משלחת של שרי ממשלת האחדות הפלסטינית בראשות ראמי חמדאללה הגיעה היום (ב') לעזה, לביקור ראשון של ראש הממשלה ופמלייתו בעיר מזה שלוש שנים. המשלחת הממשלתית הגיעה במכוניות מיוחדות מרמאללה, וחבריה לא לקחו סיכון מיותר והתלוו אליהם עשרות אנשי ביטחון.

ראש הממשלה הפלסטינית חמדאללה ביקר בעזה (צילום: רויטרס)

נציגים מהפלגים הפלסטינים, יחד עם אלפי תושבים, השתתפו בקבלת פנים חגיגית שהתקיימה לחברי הממשלה. במקביל, נכנסה לעזה משלחת של המודיעין המצרי, כדי לפקח על יישום הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, שגובש בסיוע שר המודיעין המצרי.

ברחבי עזה נתלו שלטים שמהללים את הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי, וזה הוצג כמי שמגן ומסייע לתושבי עזה. במהלך החודשים האחרונים הקשרים בין מצרים לרצועת עזה תחת שלטון חמאס התחזקו באופן משמעותי. כמה פגישות התקיימו בין הנהגת חמאס לבכירים מצריים, בעיקר כדי להבטיח את ניתוק עזה מסיני ואת חמאס מפעילי דאעש הנמצאים בחצי האי.

בשלט שנתלה סמוך לכיכר הניצחון בעזה נראתה דמותו של א-סיסי לצד הכיתוב "מצרים לא תתעייף ולא תעייף מהעבודה למען העם הפלסטיני ולמען עתידו הטוב. תחי מצרים".

על מגדל מכה שקרוב לכיכר אבו מאזן בעזה נתלה דגל ענק של מצרים, שמסמל את הרצון של חמאס להתערבות מצרית בנעשה בעזה במטרה לשפר את המצב ההומניטרי ברצועה וכן בהשגת הסכם פיוס.

המשלחת הפלסטינית במעבר ארז ( )

ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה אמר במהלך ביקורו בעזה כי "שיבת ממשלתנו לעזה היא צעד ראשון בדרך לפיוס ולסיום הפיצול הכואב בין עזה לגדה". במסיבת עיתונאים שקיים בבית חאנון אמר חמדאללה: "הגענו לכאן בשליחותו של אבו מאזן להגיד מלב עזה כי המדינה הפלסטינית לא תקום בלי אחדות גיאוגרפית בין הגדה לרצועת עזה".

חמדאללה הודה למצרים על מאמציהם "להביא לעם הפלסטיני אחדות ולחזק את הלאומיות לכל בני העם הפלסטיני כדי לסיים את הפיצול", והודיע כי הממשלה בראשותו הקימה וועדה שתהיה אחראית על המעברים, גבולות הביטחון וצרכי החיים ברצועת עזה.