הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, אמר היום (ראשון) כי אמר למזכיר המדינה, רקס טילרסון, כי ניהול משא ומתן עם צפון קוריאה הוא לא יותר מבזבוז זמן.

"אמרתי לרקס טילרסון, מזכיר המדינה הנפלא שלנו, שהוא מבזבז את זמנו בניסיון לנהל משא ומתן עם איש הרקטות הקטן", צייץ טראמפ, שהשתמש שוב בכינוי המעליב לשליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און. הוא הוסיף: "שמור את האנרגיה שלך רקס, נעשה מה שצריך לעשות!".

טילרסון: "ארה"ב מקיימת שיחות ישירות מול צפון קוריאה" (צילום: רויטרס)

כזכור, טילרסון אמר בשבת כי ארה"ב נמצאת בקשר ישיר עם פקידים בצפון קוריאה בניסיון למצוא פתרון דיפלומטי למשבר בין וושינגטון לפיונגיאנג, למרות שאין יחסים דיפלומטיים רשמיים בין המדינות. עם זאת, דוברת מחלקת המדינה, הת'ר נורט, אמרה לאחר מכן כי צפון קוריאה "לא הראתה עניין" במשא ומתן בנושאים הקשורים לתוכנית הנשק הגרעיני שלה.

נורט הסבירה כי "לדיפלומטים בארה"ב יש כמה ערוצים פתוחים, בהם אנו יכולים לתקשר עם גורמים בתוך המשטר הצפון קוריאני. למרות שארצות הברית הבהירה כי לא תפעל למיטוט המשטר הנוכחי, או להאצת האיחוד מחדש של חצי האי (דרום וצפון קוריאה), הפקידים הצפון קוריאנים לא הראו שום אינדיקציה לכך שהם מעוניינים או מוכנים לדון בנושא הגרעין".

"איש הטילים הקטן". קים ג'ונג-און צופה בשיגור טיל בליסטי (צילום: AFP)
חיילים בצפון קוריאה משתתפים בעצרת נגד ארה"ב (צילום: AFP)

המלחמה המילולית בין שתי המדינות הסלימה בחודש שעבר לאחר שטראמפ איים בנאום בעצרת האו"ם להרוס את צפון קוריאה. בעקבות נאומו של טראמפ, איים שר החוץ של צפון קוריאה לבצע ניסוי של פצצת מימן באוקיינוס השקט. בצפון קוריאה הזהירו את ארה"ב כי דברי הנשיא טראמפ על ארצם היא "הכרזת מלחמה".

יציון עם זאת, כי האתר NK News, המסקר את ענייני צפון קוריאה בדק ומצא כי המדינה המבודדת הכריזה מלחמה על ארצות הברית לא פחות ממאתיים פעמים בעשרים השנים האחרונות, הרבה לפני החלפת המהלומות המילוליות בין טראמפ לאון בחודשים האחרונים. עורכי האתר העוקבים באופן תדיר אחרי העיתונות בצפון קוריאה גילו כי המונח "הכרזת מלחמה" נמצא בשימוש נרחב על ידי בכירים במדינה, שנראה כי הם נעלבים בקלות כמעט מכל אמריה נגד פיונגיאנג או נגד אישים שונים במשטר קים.

קים ג'ונג-און בוחן את פצצת המימן (צילום: AP)

כך למשל, בחודש מארס השנה הסנאטורים האמריקאי טד קרוז וג'ון מקיין הגדירו את קים ג'ונג און כ"שמן מטורף", מה שהוביל לתגובה חריפה מצד משרד החוץ הצפון קוריאני שקרא לדבריהם "הכרזת מלחמה" ואיים לנקוט צעדים מתאימים כדי להגיב.

הכרזת המלחמה הקוריאנית האחרונה עד השבוע קרתה רק בחודש יולי האחרון, אז אמר קים ג'ונג און כי הטלת הסנקציות האמריקאית על מדינתו היא הכרזת מלחמה. מקרה ידוע נוסף התרחש בשנת 2014, אז הודיעה צפון קוריאה כי הסרט ההוליוודי "ראיון סוף", הלועג לקים ולמשטרו, הוא "הכרזת מלחמה" ואיימה בפעולה צבאית נגד ארצות הברית.

השתתף בהכנת הידיעה: אסף גולן