תיק אנה פרנק נפתח: סוכן FBI לשעבר וצוות מומחים הולנדים פתחו מחדש את החקירה, והם רוצים לגלות אחת ולתמיד מי בגד באנה פרנק ובבני משפחתה, במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר שנלקחה לגרמניה, מתה אנה פרנק ממחלת הטיפוס במחנה הריכוז ברגן-בלזן בפברואר או במארס 1945.

סוכן ה-FBI וינס פאנקוק, אמר לעיתון ההולנדי Volkskrant כי הוא משתמש בידע ובמומחיות בפיצוח פרשיות עבר (כמו למשל הניסיון להתחקות אחר סופו של היטלר) שפותחו רק בעשור האחרון, במאמץ לגלות כיצד הגיעו הנאצים אל מחבואם של משפחת פרנק באמסטרדם. "עד כה, החקירה נעשתה על ידי סופרים, עיתונאים או היסטוריונים, אך מעולם התבצעה חקירה ממשית על ידי צוות של חוקרי זיהוי פלילי באמצעות טכניקות שנתמכות על ידי בינה מלאכותית", אמר פאנקוק.

פאנקוק, 59, חוקר מוערך ב-FBI, אמר ל-Volkskrant כי ההשראה למאמץ המחודש לפתור את התעלומה הגיעה משוטר הולנדי, איתו דיבר במהלך מבצע של ה-FBI בהולנד לפני כמה שנים. לאחר פרישתו בשנה שעברה מהשירות, הוא החליט לבצע את החקירה. לדבריו, הוא כבר השיג מידע חדש בפרשה. "מצאתי רשימה של מודיעים של הגסטאפו באמסטרדם, בארכיון בוושינגטון", אמר האנקוק. "יש ארכיונים כאלה בכל העולם, וכל המידע הזה מחקירות ישנות לא השתלב מעולם". את הפרויקט השאפתני הוא מקווה להשלים עד יום השנה ה-75 למות אנה פרנק.

עץ הערמונים ליד ביתה של אנה פרנק (צילום: אי-פי)

השאלה מי למעשה בגד באנה פרנק ובמשפחתה שהסתתרו בדירה באמסטרדם באוגוסט 1944 והסגיר אותם לנאצים, נשארה עד היום פתוחה, עם תיאוריות רבות ולא מוכחות. במוזיאון אנה פרנק אמרו בסוף השנה שעברה כי המשפחה נמצאה במקרה, וכי אין הוכחות חותכות לכך שבגדו בה. טענה זו התבססה על מחקר חדש, שבדק את הסיבה לפשיטה על בית המשפחה. לפי מחקר זה, עסקה לא חוקית ומסחר בתלושי מזון הובילו לפשיטה של הנאצים, ובמקרה – לגילוי ולמעצר של אנה פרנק ומשפחתה.

תיאוריה אחרת שהתפרסמה ב-2015 בביוגרפיה של בף ווסקויל, אחד ההולנדים שעזרו למשפחת פרנק להסתתר, גורסת כי אחותה של פרנק שיתפה פעולה עם המשטר הנאצי בהולנד וסיפרה לגרמנים על מקום המסתור שלהם.

נושאים קשורים: