שני מאסרים עולם ועוד 16 שנות מאסר נגזרו על המחבל זיאד עווד, שרצח בערב פסח 2014 את קצין המשטרה, ניצב משנה ברוך מזרחי, שהיה בדרכו למשפחת אשתו לליל הסדר. על עווד, משוחרר עסקת שליט, נגזרו גם 16 שנות מאסר בגין תקופת מאסר קודמת, וכן פיצויים על סך 250 אלף שקלים.

בערב פסח, לפני שלוש שנים, עשו מזרחי, רעייתו וארבעה מתוך חמישה ילדיהם את דרכם מביתם במודיעין לעבר היישוב קרית ארבע, לקראת ליל הסדר. בכביש חוצה יהודה, קילומטרים ספורים מיעדם, פתח לעברם עווד באש ורצח את אב המשפחה. רעייתו, הדס, ואחד מילדיהם נפצעו בפיגוע.

שבועות ספורים לאחר הפיגוע נעצר עווד, תושב הכפר אידנא שסמוך לחברון, והתברר כי הוא אחד ממשוחררי עסקת שליט ששב לטרור. כעת, המליץ בית הדין שעווד לא ישתחרר בשום עסקת החלפת שבויים בעתיד.

בית הדין הצבאי הרשיע גם את בנו של זיאד עווד, עז א-דין, שעזר לאביו להימלט מזירת הפיגוע וגזר עליו עונש מאסר עולם.

המחבל זיאד עווד שרצח את ניצב משנה ברוך מזרחי, בהקראת גזר הדין (צילום: מירי צחי)

הדס מזרחי זעמה על גזר הדין וקראה להשית עונש מוות על מחבלים. "מדינת ישראל מאפשרת לחיות מהלכות על שתי רגלים להמשיך ולחגוג על חשבון כולנו. מבצעי הפיגועים נהנים ממעטפת הטבות מופלאה. הם יושבים פה על סיר הבשר ונהנים ממנעמי החיים, מקבלים מענק כספי מהרשות הפלסטינית, אספקה מהצלב האדום שלא הייתה מביישת מסעדת יוקרה במרכז תל אביב ותנאי מחיה שרבים מהמשפחות הנזקקות בארץ רק היו חולמות עליהן. צריך לשים סוף לחגיגה. על ממשלת ישראל לקדם מידיית עונש מוות למחבלים".

"עונש מוות למחבלים". הדס מזרחי, אלמנתו של ברוך מזרחי, בגזר הדין למחבל זיאד עווד (צילום: מירי צחי)

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג, שמלווה את המשפחה אמר לאחר קבלת ההחלטה כי: "מצב בו רוצח לאומני נהנה מהטבות ושירותים יותר מכל עבריין אחר בישראל היא אבסורד מביש מאין כמותו. זכויות היתר המפליגות בבתי הכלא, המשכורת מן הרשות הפלסטינית, עורכי הדין במימון ממשלות זרות, כל אלו מהוות תמריצים לטרור. פלג הדגיש כי "רק יצירת חבילת אימה מול מחבל פוטנציאלי יכולה לבלום את הטרור. גירוש משפחות מחבלים, שלילת זכויות מחבלים בבתי הכלא וחקיקת עונש מוות מחבלים תגדע ללא ספק כמות פיגועים עצומה עוד בטרם תוכננו".

עז א-דין עווד, בנו של המחבל זיאד עווד, שסייע לו להימלט מזירת הפיגוע (צילום: מירי צחי)
נושאים קשורים: