חודשיים וחצי לאחר הפיגוע בנווה צוף בו נרצחו שלושת בני משפחת סלומון – יוסף, חי ואלעד – הוצג לאלוף פיקוד מרכז רוני נומה ולרמטכ"ל גדי איזנקוט התחקיר המשותף – האזרחי והצבאי – של הפיגוע הקשה. באירוע נמצאו שורה של תקלות של המערכת הצבאית והאזרחית, כאשר לצה"ל יש אחריות כוללת על כל האירוע.

החייל שניטרל את המחבל משחזר (צילום: דו"צ)

ראשית מצביע התחקיר על אי ביצוע של ההנחיות המחייבות על ידי הפלוגה טרם האירוע ובמהלכו. הסיור הקבוע בנווה צוף לא חבר לגורמים האזרחיים מה שגרם לכך שההפעלה שלו לא הייתה אפקטיבית. בנוסף על אף הכוננות שהייתה סביב אירוע הר הבית והצת המגנומטרים, לא בוצעו מצד הפלוגה המאבטחת את היישוב צעדים של הגברת ההיערכות.

התחקיר מצא כי לא היה קשר בין הרבש"צ, הסייר והשומר בשער היישוב. הרבש"צ לא היה ביישוב במהלך השבת והאחראי היה סגנו. מרגע שמערכת הגדר התריעה, הש"ג לא יידע את הפלוגה ואת סגן הרבש"צ שיש אירוע ופנה לסייר האזרחי שהגיע לנקודה ולא ראה כלום.

שילמו בחייהם. בני משפחת סלומון שנרצחו (צילום: חופי עמוס)

באותו זמן ככל הנראה המחבל היה בשיחים או בנקודות שלא רואים וסגן הרבש"צ שקיבל גם כן התרעה בביפר לא עשה איתה כלום ולא התייחס אליה באופן חריג. כשמחברים את הדברים האלו והקשר המרובע בין הש"ג, הסייר, הרבש"צ והצבא לא מתנהל – ובפועל הצבא לא יודע שישנו אירוע.

התחקיר זיהה גם עיכוב בהקמת מרכיבי הביטחון שתוכננו ליישוב. בנובמבר 2016 הוקצב כסף לשפר את רכיבי הביטחון, ובפועל מסיבות בירוקרטיות הכסף שהוקצה לא מומש. בדרך כלל לוקח ארבעה עד שישה חודשים להקמת המערכת החדשה אך במקרה הזה עברו כמעט שמונה חודשים ועדיין לא התחילו בהקמת המכשול החדש. הגדר מסביב ליישוב ישנה ויש סביבה צמחיה ומערכת טכנולוגית ישנה.

כוחות זק"א בבית משפחת סלומון בנווה צוף (צילום: AFP)

לצד הדברים והמסקנות הללו מציינים בצה"ל את החתירה למגע של ע', הלוחם שהיה בחופשה ושחיסל את המחבל, ושל אבא שלו, וכן את החתירה למגע של הגדוד והפלוגה מרגע שהבינו שיש אירוע.

בעקבות התחקיר הוחלט על מספר צעדים. ראשית תבוצע התשלמות לרבש"צים ביישובים בה תודגש חשיבות הקשר מול הצבא. קצין ההגמ"ר של החטיבה המרחבית בנימין קיבל הערה פיקודית על אי קיום נהלים. מפקד הפלוגה הגזרתית ננזף על ידי מח"ט כפיר. מפקד הסיור הצבאי (סמל) שהיה אמון על הסיור באותו לילה ושלא ביצע חבירה ליישוב נשפט אצל מח"ט כפיר ל-21 יום ריתוק. רבש"צ היישוב שלא היה באירוע ננזף על ידי המח"ט גם על האופן בו התנהלה השגרה וגם על אופן החילוף עם סגנו. סגן הרבש"צ וש"ג היישוב סיימו את תפקידם על רקע האירוע והסייר קיבל גם הערה על תפקודו באירוע.

נושאים קשורים: