עוד חדשות עצובות מהחוף המזרחי בארה״ב אמש: הזמר והגיטריסט טום פטי הלך לעולמו בבית החולים, שבועות בודדים לפני יום הולדתו ה-67.

פטי נמצא בביתו שבמליבו כשהוא מחוסר הכרה והובהל לבית החולים בסנטה מוניקה. פטי סבל מהתקף לב שהוביל למוות מוחי ובהחלטת בני משפחתו הוחלט לנתקו ממכשירי ההחייאה.

פטי ולהקתו The Heartbreakers סיימו אך בשבוע שעבר סיבוב הופעות לציון 40 שנות פעילות משותפת בסדרת הופעות ברחבי ארה״ב.

לאורך השנים מכר פטי למעלה מ-60 מיליון עותקים מאלבומיו והוא נחשב לאחד האמנים המוכרים ביותר בתולדות הרוק בארה״ב. בשנת 2002 אף נבחר להכנס להיכל התהילה של הרוק (Rock and Roll Hall of Fame).

הצלחתו המסחרית הגדולה של פטי החלה בשלהי שנות השבעים ונמשכה כעשור, בו הביא לעולם שורה ארוכה של להיטים זכורים, בהם "Learning to Fly","Free Falling" ו-"Won't Back Down", שלוו בקליפים מצליחים לא פחות בכיכובם של ג׳וני דפ, ג׳יין פונדה ואחרים.

בשנת 1988 היה פטי חלק מהסופרגרופ הנודע The Traveling Wilburys עם בוב דילן, ג׳ורג׳ האריסון, ג׳ף לין ורוי אורביסון. בשני אלבומי ההרכב הופיע פטי תחת השם: צ'ארלי טי ג'וניור / מאדי וילבורי.

בשנת 1987 הופיע פטי בפארק הירקון, כהופעת חימום לביקורו הראשון והמצופה של בוב דילן בישראל. ההופעה של דילן זכתה בשעתו בכותרת "אחת ההופעות הגרועות בהיסטוריה שלו", ואולם המעריצים המאוכזבים זכרו לטובה את הופעת הפתיחה של פטי ולהקתו.

״אני שבור ובהלם למשמע החדשות הללו״, ספד דילן בהודעה לאתר ה-Rolling Stone. ״הערכתי רבות את טום. הוא היה פרפורמר גדול, מלא באור, חבר, לא אשכח אותו לעולם״.

לפטי היה כישרון לכתוב שירים זכירים ואהובים, בזכות נוסחה סיפורית מיוחדת שכללה בדרך כלל סיפורים על דמויות, חלומות ושברם, השינויים הגדולים שעוברת החברה האמריקאית ובכלל. פטי ידע לתת להם שמות ופנים, אלגוריים או אמיתיים, מרומזים או ישירים.

די להיזכר באדי רבל הנוסע להוליווד להגשים את החלום האמריקאי, במרי ג׳יין מאינדיאנה וסופה המר, על נערה מתוקה שאוהבת את אלביס או על אהבה קרובה שהפכה לעוד פנים בקהל.

דוגמה מצוינת לכך מופיעה בקליפ לשיר מ-1985 Don't Come Around Here No More, בו העניק פטי לסיפור האהבה של שניים ממכריו פרשנות משעשעת (ולעיתים גם הזויה ומפחידה), על פי "אליס בארץ הפלאות" של לואיס קרול. השיר מספר על מפגש רומנטי בין סטיבי ניקס מהפליטווד מק לבין דייב סטוארט מהצמד יוריתמיקס, שגם כתב עם פטי את השיר ומופיע כזחל על ראש הפטריה בתחילת הקליפ. פטי עצמו הוא כמובן הכובען המטורף – אחד הסמלים המוכרים של פטי, איתם הופיע על הבמה ובמרבית הקליפים שלו.

עולם המוזיקה איבד את אחד מאנטי-גיבוריו, כזה שהצליח בעקביות ובנחישות להשאיר חותם משמעותי על קהלים בני כמה דורות ולהשפיע על שורה של יוצרים שבאו בעקבותיו. אגדה שבחרה לרוץ אחרי החלום שלעולם אולי לא הצליח לתפוס ובכל זאת "הלך אחריו לאן שהוביל".