רוב עצום לעצמאות: יותר מ-90 מהמצביעים במשאל העם בקטלוניה הכריעו כי הם מעוניינים בהיפרדות מספרד ויצירת מדינה קטלונית עצמאית, כך הודיעו הלילה במדינה. הממשלה הקטלונית הצהירה כי כ-2.26 מיליון איש הצביעו במשאל העם, ורובם המוחלט הכריעו בעד עצמאות קטלונית והיפרדות מספרד, זאת לאחר מאות שנות כיבוש.

עימותים אלימים במהלך משאל העם

נשיא חבל קטלוניה קרלס פוג'דמון הגיב על התוצאות בשמחה והודיע כי "ביום של תקווה וסבל, אזרחי קטלוניה הרוויחו את הזכות לעצמאות". פוג'דמון הודיע בנאום בטלוויזיה כי "ממשלתי תשלח כבר בימים הקרובים את תוצאות ההצבעה לפרלמנט הקטלוני, שבו תמונה ריבונותנו. ניתן לפעול בהתאם לחוק משאל העם", מסר. יצויין כי התוצאות אינן מפתיעות, זאת מכיוון שמתנגדי המשאל הודיעו כי אינם מתכוונים להצביע.

תושבי ברצלונה לפני משאל העם (צילום: AFP)

מנגד בספרד שללו את התוצאות וראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי גינה את ההצבעה וטען כי היא לא תקפה. "הם פועלים נגד החוק, האשים ושיבח את השוטרים שפצעו מאות בני אדם במהלך היום האלים. סגן ראש ממשלת ספרד גיבה גם הוא את המשטרה ואמר כי הפעלת הכוח הייתה מידתית. "חוסר האחריות של חבל קטלוניה גרמה לכך שכוחות הביטחון נאלצו להתערב".

עימותים בין שוטרים למצביעים בברצלונה (צילום: AP)
שוטרים פורצים את הקלפי בו היה אמור להצביע נשיא קטלוניה (צילום: AFP)

בבוקר לאחר היום הסוער מלקקים בקטלוניה את פצעיהם. יותר מ-800 בני אדם נפצעו בעימותים עם השוטרים במהלך משאל העם, כך מסרו פקידים קטלונים. במשטרה דיווחו כי 12 שוטרים נפגעו בהפגנות. בין היתר כללו העימותים ירי כדורי גומי לעבר מפגינים ואלימות קשה – שכללה גם גרירת בני אדם משיערם.

חרף העימותים, הצביעו מיליוני קטלונים בעד עצמאות. "כני כל כך שמחה שהצלחתי להצביע למרות כל המכשולים", סיפרה תרזה, פנסיונרית בת 72, תושבת ברצלונה, שעמדה במשך שש שעות בתור על מנת להצביע על עצמאות עמה.

נשיא קטלוניה מצביע בבחירות (צילום: AP)

יצויין כי למשאל העם אין משמעות מבחינה משפטית, מכיוון שבית המשפט החוקתי של ספרד קבע כבר ב-1978 שהדבר לא יתאפשר, זאת כחלק מבניית הדמוקרטיה במדינה לאחר שנות שלטונו של הדיקטטור פרנסיסקו פרנקו.

נושאים קשורים: