צעד ראשון לקראת הידברות בין הכורדים לעיראק: ביום חמישי הקרוב יפגשו ראש ממשלת עיראק, חיידר אל עבאדי, ונשיא כורדיסטן, מסעוד ברזני בפריס, בהזמנת נשיא צרפת עמנואל מקרון. השניים ידונו בתוצאות משאל העם לעצמאות כורדיסטן, ובדרכים למניעת הדרדרות יחסים שתוביל לאי יציבות אזורית.

נשיא כורדיסטן מסעוד ברזאני (צילום: AFP)

ראשית היוזמה בתכנית שהציע סגן ראש ממשלת עיראק, איאד עלווי, ואומצה מיידית על ידי ברזני. בעוד ממשלת עיראק דוחה על הסף את השאיפה הכורדית לעצמאות, הכורדים דורשים להכיר בתוצאות המשאל לעצמאות, ומציעים משא ומתן בן שנתיים בו יוסדרו כל הסוגיות הנתונות במחלוקת – ובראשן מעמדה של עיר הנפט כירכוך. זוהי גם יוזמה בינלאומית ראשונה של הנשיא הצרפתי והיא מעוררת סקרנות רבה. האם עוצמתו האינטלקטואלית של מקרון תיצור מומנטום לשיחות בסכסוך המאיים על היציבות האזורית במזרח התיכון?

בינתיים, תהליך ההסלמה בשטח מתקדם בקצב מדאיג. בעקבות הטלת איסורי טיסה בינלאומיים לכורדיסטן, מתכונן כעת הצבא העיראקי גם למבצע השתלטות על המעברים היבשתיים בין כורדיסטן לבין איראן וטורקיה. שתי המדינות משתפות כמובן פעולה עם ממשלת עיראק בתהליך. כוחות עיראקיים ממתינים מאז יום שישי בתוך שטחן של טורקיה ובאיראן בצדם החיצוני של מעברי הגבול, לפקודה לתפוס את המעברים.

לוחם כורדי בפרברי ראקה (צילום: AP)

בתוך כך, הצבא הטורקי העביר מסר אישי חד משמעי לנשיא כורדיסטן, מסעוד ברזני. במבצע משולב בו השתתפו מטוסי F-16 , מסוקי קוברה ורחפנים, הפציץ הצבא הטורקי את הכפרים במחוז ברזן, משם מוצאה של משפחת הנשיא ברזני. כפרים אלו מעולם לא היוו עד כה מטרה לצבא הטורקי בפשיטות יזומות מעבר לגבול כנגד המחתרת הכורדית. ההנחה באירביל היא כי הפצצת איזור ברזן היא הנחיה ישירה המבטאת את נקמנותו של נשיא טורקיה, ארדואן. עד כה לא הגיב הנשיא הכורדי ברזני למה שנתפס באירביל כהתגרות טורקית אישית ישירה בו.

עם זאת, כוחות פשמרגה כורדים וכוחות ההגנה העממית הכורדית הוכיחו בימים האחרונים רמת מוטיבציה גבוהה בלחימה נגד הצבא הטורקי. בהודעה של מרכז התקשורת של כוחות ההגנה הכורדים העממיים נמסר, כי בשלושת הימים האחרונים לכודים כוחות טורקים בתוך שטח כורדיסטן ואינם יכולים לסגת חזרה מעבר לגבול. בקרבות אף נהרג מספר בלתי ידוע של חיילים טורקים.