כ-200 עובדי הוראה בחסות תנועת יציגים הפגינו הערב (ג') בקריית הממשלה בתל אביב במחאה על כך שלטענתם שכר עובדי ההוראה אינו הולם. בארגון יציגים ציינו כי בימים אלו מתנהל משא ומתן על הסכם קיבוצי חדש בחדרי הדיונים עם משרד האוצר, עם משרד החינוך ועם האיגודים, ומסבירים כי הם דורשים להעלות את שכר הבסיס לעובד הוראה במשרה מלאה לשכר התחלתי של 8,500 שקלים על ידי הסתדרות המורים.

המורים מפגינים בקריית הממשלה (צילום: יציגים)

בעמותה מסבירים כי ישנן חמש דרישות עיקריות שהם דורשים לקיים: איחוד הסכמי עוז ואופק להסכם אחד והשוואת התנאים והקידומים לכלל העובדים; העלאת שכר הבסיס למשרה מלאה לשכר הממוצע במדינות ה-OECD בהתאמה לעובד צעיר וותיק; ביטול שעון הנוכחות או לחילופין תשלום שעות עבודה על פי חוק; ביצוע של שעות שהייה ביום עבודה מרוכז מהבית או התאמת סביבת העבודה לשעות אלו; והשוואת מעמד עובדי ההוראה בישראל לעובדים במגזר הציבורי בתנאי העסקה ובהגנה משפטית.

לפי הדו"ח השנתי שפרסם ארגון ה-OECD, המשווה בין מערכות החינוך החברות בארגון, חל שיפור ניכר בשכר המורים בישראל. מבין מדינות ה-OECD דורגה ישראל במקום השני בשיעור השיפור של השכר בגני הילדים וביסודי, במקום הראשון בחטיבות הביניים, ובמקום הרביעי בחטיבה העליונה.

משנת 2007 ועד 2015 תפס השכר הריאלי של המורים בחינוך הקדם יסודי והיסודי את המקום השני, אחרי לוקסמבורג, בשיעור העלייה מבין כל המדינות בארגון באותן שנים – גידול של 38 אחוזים בישראל בחינוך הקדם יסודי, ושל 25 אחוזים בחינוך היסודי. גם שכר המורים הריאלי בחטיבת הביניים עלה בתקופה זו ב-36 אחוזים, לעומת 4 אחוזים בממוצע ה-OECD, ובחטיבה העליונה נרשמה עלייה מתונה יותר – של 15 אחוזים. כמו כן, מהנתונים עולה כי שכר המורים בישראל גבוה ביחס לגובה השכר הממוצע של אקדמאים במשק. עם זאת, ישנם פערי שכר גדולים בין המורים הוותיקים לבין המורים החדשים במערכת החינוך.

בשיחה עם 360 הגיב יו"ר עמותת יציגים, אייל נמר, לנתוני הדו"ח, ואמר כי למרות השיפור בשכר המורים, הוא נותר נמוך. "אנחנו מובילים באחוז השיפור אבל אנחנו לא מובילים בסכום התשלום", אמר נמר. "בסוף הולכים עם סכום התשלום לבנק – לא עם סכום השיפור. אם לפני שיעור העלייה היו לי 3,000 שקלים ועכשיו אני מרוויח 4,000 שקלים – העלו לי את השכר בשליש, זה מפואר, אבל מה העלו לי? מהשלמה לשכר מינימום לשכר מינימום, בזה הם מתגאים? במשרד החינוך עשו ספין ואמרו 'אנחנו במקום הראשון בשיפור', אבל גם אחרי השיפור אנחנו במקום כמעט הכי נמוך בתשלום השכר. וזה מה שקובע, לא מה הם שיפרו לי. העובדים שלנו עובדים יותר ימי עבודה בשנה, וגובה השכר של מורה מתחיל הוא הנמוך ביותר".

במשרד החינוך ייחסו את השיפור בתנאי השכר לרפורמת אופק חדש, ואמרו כי "נתוני חטיבת הביניים מביאים לידי ביטוי רק חלק מהעלייה הצפויה ביישום המלא של הרפורמה עוז לתמורה". נמר טוען כי הרפורמה שמשרד החינוך מתגאה בה לא הועילה בפועל למורים. "אנחנו לא עובדים ממוצעים, ושיפסיקו לדבר איתנו עם ספינים", הוא קורא.

המורים בקריית הממשלה (צילום: יציגים)

עוד הוסיף נמר: "מורה מתחיל משתכר 5,000 שקל במקרה הטוב אם קלטו אותו לרפורמות, ועל זה אנחנו מוחים. זאת גם הפנסיה שלנו בסופו של יום. עובדי ההוראה שיצאו לפנסיה יחיו בקו העוני, הם שולחים את כולנו לקו העוני. אנחנו עובדי הוראה שאין לנו אבא ואין לנו אמא, ההסכמים שחתמו בשנים האחרונות אמנם העלו לנו את השכר, אבל ביחד עם תוספת של שעות. אנחנו עובדים כמעט פי שניים והשכר גדל כמעט ב-30 אחוז. למה השכר לא גדל פי שניים אם אנחנו עובדים פי שניים יותר זמן? למה להגיד שזאת רפורמה נהדרת? פגעתם בנו בסוף, אנחנו עובדים יותר ומקבלים פחות לשעה".

נמר הביע אכזבה משר החינוך נפתלי בנט, ואמר: "אנחנו פונים לממשלה כולה. פעם תלינו תקווה בבנט ופנינו אליו, אבל הבנו שכבר אין עם מי לדבר ואנחנו פונים עכשיו לממשלת ישראל בלב האומה, בלב הקונצנזוס. ההפגנה חשובה לכל מי שהחינוך חשוב לו: להורים, לתלמידים – כולם צריכים להיות שם. זה האינטרס של כולם שיהיו עובדי הוראה טובים ויהיה שכר גבוה, כך יוכלו לבחור את המורים. היום כל מי שבא ברוך הבא, רק תבואו. כל מורה נהיה מורה מחליף כי אין מורים. אז מי שרוצה עובדי הוראה איכותיים – שישלם. מי שרוצה ממוצע שישלם ממוצע".

"אין עם מי לדבר". נפתלי בנט (צילום: אריק סולטן)

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "אנחנו רואים בעובדי ההוראה עמודי תווך של מערכת החינוך והחברה הישראלית כולה. שכרם של עובדי ההוראה עלה בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, בהתאם לרפורמות אופק חדש ועוז לתמורה, ואין ספק שעובדי ההוראה ראויים לשכר שמכבד את מעמדם. אנחנו מקיימים הידברות שוטפת עם הארגונים היציגים של המורים, הסתדרות המורים וארגון המורים, וכל ענייני השכר מתבצעים מול ארגונים אלה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בימים אלו מתנהל משא ומתן על שכר המורים בחטיבות העליונות עם ארגון המורים, הארגון היציג בעניין. במסגרת המשא ומתן מעוניין משרד האוצר לשפר את מעמד המורה בכלל ואת מעמד המורה המתחיל בפרט. אנו מקווים שנגיע להסכמות בעניין בקרוב".

נושאים קשורים: