נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום (שלישי) כי סטיבן פאדוק, שביצע את רצח ההמונים אתמול (ראשון) בלאס וגאס, "היה אדם חולה, מאוד חולה". עם זאת טראמפ סירב לכנות את מסע ההרג "טרור מקומי".

בתגובה לביקורת הרבה בארה"ב בה השיג הרוצח המיליונר נשקים, אמר טראמפ: "אנחנו נדון בחוקי הנשק מאוחר יותר". מחד, מדובר בשינוי כיוון של טראמפ, שתמך לאורך כל הקמפיין שלו לנשיאות ואף אחריו בהשארת חוקי הנשק של ארה"ב כפי שהם היום; מאידך – טראמפ לא נקב במועד בו ידון בחוק הנשק, מה שמלמד שאולי דיון כזה לא מתוכנן בזמן הקרוב.

בתשובה לשאלות כתבים בבית הלבן אם הירי היה מעשה טרור פנימי, אמר טראמפ: "הוא (פאדוק) היה אדם חולה, אדם מטורף. ,יש לנו המון בעיות, ואנחנו מטפלים בזה ברצינות רבה".

סטיבן פאדוק/זירת הרצח (צילום: AFP)

אירוע הירי שהתרחש בלאס וגאס הוא החמור ביותר בהיסטוריה האמריקאית המודרנית. בימים הקרובים תעסוק אמריקה כולה, ובעקבותיה העולם המערבי, בחוקי הנשק, בקלות השגתו, בתיקון השני המפורסם לחוקה.

אבל, ואת זה כבר אפשר לומר בלי להסתכן בנבואת שווא – מה שקרה בווגאס יישאר בווגאס גם הפעם. אף אחד לא יצליח לשנות את אתוס הנשק האמריקאי, בטח לא בתקופה שבה החברה האמריקאית מפולגת אולי יותר מאי פעם בסוגיות חברתיות. נושא זה הוא הכישלון הצורב ביותר של הנשיא לשעבר אובמה בכל הקשור למדיניות פנים. אובמה הפעיל את כל כובד משקלו הנשיאותי אחרי מקרי טבח קודמים שאירעו בתקופת כהונתו כדי להגביל את מכירת כלי הנשק בארה"ב, וכשל באופן מוחץ.

חוקי הנשק ישונו? תת מקלע מסוג עוזי באמריקה ( )

הנשיא הנוכחי טראמפ, שנציג ארגון הרובאים האמריקני (ה-NRA) נאם בוועידה בקליבלנד שבה הוכרז כמועמד לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית, לא ינסה להיות צדיק יותר מהאפיפיור. הוא יודע שאין לו אפשרות לערער את יחסיו עם הבסיס הפוליטי המשמעותי שלו, שכמעט חופף את אוכלוסיית התומכים בהשארת חוקי הנשק על כנם.

נושאים קשורים: