רטרו שיק אותנטי בתפן: תערוכה חדשה ביוזמת ארגון יוצאי מרכז אירופה תבחן את אמינות, יעילות והתפתחות עולם הפרסום בישראל, מתקופת העלייה החמישית בשנות ה-30 של המאה הקודמת ואילך. התערוכה תוצג במוזיאון הפתוח תפן, החל מה-9 באוקטובר.

התערוכה "ועכשיו לפרסומות", תציג את תרומתם של היהודים שהגיעו ממרכז אירופה להתפתחות ענף הפרסום בשלבים הראשונים של פיתוח הארץ והתבססות הרגלי הצריכה של התושבים בה. התערוכה תבטא את עבודתם המשותפת של הפרסומאים ואמני הגרפיקה, שעסקו בפרסום בארץ מולדתם וייבאו את מקצועם ארצה, באמצעות כרזות, מודעות, מוצרים ואריזות מזון ומוצרי צריכה אחרים.

בין המוצרים והכרזות שיוצגו, מוצרים וחברות רבים ששרדו עד היום ומהווים חולייה מקשרת בין עבר והווה, כמו "במבה" של "אסם", "קפה עלית", "שטראוס", "תנובה", "בירה נשר", "פריגת", ועוד. לצדן יוצגו עשרות פרסומות נוסטלגיות של מוצרים שאבד עליהן הכלח, או שקיבלו נראות שונה לחלוטין עם השנים, כמו סכיני גילוח "אוקבה", אבקת כביסה "קסם", חברת הטקסטיל "אתא", "המגפר", "אניה" מוצרי נייר, שמן תעשיות בע"מ, "תיא" בע"מ, "עסיס", "קפה עטרה" ועוד.

במבה אסם (עיצוב: אוטה וליש)

מהתערוכה ניכרת התפתחות מואצת של ענף הפרסום באותם ימים, בשל תקציבי חברות ומפעלים שביקשו לבסס את עצמם בשוק המתפתח. הפרסומאים פנו לקהל רחב ככל האפשר באמצעות שימוש בשפות שונות: עברית, אנגלית, ערבית וגרמנית.

שיר בשלוש שפות (באדיבות יוקי גניגר)

"הייקים נתפסים אצל רבים מאיתנו כדייקנים וחמורי סבר, וזו הזדמנות לחשוף פאן אחר שלהם שמחובר לסגנון ואסתטיקה", מסבירה חגית גדסי, מנהלת ארגון יוצאי מרכז אירופה. "בני הדור השלישי והרביעי, שהם ישראלים לכל דבר, יכולים ללמוד איך דור הסבים והסבתות שלהם השפיע על גיבוש תרבות הצריכה והלייף סטייל הישראלי. בנוסף, סגנון הרטרו שזוכה לעדנה בשנים האחרונות בתחומי העיצוב המגוונים בא לידי ביטוי בתערוכה זו במלוא הדרו".

התערוכה תפתח בהפנינג חגיגי רב דורי בהשתתפות התעשיין סטף ורטהימר ותהיה פתוחה בחוה"מ סוכות, בין השעות 11:00-15:00.

שמן מגד (עיצוב: פרנץ קראוס)
חופש ונופש (עיצוב: אוטה וליש)
אתא (עיצוב: אוטה וליש)
סיגריה של דובק (עיצוב: פרנץ קראוס)
קסם של שמן (עיצוב: פרנץ קראוס)
אוקבה (עיצוב: האחים גבריאל ומקסים שמיר)
המפית הראויה לשמה (עיצוב: האחים גבריאל ומקסים שמיר)
סבון גילוח שרף (עיצוב: האחים גבריאל ומקסים שמיר)
BEACH MILK (באדיבות יוקי גניגר)
דרמפון (באדיבות יוקי גניגר)