במפלגת העבודה מעריכים כי פרישתו של אראל מרגלית מהכנסת, עליה הוא בישר מוקדם יותר הערב (ג'), היא לא באמת פרידה מהחיים הפוליטיים. דקות לאחר הודעתו, נפוצו במפלגה שמועות על כך שמרגלית, שנחל תבוסה צורמת בהתמודדות על תפקיד היו"ר, שוקל להקים מפלגה חדשה בצד השמאלי של המפה הפוליטית.

לדברי גורמים במפלגה, על רקע יחסיו עם יו"ר העבודה, אבי גבאי, העדיף מרגלית לעזוב את הכנסת כעת, כדי לשוב אליה עם כוח משמעותי יותר בהמשך ועם סיכוי אמיתי לזכות בתפקיד שר.

בהודעה שפרסם מרגלית הערב הוא בישר על כוונתו לשוב להיות יזם חברתי. בעמוד הפייסבוק שלו הוא כתב כי "כדי שאוכל להמשיך לפעול כיזם חברתי ונוכל לעשות שימוש בכל המשאבים, החלטתי לפרוש מתפקידי כחבר כנסת. הדרך הטובה ביותר בשבילי להפוך את האג'נדה אותה אני מוביל למציאות בשטח היא לצרף את הניסיון הציבורי והיכולת היזמית למיזם חברתי ברמה הלאומית".

גבאי מסר בתגובה כי "אני מצר על פרישתו של ח"כ מרגלית ומברך על החלטתו לפעול כיזם בקידום הפריפריה ובפיתוח אזורי צמיחה חדשים בארץ".

למרות הודעתו הלבבית של גבאי, בין השניים שוררים יחסים עכורים לאחר העימות המתוקשר על ראשות המפלגה באתר 'וואלה', במהלכו חשף מרגלית כי גבאי הצביע למפלגת הליכוד, תוך כדי שהאחרון מכחיש זאת באופן גורף. היום, עם ההודעה על מינויו של ח"כ יואל חסון ליו"ר הסיעה ומינויה של ח"כ שלי יחימוביץ' לראשות ועדת ביקורת המדינה, הבין מרגלית כי סיכוייו לקבל תפקיד משמעותי תחת הנהגתו של גבאי כמעט שאינו קיים נוכח עברם.

"אני מצר על פרישתו של ח"כ מרגלית". אבי גבאי בישיבת הסיעה (צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90)

גם השינויים בחוקה, שהעביר היו"ר רק לאחרונה, הותירו בפריימריז סיכוי לחמישה גברים בלבד במפלגה, והקרב צפוי להיות צמוד. גבאי שמר לעצמו ארבעה שריונים בשתי העשיריות הראשונות ברשימת העבודה, ארבעה שריונים נוספים קבועים לנשים, שלושה לסיעה של ציפי לבני וכן מקום לשני נציגים – האחד מהמגזר הערבי והאחד לקיבוצים. כך שנותר מקום דל במקומות הראשונים של רשימת העבודה, ויהיה זה מאבק קשה על כל מקום פנוי ברשימת המפלגה לכנסת הבאה.

בנוסף למרגלית, גם ח"כ לשעבר, מנואל טרכטנברג, בחר לפרוש לפני חמישה ימים לטובת ג'וב נחשק ומבטיח באקדמיה. במצב החדש שנוצר במפלגה, שכבר שבעה מימיה באופוזיציה, צפוי כי רשימת הפורשים תתארך בחודשים הקרובים עם שמות נוספים שיעריכו כבר כעת את סיכוייהם להצליח בפריימריז.

עוד פורש. טרכטנברג (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

בינתיים, מפלגת העבודה תתחדש עם שמות רעננים ופחות מוכרים. אחרי טרכטנברג, צפוי להצטרף למחנה הציוני סלאח סעד מבית ג'אן, ששימש בעבר כמנהל חטיבת עובדי הרשויות המקומיות בגליל ויו"ר ההסתדרות בגליל. הוא יהיה נציג רביעי לעדה הדרוזית בכנסת. בנוסף, במקום מרגלית תצטרף לאה פדידה, משנה לראש עיריית יוקנעם.

נושאים קשורים: