כדי לנסות להסביר את המצב הסוריאליסטי שהיה אמש בקאמפ נואו לפני המשחק מול לאס פאלמאס של פאקו אייסטרן, חייבים להיזכר במשפט המפורסם של הסופר הקטלאני מנואל ואסקז מונטלבן שאמר: "בארסה זה הצבא של קטלוניה".

עם תמונות של קטלאנים פצועים מידי השוטרים הספרדים, שניסו למנוע את משאל העם על עצמאות קטלוניה בטענה כי אינו חוקי, אין פלא שבארסה היתה חייבת לבחור צד. פעם נוספת לנשיא המועדון, ג'וספ מריה בר – תומאו, היה מזל רע במיוחד כי אתמול תוכנן משחק ליגה ביתי. מפגש שבסוף שוחק ללא אוהדים, אך כמו תמיד עם לאו מסי שהבקיע צמד בניצחון (‭0:3‬) השביעי בשבעה משחקי ליגה.

"ברצלונה מגנה את כל הפעולות שנעשו במקומות רבים בקטלוניה כדי למנוע את קיום הזכות הדמוקרטית וחופש הביטוי של אזרחיה", נכתב מטעם המו – עדון תחת לחץ כבד מאוהדים שתבעו לבטל את המשחק גם במחיר הפחתת שש נקודות. כשעשרות אלפי אוהדים היו מחוץ לקאמפ נואו, הליגה הודיעה שהמשחק יתקיים וברתומאו קיבל החלטה בסגנון משפט שלמה כשבחר לשחק בלי קהל.

החלטתו מנעה את הפריצה הצפויה לדשא של האוהדים המיליטנטיים ביותר בדקה ה-‭17‬ ו-‭14‬ שניות ואת העונש למועדון, אף שברתומאו הצדיק אותה בצורה אחרת: "שיחקנו עם יציעים ריקים כדי שכל העולם יראה איך קטלוניה סובלת". אך היא לא מנעה את ההתפרצות של סגן הנשיא קרלס וייארובי שהתפטר בעקבות ההחלטה.

הרבה יותר מספורט

ג'רארד פיקה, שהיום אמור להיות בסגל נבחרת ספרד, לא רצה לשחק אחרי האירועים במסגרת משאל העם. בבוקר הוא הצהיר במילים שמטילות ספק בדו-קיום שלו עם השחקנים הס פרדים בנבחרת: "זו בושה. התמונות מדברות בעד עצמן. אני כבר הצבעתי. יחד לא יכולים לעצור אותנו מלהגן על הדמוקרטיה".

אם אתמול ראינו עימות נקודתי בין שוטרים ספרדים וקטלאנים, בנבחרת המאמן יולאן לופטגי יצטרך לעבוד קשה כדי שהמשבר לא יפגע ב'לה רוחה', בוודאי אחרי שהבלם אמר בדמעות: "אם זה מפריע למישהו שאני בסגל הנבחרת, אין לי שום בעיה לזוז הצידה".

המשחק? מוזר מאוד כמובן, כי לא קל לראות את המגרש הכי גדול באירופה ריק, מה גם שלאס פאלמאס הוסיפה קצת שמן למדורה כששיחקה עם דגל קטן של ספרד על חולצתה. מה שלא היה מוזר הוא הניצחון של בארסה, שהתחיל להיבנות בזכות שער נגיחה של בוסקטס מקרן.

מסי חתם ניצחון במה שנראה כמו משחק אימון, אך היה למעשה עוד פרק בקשר הכל כך חזק בין המועדון לקטלוניה. האצטדיון שב-‭1981‬ שמע את הצעקה של 100 אלף איש עם השיר "אנחנו אומה", הראה אמש שהכדורגל בקטלוניה זה לא רק ספורט.

נושאים קשורים: