הטבח הבוקר (ב') בלאס וגאס, שבו נרצחו לפחות 58 בני אדם ויותר מ-500 נוספים נפצעו בדרגות פציעה שונות, אינו מקרה הטבח ההמוני הראשון שמתחולל בארצות הברית. בזמנים כאלו נזכרים אזרחי ארצות הברית במעשי טבח קודמים שנעשו בארצם. חלק מהמקרים האלו אף שינו לנצח את התרבות האמריקאית והותירו עליה חותם משמעותי.

תיעוד הירי בלאס וגאס

מסקירה של 125 מקרי טבח חמורים שהתחוללו בארצות הברית ונרצחו בהם לפחות ארבעה אנשים, שהציג ה"וושינגטון פוסט" לאחרונה, עולה כי מאז אוגוסט 1966 במדינה 820 בני אדם, בהם 142 ילדים ובני נוער. כ-1,500 אירועי ירי נרשמו בארה"ב מאז 2012. לפי נתוני ה-FBI, בשנה האחרונה נהרגו 14,650 איש בארצות הברית מירי – 40 ביום בממוצע. אלו הם 15 אירועי הטבח הקטלניים ביותר בתולדות ארצות הברית:

1. הטבח במועדון הגאה "Pulse" באורלנדו בפלורידה

הטבח הזה הוגדר עד כה כאירוע הירי והרצח ההמוני הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקאית. את הטבח במועדון הלהט"ב ב-12 ביוני 2016 ביצע עומר סדיק מאטין, מוסלמי ממוצא אפגני יליד ניו יורק, אשר עבד כמאבטח ונשא נשק ברישיון. מאטין נהרג מחילופי יריות במהלך פעולת ההשתלטות של היחידה המשטרתית ללוחמה בטרור, SWAT. לפני חיסולו של הרוצח הוא הספיק לרצוח 49 בני אדם ולפצוע לפחות 53.

אנדרטה מאולתרת לנרצחים במועדון הגאה באורלנדו (צילום ארכיון: AFP)

מנהל ה-FBI באותה עת, ג'יימס קומי, דיווח כי מאטין התקשר למשטרה שלוש פעמים במהלך האירוע, וקשר עצמו למספר ארגוני טרור שונים. בשיחות הטלפון הצהיר מאטין שהוא מבצע את הפיגוע למען מנהיג המדינה האסלאמית, וכן שהוא שאב השראה ממבצעי הפיגוע במרתון בוסטון ומאנוואר אל-אוולקי, שהיה טרוריסט בכיר באל-קאעידה. מדיווחים שונים עלה כי מאטין התמודד בעצמו עם נטיות הומוסקסואליות, שאותן ניסה להדחיק על ידי שנאה עזה, וייתכן כי גורם נוסף שהביא להתקפה הרצחנית, מלבד ההקשר האסלאמי, הוא הומופוביה מופנמת עזה. לאחר הפיגוע קיבל ארגון המדינה האסלאמית את האחריות לפיגוע.

2. שרפת מועדון הגאים בניו אורלינס

מעשה הרצח, שהוא גם פשע השנאה הראשון כלפי הקהילה הלהט"בית בארצות הברית, אירע ביוני 1973. שרפה שהוצתה בעקבות השלכת בקבוק תבערה למועדון הגאה UpStairs Lounge ברובע הצרפתי של העיר ניו אורלינס הביאה למותם של 32 מהנמצאים במקום. בעת הרצח נערכה במקום תפילה של הומואים פרוטסטנטים. לאחר הטבח סירבה הקהילה המקומית להזדהות עם הנספים. תלונות רבות הוגשו נגד הכומר שערך את טקסי הקבורה, ואחדות ממשפחות הנרצחים אף סירבו לקבל את גופות בניהן, והם נקברו בקבר אחים.

3. הרצח באוניברסיטת וירג'יניה

בשנת 2007 רצח הסטודנט סיונג הוי צ'ו באוניברסיטת וירג'יניה טק 32 תלמידים בשתי מתקפות שונות. בשעתו הוגדר המקרה הזה הטבח הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקאית. צ'ו סונג-הוי נולד בדרום-קוריאה והיגר עם משפחתו לארצות הברית כשהיה בן 8. בעת הטבח הוא היה בן 23, תלמיד השנה הרביעית באוניברסיטה. מסע הרצח החל בשעות הבוקר במעונות הסטודנטים, שם נורו למוות שני סטודנטים. כוחות משטרה הגיעו למקום אך לא עצרו חשודים. כשעתיים לאחר מכן חדר הרוצח לבניין הלימוד "נוריס הול" והחל יורה בכל מי שנקרה בדרכו.

כוחות ביטחון בכניסה לאוניברסיטת וירג'יניה טק, אפריל 2007 (צילום: EPA)

עדים סיפרו כי הרוצח היה יסודי: לאחר ששמע כי נותרו ניצולים באחת הכיתות שבהן עבר, הוא שב על עקביו וביקש להיכנס אליה שוב, אך הסטודנטים שנותרו באותה כיתה חסמו את הדלת בגופם. לאחר שנאבק בהם, החל הרוצח לירות דרך הדלת. חלק מן הפצועים היו תלמידים אשר קפצו מחלונות המבנים כדי להימלט על נפשם. לאחר המתקפה השנייה שם הרוצח קץ לחייו.

4. טבח הילדים בבית הספר

אחד ממקרי הטבח המזעזעים ביותר בתולדות ארצות הברית התחולל בשנת 2012 בבית ספר יסודי במדינת קונטיקט. הרוצח היה אדם לנזה, צעיר בן 20 מניו ג'רזי. לנזה נכנס לכיתה בבית ספר בעיר ניוטאון שבו לימדה אמו, ורצח ביריות 25 בני אדם – בהם כ-20 ילדים קטנים – ולאחר מכן התאבד. לפי הדיווח ב-CNN היורה רצח קודם את אמו בביתו בניוטאון, ורק לאחר מכן הגיע לכיתה וביצע את הטבח.

הורים המומים סמוך לבית הספר בניוטאון לאחר הטבח (צילום ארכיון: אי-פי-אי)

5. הרצח בסניף מקדונלד'ס

בשנת 1984 פרץ לסניף מקדונלד'ס בקליפורניה מאבטח מחוסר עבודה. האיש פתח באש ללא אבחנה, רצח 21 בני אדם ופצע 19. צלף משטרתי חיסל את היורה.

6. הדוור משתולל בסניף הדואר

בשנת 1986 דוור בעיירה אדמונד במדינת אוקלוהומה פתח בירי בסניף הדואר שבו עבד. באירוע נרצחו 14 בני אדם, ועוד שישה נפצעו.

7. הטבח במסעדה

באוקטובר 1991 נכנס חמוש למסעדה בקיליין שבטקסס וירה לכל עבר באקדח חצי אוטומטי. 22 נרצחו ו-20 נפצעו. גופתו של היורה נמצאה מאוחר יותר בשירותים במסעדה לאחר ששם קץ לחייו.

8. הטבח בקליפורניה

בשנת 2015 רצחו סעיד פארוק ואשתו טשפין מאליק, זוג אמריקני ממוצא ערבי 14 בני אדם ופצעו 17, בעיר סן-ברנרדינו, ממזרח ללוס-אנג'לס. פארוק בן ה-28, מפקח סביבה ומזון במחלקת הבריאות, ואשתו הפקיסטנית טשפין מאליק (27) ירו כ-75 כדורים בחדר במרכז הרווחה, שבו שהו 75 איש שעבדו עם פארוק. הרוצח ואשתו נהרגו בקרב יריות עם כוחות המשטרה במקום. רוב ההרוגים והפצועים בטבח היו עובדי מחלקת הבריאות בעיר, שחגגו במסיבה בבניין בסן ברנרדיניו. האירוע סווג כאירוע טרור, מאחר שהשניים הושפעו ככל הנראה ממעשי דאעש.

המחבלים סעיד פארוק וטשפין מאליק (צילום: AFP)

9. באולינג לקולומביין

הטבח בתיכון קולומביין התרחש ביום שלישי, 20 באפריל 1999, בבית ספר במחוז ג'פרסון שבקולורדו, ליד הערים דנבר וליטלטון. שני תלמידים, אריק האריס בן ה-18 ודילן קלבולד בן ה-17, רצחו ביריות 12 תלמידים ומורה אחד, ופצעו 24 אחרים, ולאחר מכן התאבדו.

10. טבח בינגהמטון

בשנת 2009 חדר ג'יוורלי וונג, גבר בן 41 ממוצא אסייתי, למרכז לקליטת מהגרים בבינגהמטון שבמדינת ניו יורק וירה לכל עבר. לאחר כמה שעות התברר כי בתוך המבנה ישנם 14 הרוגים, אחד מהם הוא הרוצח עצמו ששם קץ לחייו, ועוד כ-26 פצועים. הרוצח חסם ברכבו את היציאה מהמבנה ולא אפשר לאנשים להימלט החוצה. עשרות המהגרים שהיו במקום היו אמורים לקבל באותו יום אזרחות אמריקנית. ארגון הטאליבן הפקיסטני קיבל על עצמו אחריות לירי, והודיע שההוראה ניתנה לרוצח "בתגובה להתקפות ארה"ב".

המרכז לקליטת מהגרים בבינגהמטון, 2009 (צילום: EPA)

11. הפסיכיאטר מאבד את הראש

בנובמבר 2009, קצין בריאות הנפש בצבא ארצות הברית, נידל מליק חסן, ירה למוות ב-13 בני אדם בבסיס פורט הוד בטקסס שבו שירת, ופצע 32 נוספים. הפסיכיאטר הצבאי נידאל מאליק חסן נהג להתפלל עם שניים ממבצעי הפיגועים של 11 בספטמבר באותו מסגד בווירג'יניה. על פי הדיווח, המטיף במסגד נחשב לתומך באירגוני טרור. במשפטו נידון הרוצח למוות.

12. באטמן פותח באש

פיגוע הירי באולם הקולנוע במרכז העיר אורורה שבמדינת קולורדו אירע ב-20 ביולי 2012, בעת הקרנת הבכורה של הסרט "עלייתו של האביר האפל". הסטודנט ג'יימס איגן הולמס בן ה-24 נכנס לאולם הקולנוע כשהוא מחופש לדמותו של הג'וקר – הנבל בסרטי באטמן – ופניו מכוסות במסכת גז. הולמס זרק רימון עשן וביצע טבח ירי המוני באמצעות כלי נשק רבים וגרם למותם של 12 מהצופים ולפציעתם של 59 אחרים. התקשורת דיווחה כי המחבל רכש כרטיס לסרט ונכנס דרך יציאת החירום של האולם. כדורים אחדים חדרו לאולם הסמוך, שגם בו הוקרן הסרט החדש מסדרת באטמן, ופצעו כמה אנשים. הולמס נעצר במגרש החניה שמחוץ לאולם הקולנוע, וברשותו רובה, אקדח וחומרי נפץ. הוא נידון למאסר עולם.

מתאבלים ליד אולם הקולנוע בקולורדו לאחר הרצח (צילום ארכיון: איי-פי)

13. הטבח בכנסייה בצ'רלסטון

פיגוע הירי בכנסייה האפריקנית מתודיסטית אפיסקופלית עמנואל בצא'רלסטון שבקרוליינה הדרומית, ארצות הברית התרחש ב-17 ביוני 2015 בשעות הערב, במהלך שיעור תנ"ך. בפיגוע נהרגו תשעה בני אדם, ובהם הכומר הראשי בכנסייה. הרשויות זיהו כי הרוצח הוא דילן סטורם רוף, והוא נתפס יום לאחר האירוע בשלבי שבקרוליינה הצפונית. בינואר 2017 נגזר על רוף עונש מוות בגין פשע שנאה הכולל רצח. מאוחר יותר נמצא המניפסט של רוף, ובו התברר כי הוא היה מונע ממניעים גזעניים.

הרוצח מצ'רלסטון, דילן סטורם רוף (צילום ארכיון: איי.פי)

14. אוניברסיטת אומפקאווה על המפה

בחודש ספטמבר 2015 רצח סטודנט שמונה מחבריו ועוד מורה באוניברסיטת אומפקאווה במדינת אורגון, ולאחר מכן שם קץ לחייו. הרוצח היה כריסטופר הארפר מרסר בן ה־26, שהביע לפני הטבח שנאה כלפי שחורים וכלפי ארגונים דתיים נוצריים. לתקשורת האמריקנית הגיעו כמה עדויות שלפיהן שאל הרפר מרסר את הנרצחים אם הם נוצרים. "כל מי שענה 'כן' נורה בראשו, וכל מי שאמר שהוא נמנה עם דת אחרת או סירב לענות נורה בחלק אחר בגופו, לרוב ברגלו", סיפר אחד העדים. על פי דיווח אחר, אמר הרוצח לאלה שענו בחיוב בחיוב: "טוב מאוד שאתם נוצרים, בעוד שנייה אתם עומדים לפגוש את אלוהים". על פי ממצאי החקירה, היו ברשותו של הרפר מרסר לפחות 13 כלי נשק שונים, שישה מהם נמצאו בזירת הרצח. עוד נודע כי הוא נפלט בשנת 2008 מהצבא האמריקני, לאחר חודש אחד בלבד, בשל אי התאמה.

פיגוע הירי בקולג' באורגון (צילום ארכיון: איי.פי)

15. ירי בבסיס צבאי בוושינגטון

12 בני אדם נהרגו ושלושה נפצעו ב-16 בספטמבר, 2013, כשאדם בשם ארון אלכסיס פתח באש בתוך הבסיס הצבאי. שוטרים ירו למוות ברוצח. עד מסע הירי עבד ארון בחברת The Experts, שהיתה קבלנית משנה של HP ונשכרה לבצע שיפורי רשת במחשבים של חיל הים האמריקני. ב־2007 התגייס ארון לחיל הים, שם שירת עד שנת 2011. בתום שירותו עבד כמלצר במסעדה בטקסס. אדם שממנו שכר אלכסיס דירה סיפר כי ארון נשא עמו אקדח "לכל מקום שהלך", וכי הוא היה מכור למשחקי וידאו אלימים, שבהם היה משחק לפרקים 14 שעות ברציפות. אחרי הרצח פרסם ה-FBI את התיעוד ממצלמות האבטחה במטה חיל הים בוושינגטון. בסרטון נראה אלכסיס בן ה-34 משוטט במסדרונות וצד קורבנות כשבידו רובה.

נושאים קשורים: