פיו וליבו של ג'רארד פיקה תמיד שווים. בכל פעם שניצב מול המיקרופונים הוא יצק לתוכם מילים בעלות משמעות ותוכן, טקסטים שרחוקים שנות אור מהקלישאות שמשמיעים דרך קבע כדורגלנים מיוזעים אחרי 90 דקות בדופק שיא.

שאלות מקצועיות, חברתיות ופוליטיות זכו כולן לתשובות כנות, שמאחוריהן דעה מגובשת והרבה אומץ. מתוך מודעות מוחלטת לכך שדעותיו אלה עשויות שלא להתקבל על ידי הכלל, פיקה בחר בכל זאת להשמיען. מבחינתו, אין שום מניעה שספורטאי יהיה מעורב בעניינים שמחוץ לדשא, אפילו להפך.

אפשר לערבב ספורט עם פוליטיקה, רק צריך לדעת כיצד לעשות את ההפרדה. המשנה הזאת של בלם ברצלונה עומדת בימים האחרונים מול המבחן האולטימטיבי. משאל העם הקטלאני שנערך שלשום, על השלכותיו הרבות, העמיד את פיקה בצומת דרכים.

לאחר שהכריז על היותו קטלאני גאה, הצביע בעד עצמאות וביקר בחריפות את ראש הממשלה מריאנו ראחוי, ניסה להסביר כיצד אדם שמחזיק בדעותיו יכול בכלל לייצג את נבחרת ספרד בכדורגל. "לשחק בנבחרת זה לא עניין של פטריוטיות, זה הרצון לנצח ולהצליח", אמר בראיון שבו לא הצליח לעצור את הדמעות, "אני מאמין שאני יכול להמשיך לייצג את ספרד, כי יש הרבה אזרחים שלא מסכימים עם מה שהממשלה עושה. בכל מקרה, אם מישהו חושב שאני יוצר בעיה, שיגיד לי ואפרוש לפני מונדיאל 2018".

בינתיים, אף אחד לא אמר דבר. חמוש במשקפי שמש ובחולצה שחורה, הבלם בן ה־30 נחת אמש במדריד והצטרף לסגל השחקנים שזימן יולן לופטגי לצמד המשחקים מול אלבניה וישראל במוקדמות המונדיאל. הפעם בחר שלא לדבר.

"את מה שהיה לי להגיד אמרתי אתמול", הסביר לעיתונאים הרבים שהקיפו אותו. לאחר מכן ערך עם המאמן הלאומי שיחה, שמטרתה למצוא את הנוסחה להנמכת המתח ולמנוע מצב שבו שחקנה של ברצלונה יהיה, שוב, מוקד העניינים. לופטגי הכריז בעבר כמה פעמים שתרומתו של פיקה לנבחרת חשובה ומקצועית בלבד, וכך הוא צפוי לעשות גם הפעם. את האלבנים יארחו הספרדים באיצטדיון באליקנטה, והחשש הוא משריקות בוז לעבר שחקנה של בארסה, שאתמול ספג קללות מאוהדים באימון הערב.

"המחויבות של פיקה לנבחרת מעולם לא הוטלה בספק", הזכיר פדרו, ששיחק עימו בבארסה.

"פיקה החוצה". אוהדי ספרד מביעים את דעתם באימון (צילום: EPA)

רשימת פצועים

ללופטגי יש עוד כמה נושאים לטפל בהם לקראת המשחק מול אלבניה, שניצחון בו יעניק לנבחרתו כרטיס לגביע העולמי ברוסיה. אנדרס אינייסטה, אלברו מוראטה ודני קרבחאל הפצועים נופו מהסגל, ובמקומם זומנו אריץ אדוריס מבילבאו, ג'ונתן ויירה מלאס פאלמאס ואלברו אודריאוסולה, מגינה בן ה־21 של ריאל סוסיאדד.

ויירה, שעבורו זהו זימון ראשון בגיל 27, פגש את פיקה ביום ראשון כשקבוצתו הפסידה 3:0 מול יציעים ריקים בקאמפ נואו. למרות חוסר הניסיון, הקשר ההתקפי הבין מהר מאוד לאן הגיע ומה אומרים לתקשורת בשעה זו: "כל אחד רשאי לחשוב מה שהוא רוצה, אבל אסור להטיל ספק במחויבות של פיקה".

יחמיץ את הביקור בישראל. אנדרס אינייסטה (גטי אימג'ס)
נושאים קשורים: