האם השנה יתקוף את העולם נגיף שפעת חמור מתמיד? בישראל עוד אין תחזית כזאת, אבל בארה"ב גוברים החששות מכך. רשויות הבריאות שם יצאו השבוע בקריאה לציבור האמריקני להתחסן כנגד המחלה. לפי נתוני משרד הבריאות האמריקני רק 47 אחוז מהאמריקנים התחסנו נגד המחלה בשנה שעברה, שיעור נמוך שמעמיד את הציבור בסכנת מגפה. החששות מפני פגיעה חריפה יותר בחורף המתקרב נובעים משינוי אבולוציוני שעבר נגיף השפעת H3N2, שהפך לאלים יותר ולעמיד יותר בפני החיסון.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, H3N2 יהיה זן השפעת הדומיננטי השנה, והוא עבר מוטציות שהפחיתו את יעילות החיסון נגדו. בבדיקה של המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) ב-201 דגימות של נגיפי שפעת H3N2 נמצא שכמעט 5 אחוזים מהנגיפים עברו מוטציה, כך שהחיסון איבד את היעילות נגדם, לפחות חלקית. חשוב לציין שגם כשהחיסון יעיל הוא אינו מונע לחלוטין את הופעת המחלה, אבל מקטין משמעותית את הסיבוכים שלה.

לפי דיווחים, הנגיף תקף קשות באוסטרליה בחודשים האחרונים, בעונת החורף – שמתקיימת למעשה במהלך הקיץ בחצי הכדור הצפוני. לפי משרד הבריאות האוסטרלי המחלה הכתה ביבשת בעוצמה גדולה פי חמישה מבעונות הקודמות. אחת הסיבות להתפרצות הגדולה נבעה ממיעוט המתחסנים באוסטרליה. שיעור המתחסנים במדינה נמוך מאוד, והאוכלוסייה הייתה חשופה הרבה יותר לכמה זני שפעת שהפכו לאלימים במיוחד.

המומחים האמריקנים מציינים שקשה עדיין לדעת אם הנגיף הזה אכן יכה גם בחצי הכדור המערבי, אולם הנחת העבודה היא שהנגיפים שתקפו באוסטרליה יגיעו השנה למערב, ולכן הרשויות יצאו בקריאה דחופה להתחסן נגדם. יש להניח שמשרד הבריאות בישראל יצא גם הוא בקרוב בקריאה דומה.