בתנועת 'ישראל שלי' יצאו היום (א') בקמפיין לעידוד ההשתתפות בפסטיבל עכו, שהוחרם בידי ארגוני השמאל הקיצוני. זאת בעקבות החשש מהגעה נמוכה של מבקרים למקום. הם החליטו לעודד את המהפך בפסטיבל, שקנה לו עד השנה שם בסצנה התרבותית בישראל כפסטיבל שמאל קיצוני, ונהג לארח מופעים התומכים במחבלים ונגד ישראל. בפניית התנועה, אל עשרות אלפי תומכים, הם קראו לקהל להגיע לעכו בחול המועד סוכות, ולקנות כרטיסים במחירים מוזלים למגוון ההצגות שיועלו על שורה ארוכה של במות.

עד לפני חודשיים עמד הפסטיבל, שיתקיים השנה בפעם ה-38, בסימן שאלה גדול. לאחר מינוי של מנהל אומנותי חדש, בן העיר עכו, מוני יוסף ובגיבוי מנכ"ל הפסטיבל אלברט בן שלוש וראש עיריית עכו שמעון לנקרי, הוחלט שלא לתת יד למחרימים. כך הושקעו תקציבים גדולים יותר והובאו הצגות שבמשך שנים היו מודרות מהפסטיבל.

הסערה סביב הנושא פרצה לאחר חשיפת 360 בחודש אפריל, בה פורסם כי הצגתה של המחזאית עינת ויצמן "אסירי הכיבוש", שאמורה הייתה להופיע בפסטיבל, בוטלה בהוראתו של לנקרי. גורם בעירייה אמר אז כי ההצגה עלולה ליצור מתיחות בין יהודים וערבים, וכי אין בכוונתם לממן תכנים מסיתים.

"בעקבות הפסילה, כל האמנים וההצגות שנבחרו ביטלו את השתתפותם ופתחו במרד. הפסטיבל פתח את השורות ונכנסו אליו לראשונה הצגות אחרות באמת. הצגות שהן לא שונאות את חיילי צה"ל ואת מדינת ישראל", אמרה שרה העצני-כהן, יו"ר תנועת 'ישראל שלי'. "הקהל המקורי של הפסטיבל מחרים אותו ולא קונה כרטיסים. קצב קניית הכרטיסים נמצא בשפל. אם המצב ימשיך ככה, שנה הבאה השמאל הקיצוני יחזור, אסור שזה יקרה. עכשיו הכדור במגרש שלנו, אנחנו צריכים להראות שאנחנו יודעים לצרוך תרבות".

עשרות המשתתפים בהצגות ובמופעים יגיעו מחר אל העיר העתיקה בעכו, יקימו שם את הבמות המיוחדות ויערכו לקראת פתיחת האירועים. מוני יוסף, המנהל האמנותי של הפסטיבל, סיפר ל-360 על מתח גדול ותחושה של שעת מבחן. "זה פסטיבל ותיק ואהוד שכבר ניבאו את מותו, בגלל סירוב העירייה לאפשר לוועדה האמנותית הקודמת, לתת מקום ובמה להצגות מסיתות על בסיס קבוע. בתוך פחות מחודשיים היינו צריכים להעמיד אירוע וחששנו מאוד שלא נצליח, אבל בסופו של דבר יהיו בפסטיבל יותר הצגות, יותר מופעים והוא באמת יהיה מיוחד".

ההצגה "עיר המזל" שתעלה בפסטיבל. (צילום: חי אפיק)

בין ההצגות המקוריות שנבחרו להציג השנה בפסטיבל ישנן את "עיר המזל" המתארת את המתרחש בראשו של ניצול שואה שחוזר אל "עיר המזל", המבוססת על סיפורו של אלי ויזל, "חומר שיחה"- מסע בין מגדרי המבוסס על עדויות מבית המשפט של נשים שחוו הטרדות מיניות ו"בדרך לפסטיבל עוצרים בוולגריה" – סיפורו של החרם על פסטיבל עכו בהומור בועט ומשעשע.

בנוסף יוצגו גם WoMan- סיפורו הטראגי של גבר שלא מצליח למצוא אהבה עם נשים, ומוצא לנפשו מנוחה רק לאחר שהוא משנה את מינו ומתאהב בגבר, ערב מחול משותף הכולל את היצירות -"פורנו השראה": מייצג מחול משותף לרקדנים נכים על כסאות גלגלים יחד עם רקדנים מקצועיים ו"רק על עצמי" שמתאר את סיפורה של הלן קלר, חרשת אילמת ועיוורת שלומדת בעזרת מורתה, אן סאליבן, לתקשר עם העולם באמצעות חוש המישוש. פרוייקטים מיוחדים יועלו בפסטיבל ובהן ההצגה "אבדות"- עיבוד מיוחד לסיפרו של מיכאל שיינפלד. מלבד המופעים יתקיימו עשרות מופעי תיאטרון מהארץ ומחו"ל ללא תשלום.

נושאים קשורים: