הניסיון לפוצץ את משאל העם לעצמאות קטלוניה על ידי ממשלת ספרד, גרם היום לפרץ גדול של אלימות מהסוג ששנים רבות לא נראה בספרד. המשטרה הספרדית פתחה באש כדורי גומי על המצביעים, ופצעה למעלה מ-840מהם. קלפיות הוחרמו, והכאוס שלט ברחובות ברצלונה. גם קבוצת הפאר של הכדורגל הקטלוני שיחקה ללא קהל, עקב המהומות. אלא שאם הממשלה המרכזית בספרד חשבה "להרגיע" את שאיפות הבדלנות של החבל, נראה שהיא זרעה רוח ותקצור סופה: כל המומחים לספרד שדיברו עם 360, סבורים כי מדובר ב"קו פרשת המים" עבור ספרד, וכי האירועים רק העצימו את השבר במדינה, עד לפרישה הבלתי נמנעת של חבל קטלוניה.

בינתיים, בקטלוניה מתכוונים להכות בממשל הספרדי דרך הכיס: ארגוני העובדים הגדולים בחבל הארץ הודיעו הערב (ראשון) כי יפתחו בשביתה כללית בכל קטלוניה, ביום שלישי ה-3 לחודש.

שוטרים חוסמים את הכניסה לבתי הספר בברצלונה, כדי שלא ישמשו כקלפיות (צילום: AP)

"הממשל המרכזי פעל בפאניקה"

עיתונאי הטלוויזיה הספרדית הנריקה צימרמן, סבור כי הממשל המרכזי בספרד שגה בצורה קשה בטיפול שלו במשבר בקטלוניה, ודחף ציבור גדול שהיה אדיש עד היום – אל חיק הבדלנים. "אפשר מבחינה רבה לחלק את המצב בספרד ובקטלוניה ליום שלפני ניסיון הבחירות הנוכחי וליום שאחרי", מסביר צימרמן. "אם מדברים על העבר, אז לקטלונים יש כעס גדול על הספרדים. הם מרגישים שהם הקטר הכלכלי של ספרד, אבל לא מקבלים תמורה נאותה עבור כך. הם תורמים הרבה, אך הממשל המרכזי מנצל אותם, מקפח את שפתם ותרבותם, ולא נותן להם חלק משמעותי בעוגה הספרדית. התחושה הזו התעצמה אחרי המשבר הכלכלי בשנים 2008-9, שבו גדלה אבטלת הצעירים בספרד והקטלונים הרגישו שהם עובדים בשביל שאר הספרדים. הזעם הזה הוביל למשאל הנוכחי".

שוטרים מחרימים קלפיות הבוקר, במשאל העם בקטלוניה (צילום: AFP)

אלא שלדברי צימרמן, התגובה הספרדית נבעה מפאניקה, והביאה לתוצאה הפוכה. "אם הממשל רצה לדכא את שאיפת העצמאות של החבל, הוא ממש התנהג הפוך ממה שהוא היה צריך ושגה כל שגיאה אפשרית. להגיע למציאות שבה למעלה מ-800 אזרחים ספרדים נפצעים – זו שגיאה איומה. הביקורת על המשטר אינה רק בקטלוניה אלא בכל ספרד. יש זעם רב ברשתות החברתיות ואנשים שואלים כיצד המשטרה פועלת ככה נגד אזרחי ארצה, גם אם הם עושים – לגרסתה – מעשה לא נכון. יש כאן גילוי פאניקה של ממש מצד השלטון המרכזי שחושש מאפקט דומינו גם של חבל הבסקים שירצה לפרוש. בעקבות אירועי היום, ציבור דומם גדול שהיה על הגדר בקטלוניה יעבור לצד הפעיל, והאש תתגבר. מבחינה זו הממשל המרכזי הבקיע גול עצמי, ולא ברור מה תהיה התוצאה של המצב הנוכחי".

"האלימות גרמה לאזרחים לתמוך בעצמאות החבל"

חברת הכנסת קסניה סבטלובה הגיע לחבל קטלוניה כמשקיפה חיצונית בבחירות, יחד עם משקיפים מכל העולם. היא מספרת ל-360 שנדהמה מהאלימות שהמשטרה גילתה כלפי האזרחים. "הייתי כאן כמשקיפה וחשבתי שהבחירות יעברו בשקט. אלא שהמשטרה פתחה באש על אזרחים שיצאו מהקלפי סתם ללא סיבה. פשוט ירו. לא רק בברצלונה אלא גם בערים אחרות. זה היה מצב לא פשוט – לא חשבתי שאמצא את עצמי במרכז אירוע אלים כל כך שמזכיר את המזרח התיכון".

שוטרים יורים כדורי גומר בברצלונה (צילום: AP)

לפי סבטלובה, ההשפעה של אירועי היום היא חסרת תקדים. "אפשר להגיד שזה 'קו פרשת המים' שבין קטלוניה לספרד. אנשים רבים אמרו לי שהם באו לקלפי כדי להצביע נגד העצמאות, אבל אחרי ההשתוללות של המשטרה הם יצביעו בעדה. הם אמרו לי שהם הרגישו היום אזרחים סוג ב', לא אזרחים אירופאים. הם לא הבינו איך המשטרה פועלת כפי שפעלה. אני מדברת על המון גדול, ששינה ברגע אחד את דעתו. להערכתי, כמי שנמצאת כאן בלב העניינים, מדובר ממש בשינוי גדול ואני לא רואה איך המצב חוזר לקדמתו", היא מסכמת.

עימותים בין שוטרים למצביעים בברצלונה (צילום: AFP)

"ללא מבוגר אחראי המצב נפיץ"

פרופסור ענבל עופר, מומחית לספרד, סבורה כי הממשל המרכזי שגה בניהול המשבר. עם זאת, לדבריה גם הקטלונים נכנסו למשאל העם הכנה מספקת ובלי מחשבה כיצד לקדם אותו. עופר טוענת, כי המצב בין הספרדים לקטלונים יכול להידרדר עוד יותר, אם לא יהיה תיווך משמעותי בין הצדדים. "לא ברור כלל כיצד יהיה ניתן לספור את התוצאות במשאל העם הזה, כיוון שאזרחים רבים בכלל לא הצביעו, מעטפות נלקחו והמשטרה הספרדית החרימה קלפיות. גם לא ברור לי כיצד הפרלמנט בקטלוניה יקבל על עצמו עצמאות: הרי הוא לא יוכר על ידי האיחוד האירופי שקבע באופן ברור את עמדתו ביחס לסכסוך הנוכחי".

מפגינים נושאים דגלי קטלוניה (צילום: אי-פי)

"המצב היום התדרדר מאחר וממשלת ספרד היתה בבעיה: המשטרה המקומית לא פעלה, והיה צורך להזרים כוחות משטרה וצבא מבחוץ. האלימות שהייתה היא טעות. יש כאן התבצרות של שני צדדים ניציים, ממשלת הימין של רחוי והממשל בקטלוניה. קשה לראות בזמן הקרוב איך מפרקים את המתח שנוצר. נשיא חבל הבסקים מנסה לתווך, ומן הסתם יהיו עוד גורמים. אבל קשה להעריך מה יקרה כעת".

"אגב צריך להזכיר שטעות היסוד בסיפור הזה היא הקושי של ספרד לתת לחבל אוטונומיה. הקטלונים לא רצו מלכתחילה עצמאות אלא הם תמיד דברו על אוטונומיה לעצמם. זה לא קרה וכל השיחות ומשאלי העם בנושא נכשלו ולכן קשה כרגע לדעת מה יהיה וברור שללא תיווך משמעותי המצב נפיץ".

נושאים קשורים: