משטרת ספרד ירתה כדורי גומי והשתמשה באלות כדי לפזר מפגינים ומצביעים בברצלונה, כחלק מההתנגדות והניסיון למנוע את קיום משאל העם על עצמאות קטלוניה הבוקר (יום א').

שוטרים מתעמתים עם מפגינים בקטלוניה (צילום: רויטרס)

השוטרים הסתערו על המפגינים שמחו על רצונן של הרשויות לבטל את ההליך הדמוקרטי, כך אמרו עדי ראייה. חון מראוי, תושב מחוז באסקוניה, הראה לכתבי סוכנות הידיעות "אי-אף-פי" כדור גומי שאסף מהרצפה לאחר העימותים עם המשטרה. מפגין אחר, דוויד פוחול, הראה את הפציעה ברגלו כתוצאה מפגיעת כדור גומי.

בסך הכול ציינו רשויות החירום הקטלוניות כי למעלה מ-330 בני אדם נפצעו בהתנגשויות עם המשטרה, ופונו לטיפול רפואי. חלקם, צוין בהודעה, נפגעו באורח "חמור". עם זאת, דובר ממשלת קטלוניה אמר כי 73 אחוזים מהקלפיות, מתוך כ-6,000 בסך הכול, נפתחו למרות ניסיונות הדיכוי של המשטרה.

ג'ורדי טורול קרא לקטלונים להישאר רגועים וסבלנים, אך להגן על זכותם להצביע "בדרך שלווה ומנומסת", לאחר שהמשטרה סגרה כמה קלפיות והחרימה פתקי הצבעה. לדברי טורול, "העולם ראה את האלימות של המדינה הספרדית", וקרא לפעולות המשטרה "דיכוי שהוא תזכורת לעידן פרנקו", בהתייחסו לרודן הספרדי פרנסיסקו פרנקו, שמשל בספרד במשך ארבעים שנה כמעט במאה שעברה.

טורול הוסיף כי נציגה של ממשלת ספרד בקטלוניה, אנריק מילו, צריך להתפטר בשל אופן טיפולו בפשיטה המשטרתית. מנהיג קטלוניה יצא אף הוא נגד האלימות המשטרית, ואמר כי זו "אכזריות שאינה מוצדקת". הוא הצהיר כי היא לא תעצור את העם הקטלוני.

משאל העם נפתח בחבל הארץ הצפון-מזרחי העשיר לאחר שנים של התנגדות מצד המשטר במדריד לעצמאות קטלנית. גם הפעם הרשויות הגדירו את משאל העם לא חוקי, ושלחו כוחות משטרה רבים, בצו של בית משפט, לפזר את הקלפיות.

בשבוע האחרון החרימו השוטרים עשרות קלפיות, חתמו אלפי בתי ספר ותפסו מיליוני פתקי הצבעה. אם משאל העם ימשיך כמתוכנן, התוצאה הצפויה בו תהיה "כן" גורף בעד עצמאות קטלנית.

נושאים קשורים: