ברמה ספורטיבית נטו, קשה למצוא דומה לפרישה של קוהיי אוצ'ימורה מאליפות העולם בהתעמלות שנערכת בימים אלה בקנדה. היפני בן ה־28 הוא אלוף העולם בקרב רב אישי מאז שנת 2009 ברצף, מדליסט הזהב מריו 2016 ולונדון 2012 ומי שנחשב בעיני רבים לגדול המתעמלים אי פעם.

היום (שלישי) הוא נפגע בקרסולו במוקדמות הקפיצה בסוס הסמוכות ונאלץ לוותר על תוארו העולמי. לראשונה מ־2009 יהיה אלוף עולם חדש. בפנים חתומות אמר: "אני מתנצל בפני האנשים שבאו לצפות בי ומבקש סליחה מחבריי לנבחרת".

מבחינת הישגים, אוצ'ימורה הוא מה שמייקל פלפס לשחייה, אוסיין בולט לאתלטיקה ורוג'ר פדרר לטניס – פניו של הספורט. במולדתו יפן אין אליל גדול ממנו, הוא מכונה "המלך", הקוסם", "המושלם"; מפרסם כלי רכב, משחקי מחשב ומאכלים קפואים. כשאחד מכלי התקשורת פרסם בעבר שהחטיף האהוב עליו הוא "הברק השחור", מכירותיו עלו במאות אחוזים.

במדינה שבה ההתעמלות היא ספורט לאומי הערצה עיוורת שכזאת מתבקשת, אולם מחוצה לה אוצ'ימורה לא פרץ את גבולות חובבי הענף ואת אלו שנשבו בקסמיו אחת לארבע שנים. "את בולט ואת פלפס כולם מכירים", טען בקיץ שעבר בברזיל, "אבל אוצ'ימורה? מי זה האיש הזה?" אולי אלו מחסום השפה ואופיו המופנם, אולי אוצ'ימורה בכלל לא מעוניין בכך.

הוא סולד מגלי הערצה ושומר בקנאות על חייו הפרטיים. ב־2012 התחתן, את שמות שתי בנותיו מעולם לא פרסם בפומבי. הוא נולד בנגסאקי לזוג הורים מתעמלים ובגיל 6 החל להתאמן באולם המשפחתי. את התחרות הראשונה שלו סיים אחרון והיה האיטי מבין חבריו ללמוד את התרגילים הבסיסיים. אולם מהר מאוד ההתעמלות הפכה למרכז חייו וגם מגמת השיפור היתה מהירה.

בגיל 19 זכה היפני בכסף בבייג'ין ומאז לא הפסיד בשום תחרות גדולה. למונטריאול הגיע במטרה להפוך למבוגר ביותר זה 50 שנים שזוכה בתואר העולמי, אך הפציעה מנעה זאת ממנו. רק אחרי ששרד בקושי רב את תרגיל המקבילים והתקשה לבצע את תרגיל המתח, ירד האלוף מהמזרן בראש מורכן. "אני מבין שזה נגמר עבורי", הכריז בקול שבור.

כעת, העילוי היפני יכין את גופו לקראת ההזדמנות האחרונה לעשות זאת, במשחקים האולימפיים 2020, בביתו שבטוקיו.

נושאים קשורים: