בעוד ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, מבקר בעזה, נראה שהדרך לפיוס בין הפלגים הפלסטינים וחזרתה של הרשות הפלסטינית לרצועת עזה – עדיין ארוכה. יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, הצהיר היום כי לא ירשה לחמאס להתקיים ככוח צבאי או אזרחי ברצועה.

המשלחת הפלסטינית לעזה במעבר ארז ( )

בראיון שקיים במוקטעה שברמאללה עם ערוץ הטלווזייה המצרי, דחה אבו מאזן את האפשרות של מודל חיזבאללה ברצועת עזה, לפיו חמאס ימשיך להחזיק בנשק בעוד ממשלת האחדות הפלסטינית תשלוט בעזה פוליטית. "אנחנו מדברים על מדינה אחת, תחת שלטון אחד, חוק אחד ונשק אחד", אמר אבו מאזן, והדגיש כי "אין בכוונתנו לשחזר את מתווה חיזבאללה בלבנון ברצועת עזה".

אבו מאזן ציין בראיון שהוא מעוניין שהמצב בעזה יהיה דומה לזה שקיים בשטחי הרשות, שבו יש רק כוח צבאי אחד שמורשה לשאת נשק. "בגדה הכבושה, אם יהיה בידי חבר פתח' נשק בלתי חוקי – אנחנו פשוט נעצור אותו", הבהיר אבו מאזן.

אתמול (שני) הגיעה משלחת של שרי ממשלת האחדות הפלסטינית בראשות ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה לעזה, לביקור ראשון של ראש הממשלה ופמלייתו בעיר מזה שלוש שנים. המשלחת הממשלתית הגיעה במכוניות מיוחדות מרמאללה, וחבריה לא לקחו סיכון מיותר והתלוו אליהם עשרות אנשי ביטחון.

יסכים לוותר על כוחו? יחיא סנוואר, מנהיג החמאס ברצועה (צילום: EPA)

נציגים מהפלגים הפלסטינים, יחד עם אלפי תושבים, השתתפו בקבלת פנים חגיגית שהתקיימה לחברי הממשלה. במקביל, נכנסה לעזה משלחת של המודיעין המצרי, כדי לפקח על יישום הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, שגובש בסיוע שר המודיעין המצרי.

ברחבי עזה נתלו שלטים שמהללים את הנשיא המצרי א-סיסי, וזה הוצג כמי שמגן ומסייע לתושבי עזה. במהלך החודשים האחרונים הקשרים בין מצרים לרצועת עזה תחת שלטון חמאס התחזקו באופן משמעותי. כמה פגישות התקיימו בין הנהגת חמאס לבכירים מצריים, בעיקר כדי להבטיח את ניתוק עזה מסיני ואת חמאס מפעילי דאעש הנמצאים בחצי האי.

נושאים קשורים: