צלבי קרס רוססו על שלט הכניסה לאתר המורשת הלאומי סוסיא הקדומה. באתר, יש ממצאים בני כ-1,700 שנה שנמצאו בחפירות במקום, ביניהם פסיפס עם כיתוב בעברית, בית כנסת עתיק ומקוואות.

הכתובות התגלו ביום ראשון על ידי תושבי סוסיא, שמעריכים כי הם רוססו ביום כיפור שחל בשבת. זאת אינה הפעם הראשונה בה מרוססים צלבי קרס באתר: גם בשנת 2014 ובשנת 2015 רוססו כתובות דומות בתוך האתר ובסמוך לו.

צלבי הקרס (צילום: מועצה אזורית הר חברון)

בשנים האחרונות מתנהל מאבק משפטי סביב מאחז פלסטיני לא חוקי שהקימו משפחת נוואעג'ה מהעיר יטא, בין היישוב סוסיא לאתר הארכיאולוגי הסמוך לו. בג"ץ הכריע כי יש לפנות מחצית מהמבנים במקום, אך בעקבות דרישת האמריקאים – הפינוי נעצר. שר הביטחון הצהיר לפני כשנה וגם לפני ראש השנה כי המאחז, המונה כחמישים מבנים, יפונה. יצוין כי למרות צו הפסקת הבניה אשר הטיל בג"ץ, העבודות במקום נמשכות כל העת וגם בראש השנה נוספו מבנים חדשים.

במהלך השנים הפך האזור למוקד הפגנות של פעילי שמאל ואנרכיסטים מלווים בפלסטינים, צעדות עם דגלי אש"ף, ריסוס כתובות ואף הצתה של חורשת יער הצמודה לאתר.

צלבי הקרס (צילום: מועצה אזורית הר חברון)

בתגובה להשחתה מסר יוחאי דמרי, ראש המועצה האזורית הר חברון: "ריסוס הכתובת החמורה מצטרפת להסתה פרועה בשטח וברשתות החברתיות כנגד האתר, בטענה שהוקם על חורבותיו של כפר פלסטיני קדום. מדובר בטענות שפעם אחר פעם התגלו כשקר מוחלט, בעזרת צילומי לוויין ברורים מהשנים האחרונות, וראיות נוספות שאף הובילו את שופטי בג"צ להורות על פינוי המבנים שהוקמו בסמוך לאתר בניגוד לחוק על ידי פעילי שמאל ופלסטינים".

"ריסוס הכתובת השבוע הוא חלק ממערכה של פעילי השמאל האלימים נגד תושבי הר חברון, הכוללת הטרדות, תלונות שווא, השגת גבול, ובנייה בלתי חוקית. קריאתנו לגורמי האכיפה היא למנוע מגורמי שמאל להגיע לאזורנו, שכן הם עוסקים בשיטתיות בהסתת האוכלוסייה הערבית המקומית נגד ההתיישבות, ואינם בוחלים בפרובוקציות".

נושאים קשורים: