כאשר סטיב פאדוק, רוצח ההמונים מלאס וגאס, ביצע צ'ק אין לחדר מס' 32135 בקומה ה-32 במלון מנדליי ביי ביום חמישי שעבר, שום דבר לא נראה יוצא דופן. אנשי משק הבית של המלון אמרו לרשת CNN: "לא ראינו שום סימנים למשהו חשוד". דינה טיטוס, חדרנית במלון, אמרה כי לפאדוק היה "ארסנל תחמושת שכנראה הוסתר היטב". רשויות החוק סבורות שפאדוק הביא את הנשק לבית המלון לבדו, ולא קיבל עזרה מאדם אחר.

הטבח בלאס וגאס

פאדוק הזמין את מה שהשריף ג'וזף לומברדו תיאר כ"סוויטה גדולה בת שני חדרים". לסוויטה היה נוף פנורמי של ה"סטריפ" – רצועת המלונות של לאס וגאס. פאדוק ניפץ שני חלונות, אחד בחזית ואחד בפינה, וירה צרורות ארוכים, שהרגו 59 בני אדם ופצעו מאות אחרים. כאשר נשמעו היריות הראשונות, הבחינו בקהל מהר למדי כי היריות מגיעות מנקודת תצפית גבוהה. תשומת הלב התמקדה במהרה במלון מאנדליי ביי, מרחק כמה מאות מטרים משם. המשטרה נכנסה למלון ועשתה את דרכה אל קן הצלפים של היורה, לאחר שאחד הדיירים במלון התראיין ברדיו וסיפר: "אני בתוך מלון מנדליי ביי בקומה ה-31, ושומע אש אוטומטית שמגיעה מהקומה שמעלי".

סטיבן פאדוק/זירת הרצח (צילום: AFP)
אנשים בורחים מקזינו מנדלי ביי בלאס וגאס (צילום: Getty Images/AFP)

לדברי לומברדו, כשהשוטרים הגיעו לסוויטה של פאדוק, הוא פתח באש שפגעה ברגלו של אחד מהם. השוטרים החליטו לסגת, ולחכות לצוות הימ"מ שיוציא את היורה החוצה. כשצוות הימ"מ פרץ את הדלת בפיצוץ, פאדוק התאבד. בחיפוש בחדרו התגלו לא פחות מ-23 רובים, עוד 19 כלי נשק נמצאו בחיפוש בביתו במסקיט, נבאדה.

הכמות הגדולה של כלי הנשק מציבה סימן שאלה: איך אף אחד לא חשד? לפי לומברדו, פאדוק, שהתאכסן במלון בגפו, הביא מעל 10 מזוודות לסוויטה, לשהייה של ימים בודדים. ככל הנראה, את המזוודות הוא לא העלה באותו יום לחדר. ארט רודיק ממשרד השריף אמר כי נדהם מהתכנון הקפדני להתקפה. "אם מישהו מתכנן לבצע ירי נקודתי הוא תמיד יבחר במיקום גבוה", אמר רודיק. "אני לא אתפלא הוא עבר בין כמה חדרים וניסה להבין איזה חדר ייתן לו את העמדה הטובה ביותר לירות על מבקרי הפסטיבל. יש לו שתי חלונות: אחד בחזית ואחד בפינה, וזה נתן לו שתי זוויות שונות לירי. אנשים לא יכלו לברוח. מדובר בתכנון מעשי ומדויק של הירי. זאת ועוד: נוכחותם של אורחים אחרים במלון פירושה שהמשטרה לא תוכל להחזיר אש מהקרקע", הסביר רודיק.

אנשים לא יכלו לברוח. בורחים מההופעה מול מלון מנדלי ביי בלאס וגאס (צילום: Getty Images)
"השוטרים לא יכלו להחזיר אש מהקרקע למלון". שוטרים מול מנדליי ביי (צילום: Getty Images/AFP)

בכוחות הביטחון מסבירים את העיכוב בעצירת היורה בתנאים בשטח. "זה מלון גדול", מסביר רודיק. "לקח לשוטרים בשטח שעה ו-12 דקות לפני שהם הצליחו להבין בדיוק מאיזה חדר הוא יורה, לאחר מכן הם הגיעו למקום והיו צריכים להחליט איך הם חודרים לחדר. מדובר בשוטרים רגילים, לא ביחידת ימ"מ", אומר רודיק.

לומברדו, תיאר את השתלשלות העניינים בעצירת היורה: "צוות של שישה שוטרים עלו במעליות לאחר שקיבלו תדרוך מצוות האבטחה במלון. הם בדקו כל חדר בקומה, עד שאיתרו את הסוויטה שבה האמינו שהיורה מסתתר. הם התקרבו לחדר, ספגו אש ונסוגו. אחר כך יחידת הימ"מ הגיבה". בתוך החדר מצאו השוטרים את היורה מת, ככל הנראה מפצע ירי. לומבארדו אמר שהמשטרה מאמינה שפאדוק "הרג את עצמו לפני הכניסה שלנו".

במשטרת לאס וגאס דוחים את הטענות על חוסר היערכות של כוחות הביטחון בהתמודדות עם היורה. "זה היה איום שהמשטרה לא יכלה להתכונן אליו", אמר קווין מקמהיל ממשטרת לאס וגאס. "האנשים האלה הותקפו על ידי גבר שהתבצר בקומה ה-32 עם ארסנל של רובים אוטומטים. אני לא ממש יודע איך אפשר בכלל להתכונן לתרחיש כזה. איך אפשר לצפות בכלל שדבר כזה יקרה?".

נושאים קשורים: