולל 'אגודת הרובאים הלאומית', ניסו לצייר אותו כהגברה של הבטיחות האישית.

"החוק מפשט הליכים מיושנים לרכישת הציוד, המפחית נזקי שמיעה לספורטאים ומחליש רעש במטווחי ירי הסמוכים לאזורי מגורים", נאמר בתקציר שהכינה ועדת המשאבים הטבעיים של בית הנבחרים, שהעבירה את החוק בחודש שעבר בהצבעה שהתפלגה לפי הקו הפוליטי. עוד לא נקבע תאריך להצבעה במליאת בית הנבחרים.

החקיקה כוללת גם הוראות שיקלו את המגבלות על העברת כלי נשק בין מדינות, וימנעו מסוגי תחמושת מסוימים להיחשב "חודרי שריון" ולפיכך לעמוד תחת פיקוח פדרלי הדוק.

מתנגדי הצעד אומרים שההוראה הקשורה במשתיקי הקול עשויה להקשות על זיהוי יורה בתקרית כמו זו שאירעה בלאס-וגאס. "האם ציידים זקוקים לכדורים חודרי שריון? האם יש להם צורך במשתיקי קול?" שאלה מנהיגת המיעוט בבית הנבחרים, ננסי פלוסי הדמוקרטית מקליפורניה, כשדיברה בחודש שעבר עם כתבי עיתונות. "אם אתה יכול לשמוע את הירי, אתה יכול לרוץ למקום שהטרגדיה מתרחשת בו", היא הוסיפה.

רפובליקנים המכירים את סיכויי החקיקה החדשה בבית הנבחרים אומרים שכבר כך רפובליקנים מתונים חשים אי נוחות איתה, ושהירי שלשום רק הופך את אישורה המהירה לסביר פחות.

אחד מכלי הנשק ששימשו את הרוצח בלאס וגאס (צילום: מתוך הטוויטר)

ג'ף דאנקן הרפובליקני מדרום-קרוליינה, יוזם החוק, אמר בריאיון שלשום שההוראה בדבר משתיקי הקול מתייחסת אך מעט לאירועים כמו זה בלאס-וגאס, והצביע על דיווחי התקשורת שלפיהם היורה אולי החזיק ברשותו למעלה מתריסר כלי נשק – שחלקם ככל הנראה היו לא חוקיים.

"הוא כבר כך הפר את החוק כשירה בנשק אוטומטי בלתי רשום, אז מה הולך לעצור אותו אם היה בוחר לירות בנשק מושתק? מה היה אפשר לעשות?" שאל דאנקן, "העניין הוא, וזה כנראה מה שהיורה הבין, שזה לא משנה – הירי עדיין רועש".

חוקים אחרים שהוצגו לקונגרס כוללים הגבלות אחרות על הוראות הנשק הפדרליות, כולל צווים שיקבעו שאישור לשאת נשק מוסתר שהונפק במדינה אחת יכובד גם בכל המדינות האחרות בארה"ב. עם זאת, חוקים אלה לא התקדמו כל כך כמו זה הקשור במשתיקי קול.

"טרור פנימי"

רפובליקנים שהגיבו לאלימות ביום שני בבוקר לא קראו ליזום תגובה חקיקתית למעשי הירי. בכירי אכיפת החוק לא פרסמו פרטים על סוגי כלי הנשק שהיו בשימוש בטבח, או על השאלה אם נרכשו באופן חוקי. נראה שסרטוני הירי הראשוני בלאס-וגאס מצביעים על שימוש בכלי נשק אוטומטיים לחלוטין, מסוג מכונות ירייה. רובים כאלה נתונים לפיקוח הדוק במיוחד של הרשות לאכיפת אלכוהול, טבק, נשק וחומרי נפץ, וכדי להחזיק אותם יש צורך ברישיון מיוחד.

תיעוד הטבח בלאס וגאס

טרנט פרנקס, נציג בית הנבחרים הרפובליקני מאריזונה, אמר כי "שמעתי את ההקלטה בטלוויזיה. הוא השתמש ברובה אוטומטי לחלוטין, שאינו חוקי. לכן למחשבה להעביר חוק נוסף שיהפוך כלי נשק כזה ללא חוקי יש השלכות מועטות בלבד".

מצליף הרוב בבית הנבחרים סטיב סקליס הרפובליקני מלואיזיאנה, שנפצע אנושות בידי חמוש שתקף נציגים רפובליקנים באימון בייסבול ביוני, קרא למתקפה בלאס-וגאס "מעשה של רוע טהור", והודה למי שהגיבו וסייעו לקורבנות. "ברגע הטרגי הזה, אני מעודד אנשים בכל רחבי ארה"ב לעמוד יחדיו בסולידריות, ולתמוך בקהילה בלאס-וגאס ולכל מי שהושפעו מהאירוע הזה – במיוחד באמצעות תרומות דם ועידוד אנשים לכך", הוא אמר. לדבריו, "בפני הרוע הבלתי נתפס הזה, מדינתנו כולה צריכה להגיב באינספור מעשי טוב לב, חום ונדיבות".

יושב ראש בית הנבחרים, פול ריאן הרפובליקני מוויסקונסין, אמר שהטרגדיה "מחרידה" את כל האמריקאים, וש"המדינה עומדת מאוחדת בהלם, בתנחומים ובתפילות".

עם זאת, הדמוקרטים מיהרו לעבור מברכות החלמה לקריאות לפעולה חקיקתית, עוד לפני שהפרטים המלאים על היורה או על מניעיו נחשפו. פלוסי, למשל, קראה לריאן לכנס ועדה דו-מפלגתית מיוחדת שתנסח "חקיקה של היגיון פשוט כדי לסייע לשים קץ למשבר הזה".

גבריאל גיפורדס, נציגת הדמוקרטים לשעבר בבית הנבחרים מאריזונה, שספגה פגיעה מוחית קשה כשנורתה באירוע בוחרים בטוסקון ב-2011, ביטלה את הופעות הקמפיין המתוכננות שלה בעצרות הבחירות של המועמד למשרת מושל וירג'יניה מטעם הדמוקרטים, רלף נורתם, כדי להגיע לגבעת הקפיטול לצד בעלה, האסטרונאוט בדימוס מרק קלי.

זירת האירוע בווגאס (צילום: AP)

קלי מוביל יחד עם גיפורדס קבוצה התומכת בהחמרת הפיקוח על כלי נשק, 'אמריקאים למען פתרונות אחראיים'. הוא קרא לתקרית "טרור פנימי", וביקר את חוקי הנשק התלויים ועומדים מטעם הרפובליקנים. לדבריו, יש לעשות עוד כדי להרחיב את בדיקות הרקע לפני מתן רישיונות, להדק את הגישה לסוגי כלי הנשק הקטלניים יותר ולמנוע מכירת נשק למי שהורשעו באלימות במשפחה.

"דמיינו כמה חמור היה יכול להיות אירוע הירי אתמול אם ליורה היה משתיק קול", טען קלי. "חשבו על הבלבול אחרי התגובות הראשונות, אם כוחות ההצלה היו מגיעים לזירה ובה חבורת אזרחים השולפים את כלי הנשק שלהם בניסיון להשיב אש". גיפורדס, שיכולתה לדבר הוגבלה מאז שנורתה, אמרה לחבריה לשעבר: "המדינה כולה סומכת עליכם".

ואחרי כל זאת, הדמוקרטים תהו אם המתקפה בלאס-וגאס יכולה בכלל לשנות את דעות הנציגים בגבעת הקפיטול. ג'יימי רסקין הדמוקרטי ממרילנד אמר שהוא מקווה שהיקף הטרגדיה הקטלנית – על מאות הפצועים ועשרות ההרוגים – ישנה משהו. "מאות האנשים, וכן אלפי בני משפחותיהם וחבריהם, לא מתכוונים לוותר על זה", הוא אמר.

אנשים בורחים מקזינו מנדלי ביי בלאס וגאס (צילום: Getty Images)

מחוקק אחר שדיבר שלשום הוא הסנאטור כריס מרפי הדמוקרטי מקונטיקט, שביקש להדק את חוקי הפיגוע על מכירת נשק לאחר הירי ההמוני בניוטון שבמדינתו בשנת 2013, שבו נהרגו עשרים ילדים וחמישה מבוגרים בבית הספר היסודי 'סנדי הוק'. החקיקה שהייתה מרחיבה את השימוש בבדיקות רקע פדרליות לרכישת כלי נשק נכשלה בסנאט חמישה חודשים לאחר הרצח בבית הספר.

"אין ספק שזה מרתיח מאוד שעמיתיי בקונגרס כל כך מפחדים מתעשיית הנשק, עד שהם מעמידים פנים שאין תגובות אפשרויות של הממשל למגפה הזאת", ציין מרפי, "יש פתרונות כאלה, והמחשבות והתפילות של הפוליטיקאים חלולות אם מצמידים אותן לאדישות החקיקתית. הגיע הזמן שהקונגרס יזיז את עצמו ויעשה משהו".

תומכי בקרת הנשק החלו למקד את מאמציהם – לא בסוג כלי הנשק, אלא בחוקים שיכולים לשנות את האופן שבו היורה ישיג את הרובים שבהם ישתמש. כריס בראון ואברי גרדינר, נשיאים שותפים של 'מכון בריידי למניעת אלימות בירי', אמרו שהקונגרס צריך לנסות שוב לסגור את החורים בחוק בדיקות הרקע הלאומית. אנשים יכולים להימנע מבדיקות כאלה אם הם רוכשים כלי נשק ברשת, במכירה פרטית או במכירה הנעשית בתצוגת כלי נשק.

החוק הפדרלי מאפשר גם מכירת נשק אם בדיקת הרקע לא מסתיימת בתוך שלושה ימים – אחד הגורמים שאפשרו לדילן רוף להשיג נשק לקראת הטבח בכנסייה בצ'רלסטון שבדרום-קרוליינה. התוצאה של החוק, אמרו גרדינר ובראון, היא שכ-20 אחוזים מרוכשי כלי הנשק בארה"ב מתחמקים מבדיקות רקע.

"אני סבור שזו טעות, כשאנשים מתמקדים בהבדל בין רובה חצי-אוטומטי ובין כלי נשק אוטומטי לחלוטין", ציין גרדינר, "אלה כלי נשק להשמדה המונית. אנחנו צריכים מערכת פדרלית כדי שלא ניוותר עם מלאכת טלאים של חוקים בכל רחבי ארה"ב".

נושאים קשורים: