ג'לאל טלבני, ידידו ויריבו הגדול של נשיא כורדיסטן מסעוד ברזני, הלך לעולמו היום (ג') בברלין והוא בן 84. טלבני עמד בראש מפלגת האיחוד הפטריוטי הכורדית, היה חבר בממשלה הזמנית העיראקית אחרי פלישת ארה"ב לבגדד ב-2003, וכיהן כנשיא עיראק משנת 2004 עד שנת 2015.

טלבני היה הנשיא הכורדי הראשון של עיראק, דמות אהודה, אדם משכמו ומעלה, והוא נודע בכינוי החיבה העממי "ג'ם ג'מל". בישראל הוא ייזכר כמי שגם כששימש נשיא עיראק לא היסס ללחוץ את ידו של אהוד ברק ביולי 2008 במהלך מפגש של הקונגרס הסוציאליסטי הבינלאומי באתונה.

לפני שנים אחדות עבר טלבני אירוע מוחי, אך המשיך לשאת בתואר ראש מפלגת האיחוד הפטריוטי גם לאחר מכן. לטלבני היה תפקיד מרכזי במאבקו של העם הכורדי לחירות ולהגדרה עצמית. מכיוון שמדובר בנשיא עיראק לשעבר, יכול מותו להיות אירוע מגשר בדרך למשא ומתן בין הממשלה בבגדד לבין הכורדים.

ביום חמישי צפוי נשיא כורדיסטן להיפגש בפריז עם ראש ממשלת עיראק, חידר אל עבדי, לשיחות בחסותו של נשיא צרפת עמנואל מקרון. היחסים בין עיראק לבין הכורדים מוסיפים להיות מתוחים, והיום אף מנעו חברי פרלמנט עיראקים מעמיתיהם הכורדים להשתתף בישיבת הפרלמנט בבגדד ודרשו מהם באופן בוטה לחזור על שבועת האמונים שלהם.

נושאים קשורים: