יסכה אופנהיים‏ וחלי יעקבס וירט, שתי נשים דתיות שהיו בזוגיות הטרוסקסואלית במשך שנים ארוכות, יצאו מהארון והודיעו כי הן נמצאות בזוגיות משותפת. בפוסט שהעלתה יסכה אופנהיים בערב יום כיפור היא חשפה את הזוגיות בין השתיים וזכתה לאלפי לייקים ולתמיכה רחבה בתגובות, רובן מבנות המגזר הדתי לאומי. כך למשל כתבה הגולשת נורית צדרבוים: "מחזיקה ומחזקת לכל אורך הדרך. אוהבת אתכן (נשים גדולות מהחיים), אוהבת את אהבתכן".

בפוסט שפרסמה בפייסבוק כתבה אופנהיים: "אני בעיצומו של תהליך פרטי ואישי. ובתהליך הזה נפרדתי מבעלי אחרי 17 שנות נישואים מורכבות (פרידה יפה, הדדית ומכבדת) ובתהליך הזה – פגשתי שותפה נפלאה למסע החיים ומצאתי אהבה ומצאתי מרחב לנשימה. והשותפה הזו היא ‏חלי".

"מצאתי אהבה". יסכה אופנהיים (צילום: הדס פרוש, פלאש 90 )

היא ציינה כי היו לה התלבטויות גדולות האם לחשוף את הזוגיות המפתיעה, ולבסוף החליטה כי הדבר חשוב. את המידע חשפה בדף אותו היא מנהלת 'דתיות עסקיות' ובפרופיל האישי שלה. "האם אני חייבת לספר כאן? לא. האם יש נשים שבעבורן אני מסמלת כל מיני דברים והגילוי שלי יכול להכאיב להן ולטלטל אותן? כן. אז למה בכל זאת אחרי ימים של התחבטויות ולבטים אני בוחרת לשתף? כי החלטתי שזו האחריות שלי בתוך הקהילה הזו – לשתף את האמת. על כל המחירים שהיא תביא. כי האמת תמיד משחררת. וזו גם אמירה אישית של מנהיגות – לעמוד בפרופיל חשוף ולומר את האמת. לדבר את הדרך", כתבה.

אופנהיים ציינה כי בני הזוג של השתיים ליוו ותמכו בתהליך הבירור שהיה להן, וכי אין קשר בין התפתחותן האישית והמקצועית לבין הגירושין והקשר החד מיני. "לא בחרנו בדרך הזו. אני באופן אישי לא מכירה נשים שחיות בזוגיות עם אישה – אבל אני מרגישה שהדרך הזו בחרה בנו. ממש ככה. בהפתעה גדולה. בלי שתכננו ובלי שהתכוונו".

"אני לא יוצאת בהצהרות. ולא נושאת דגלים. לא השתניתי. ולא צמחו לי קרניים. אני אותה יסכה. אני נושאת בעבור עצמי את הבחירה באהבה. ורק בוחרת לשתף אתכן בה", כתבה עוד והודתה לאלוהים "שזימן בעולמו כאב אבל הביא איתו גם מרפא".

גם חלי יעקבס וירט סיפרה על התהליך. "מזה זמן שיש לי בת זוג – אהבה אמיתית – קשר שחיכיתי לו זמן רב בחיי ( במודע או שלא במודע ) זה זמן שאני מתמודדות עם מציאות מורכבת בין גלות גילוי וגאולה", כתבה. "חודשים ארוכים אני עוברת תהליך של בירור – עם משפחתי הקרובה – עם מי שהיה בעלי – עם אמא שלי ועם אחיי – עם אנשי מקצוע ואנשי רוח – עם עצמי ואיתה".

יעקבס וירט סיפרה כי קיבלה תמיכה רחבה מקרוביה ומבן זוגה. "אם מישהו היה אומר לי שתהיה לי פעם בת זוג הייתי הורגת אותו", הודתה. "אני שומעת קולות שאומרים שנשים עצמאיות שמרווחות כסף עוזבות את הבעלים שלהם ובוחרות חיים כאלה. אני שומעות קולות שיקומו נגד החירות והאמת האישית ולא יבינו למה ואיך. אני שומעת קולות דתיים והלכתיים. אני שומעת קולות של נשים שכועסות וכאלה שזה צובט להן בלב. כל הקולות האלה בראש שלי כבר חודשים ארוכים.

"אבל אני שומעת גם קולות אחרים – קולות שאומרים. זה החיים הפרטיים שלך – תחיי אותם – זה הכי חשוב. זה הילדים שלך והאושר שלך ושלהם זה הגוף שלך והנפש שלך והם לא ציבוריים ולא קבוצתיים", הוסיפה. "אני אותה חלי בדיוק , רק עם עוד רובד אישי ומשפחתי שלי. אותה חלי עסקית – אותה חלי דתית. (לפעמים אפילו יותר – כי הקב"ה זימן לי ברכה גדולה). אני אותה חלי רק שלמה יותר".

נושאים קשורים: