מלחמת האזרחים בסוריה הביאה למותם של 3,000 בני אדם בספטמבר לבדו, כולל 955 אזרחים – כך הודיע הבוקר (יום א') המצפה הסורי לזכויות האדם, שהוסיף כי מדובר בחודש הקטלני ביותר בסכסוך במדינה השנה.

"למעלה מ-70 אחוזים מהאזרחים נהרגו במתקפות אוויריות של המשטר או הרוסים, וכן בפשיטות של הקואליציה הבינלאומית" הנלחמת בארגון דאעש, אמר מנהל הארגון, רמי עבד-אלרחמן.

כוחותיו של הנשיא הסורי בשאר אל-אסד, המגובים במתקפות מהאוויר של הרוסים, לוחצים על שטחים בשליטת דאעש במחוז דיר א-זור המזרחי. הקואליציה הבינלאומית שמובילה ארה"ב מספקת חיפוי לכוחות הכורדיים-ערביים הנלחמים בג'יהאדיסטים באזור ראקה ובדיר א-זור.

מספר ההרוגים בספטמבר היה גבוה יותר בעקבות הלחימה העזה ו"התרחבות התקיפות מהאוויר של הקואליציות השונות נגד המעוזים של הג'יהאדיסטים בצפון ובמזרח סוריה, אבל גם בגלל הגדלת מספר המתקפות של הקרמלין נגד אזורים שבשליטת המורדים", טען עבד-אלחרמן.

955 האזרחים שנהרגו בספטמבר כולל 207 ילדים, ציין המצפה, שנסמך לידיעותיו על רשת של מקורות בתוך סוריה. לדבריו, 738 ג'יהאדיסטים – הן מדאעש והן מארגון "גבהת אל-נוסרה" – מתו אף הם.

הסכסוך בסוריה גבה את חייהם של 330 אלף בני אדם, ועקר מבתיהם מיליונים מאז שפרץ ב-2011, כשדיכוי אלים של הפגנות נגד המשטר הוביל למלחמה מסובכת שגררה אליה גם את מעצמות העולם.