המתח בספרד הגיע הערב (ראשון) לשיא, לאחר שהמשטרה הספרדית פרצה לקלפיותברחבי קטלוניה ביום ראשון, החרימה ציוד ופתקי הצבעה – הכל כדי לנסות לעצור את משאל העם הקטאלוני על פיצול מספרד.

למרות מאמצי המשטרה, מאות אנשים הצטופפו בתורות ארוכים בערים ובכפרים כדי להצביע בקלפיות מאולתרות. "אני כל כך מרוצה שלמרות כל המכשולים שהם העלו, הצלחתי להצביע", אמרה תרזה, פנסיונרית בת 72 מברצלונה, שעמדה בתור במשך שש שעות. "זו הזדמנות נהדרת, חיכיתי לה 80 שנה", אמר רמון ג'ורדן, 92, נהג מונית לשעבר שהמתין להצביע בסנט פרה דה טורלו, עיר למרגלות הפירנאים.

משאל העם, שהוכרז כבלתי חוקי על ידי השלטון המרכזי בספרד, גרם למשבר החוקתי העמוק ביותר מזה עשרות שנים בספרד, והעמיק את הקרע בן מאות השנים בין מדריד לברצלונה. הממשלה הקטלונית הודיעה כי "תפעל להשיג עצמאות בתוך 48 שעות מהיוודע תוצאות המשאל", אולם ברור כי הממשל המרכזי במדריד לא יאפשר לשום סממן של עצמאות להתקיים בקטלוניה, וצעדים נוספים רק יעמיקו את הקרע – גם בין הקטלונים לבין עצמם. הממשל הספרדי גם לא יכול להרשות לעצמו מבחינה כלכלית לאבד את חבל קטלוניה, שכן הוא אחראי על כמעט רבע מהכלכלה הספרדית – יותר מהתוצר הלאומי של כל פורטוגל.

תושבי ספרד מפגינים במדריד נגד משאל העם בקטלוניה (צילום: AFP)

עם תום ההצבעה, שתיספר כנראה באורח ידני לאחר שממשלת ספרד חסמה את האפשרות לספירה אלקטרונית, סביר להניח שתוצאת המשאל תהיה רוב ברור לתומכי העצמאות. באופן ציני, דווקא רוב 7 מיליון הקטלונים מתנגדים להיפרדות מספרד. אולם בניגוד לכמיליון התומכים בהיפרדות שיצאו ברובם להצביע, גם במחיר של עימות פיזי עם כוחות המשטרה, רוב המתנגדים לעצמאות לא טרחו להצביע.

נשיא קטלוניה מצביע בבחירות (צילום: AP)

בניסיונה לעצור את ההצבעה פירקה המשטרה דלתות כדי למנוע כניסה לתחנות הצבעה לקהל משולהב של קטלונים שצעק "ספרד היא כוח כובש", ושר את ההמנון של הקטלוני. בתקרית אחת בברצלונה, ירתה המשטרה כדורי גומי. שוטרים רבים פצעו מפגינים ובוחרים עם אלות, לפי גורמים קטלוניים יותר מ-460 בני אדם נפגעו על ידי "אלימות משטרתית" כדבריהם. במשרד הפנים הספרדי טענו כי 12 שוטרים נפצעו במהומות.

ראש הבירה האזורית ברצלונה, אדה קולאו, פרסם הודעה הדורשת "סיום מידי של התנפלות המשטרה על האוכלוסייה חסרת ההגנה". לעומתו טענו במדריד כי המשטרה פעלה באופן מדוד, יחסית למהומות. נציג הממשלה המרכזית בקטלוניה, אנריק מילוא, אמר במסיבת עיתונאים: "נאלצנו לעשות משהו שלא רצינו לעשות".

נושאים קשורים: