חודש אחרי הפיילוט שאפשר את עלייתם של חברי הכנסת להר הבית ליום אחד בלבד, עתר בצהריים ח"כ יהודה גליק נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה שלא ימנע את עלייתם להר בחג הסוכות. בהמשך לעתירה שהגיש נגד נתניהו כבר בחודש מרץ, ביקש היום גליק צו ביניים לפיו "על המשיבים להימנע מלהפריע לחברי הכנסת היהודים להיכנס להר הבית בסוכות ובשמיני עצרת הקרובים… אין חולק כי כל גורמי הביטחון הרלוונטיים ערוכים לעליית חברי הכנסת להר הבית בעת הזו".

שולי מועלם ויהודה גליק בכניסה להר הבית (צילום: סעדיה גורודצקי)

לדברי ח"כ גליק, "בפגישה אישית עם ראש הממשלה לפני למעלה מחודש הוא הבטיח לי אישית שעם הצלחת הפיילוט ההר ייפתח לחברי הכנסת. אני חש מרומה ופגוע, לאחר שמסתבר שה'פיילוט' היה רק בחינת 'זריקת עצם' כאילו היו חברי הכנסת בבחינת כלבים. למנוע מחברי כנסת את המצווה לעלות לרגל בחג הסוכות זוהי הוראה שנוגדת כל חוק ומנוגדת להמלצות גורמי הביטחון".

חבר הכנסת גליק עולה להר הבית. נתניהו הבטיח? (צילום: אורן בן חקון)

העתירה פורסמה, כאמור, בעקבות הפיילוט שנערך בהר הבית לפני כחודש ובו השתתפו ח"כ גליק וחברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי שהיו חברי הכנסת הראשונים שעולים להר מזה שנתיים. בין ההנחיות המיוחדות שנדרשו: תיאום של 24 שעות מראש, ואיסור לשאת נאומים במקום או לתת ראיונות לתקשורת. כניסה למשרדי הוואקף בהר הבית או השתתפות בישיבותיהם נאסרו גם הן. כמו כן, נקבע כי לא תתאפשר לחברי הכנסת כניסה בליווי אנשי תקשורת. במסגרת הפיילוט נרשמה אדישות בקרב חברי הכנסת, מימין ומשמאל.

גלגולי האיסור על ח"כים לעלות להר הבית

ב-7 באוקטובר 2015 אסר ראש הממשלה על חברי הכנסת היהודים לעלות להר הבית, ויום למחרת הכליל תחת האיסור גם את הח"כים הערבים. לקראת הרמדאן באותה שנה לחצו חברי הכנסת הערבים להתיר את העלייה להר, אך נענו בשלילה. ב-13 ביוני 2016 הודיעה המשטרה ליו"ר הכנסת כי אין מניעה שח"כים יעלו להר הבית, אולם שבוע לאחר מכן שוב נסגר ההר בפניהם בשל הפרות סדר. ב-25 באוקטובר 2016 המליצה המשטרה להתיר לחברי הכנסת לעלות להר הבית, אך המציאות בשטח לא התחדשה בהתאם.

ב-20 בנובמבר באותה שנה נכנסו ח"כים ערבים להר למרות האיסור. בהמשך דרשו חבר הכנסת גליק וח"כים נוספים מנתניהו לפתוח את הר הבית לחברי כנסת, ונענו בשלילה. ב-31 בינואר 2017 הסירה ועדת האתיקה של הכנסת את האיסור על עליית ח"כים להר הבית. בסוף חודש מרץ הודיע ראש הממשלה כי יאשר כניסה להר הבית לאחר חגי ניסן, ובתחילת חודש יולי הודיע על פיילוט צפוי. ב-20 ביולי בוטל הפיילוט בשל המתיחות הביטחונית בהר, אולם, כאמור, לפני שבוע ניסו חברי הכנסת גליק ומועלם לעלות להר בניגוד לאיסור, ומחר תותר לראשונה עלייתם בכפוף לאישור המשטרה.

נושאים קשורים: