ביקורת ראשונה מסוגה של שר בכיר בישראל על ממשל טראמפ בשל הגבלות הבנייה ביהודה ושומרון: חבר הקבינט השר זאב אלקין אומר ל-360 כי "אף כי מדובר בממשל ידידותי בהרבה לישראל, לצערי הדבר היחיד שבו לא חל מהפך הוא התפיסה השלילית את הבנייה הישראלית ביהודה ושומרון. בעניין הזה, והוא אולי היחיד, הממשל ממשיך את המסורת של ממשל אובמה".

זאב אלקין (צילום: אבישג שאר ישוב)

אלקין הוסיף כי "בעבר היינו מול לחצים הרבה יותר כבדים ועשינו מה שחשבנו לנכון. גם לאנשי הממשל הזה, ידידותיים ככל שיהיו, צריך להסביר שיש דברים שהם אינטרס לאומי עליון כמו בנייה בחברון".

דברי אלקין נאמרים על רקע הדרישה הנרחבת של שרי הממשלה, בליכוד ובקרב השותפות הקואליציוניות, לאשר את בניית 'רובע חזקיה' בחברון. אתמול פורסם ב-360 כי השרים בנט ודרעי קיבלו מראש הממשלה התחייבות שיקדם את בניית הפרויקט. כעת מתברר כי אלקין העלה את הסוגיה בשתי ישיבות של שרי הליכוד, גם השבוע וגם בשבוע שעבר.

בניית בתים ביישוב לשם בשומרון (צילום: מירי צחי)

אלקין, שעמיתיו מינו אותו להציג את הנושא, אמר לנתניהו כי "יש חשיבות גדולה מאוד בבנייה יהודית בחברון וספציפית ברובע חזקיה ובפרט בעת הזו, כשהפלסטינים מנהלים קמפיין בינלאומי במטרה לשלול את הזכות ההיסטורית של היהודים בחברון, באונסק"ו ובמוסדות אחרים. בנייה בחברון היא הביטוי של הזכות ההיסטורית שלנו בחברון והיא התשובה הטובה ביותר להחלטה נוספת שצפויה באונסק"ו בשבוע הבא", אמר אלקין לנתניהו.

מקורבים לראש הממשלה אמרו אמש ל-360 כי נתניהו פועל בנושא כבר למעלה מחודש, בלי קשר ללחצי השרים וכי שוחח על כך גם עם נציגי הממשל. נתניהו, כאמור, אמר אתמול כי יקדם את הנושא, ואולם בשעות האחרונות התברר כי כדי שנתניהו יעמוד בהבטחה עליו לאשר פרסום מכרז – זאת בניגוד להתחייבות שנתן לממשל ואשר הסתיר משרי הקבינט לפיה לא יהיו פרסומי מכרזים עד סוף 2017.

נושאים קשורים: